103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"החלק הארי של הנהלת האוצר מתפטר בזה אחר זה"

ח"כ עפר שלח, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, מוטרד בעקבות התפטרותו של שאול מרידור: "אחד האירועים חסרי התקדים בתולדות יצירת תקציבים במדינת ישראל"


הסערה סביב התפטרותו של ראש אגף התקציבים במשרד האוצר ממשיכה: במכתב ההתפטרות שכתב שאול מרידור הוא מתח ביקורת חריפה על התנהלותו של שר האוצר ישראל כ"ץ. בעקבות הדברים הנוקבים, בשבוע הבא, תדון הוועדה לביקורת המדינה בהתנהלות משרד האוצר במסגרת המשבר הכלכלי הנוכחי. ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, התייחס לנושא והביע את דאגתו בנוגע להתנהלותו של השר כ"ץ

שר האוצר ישראל כ"ץ הגיב לטענות של ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור נגדו, וטען כי אין שחר לדברים. ח"כ עפר שלח המכהן כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה החליט לכנס את הוועדה בתחילת השבוע הבא, אליה הוא יוזמנו גם שר האוצר וראש אגף התקציבים המתפטר, כמו גם החשב הכללי שהודיע על התפטרותו לפני כחודש. ח"כ שלח הסביר שהוא "מנסה במסגרת של הכנסת לשמוע מהם הסבר, המסגרת הפרוצדורלית של הדיון היא בקשת חוות דעת ממבקר המדינה. למעשה אם תהיה הצעה וזה יאושר, נבקש ממבקר המדינה להיכנס לעובי הקורה, כי מה שאנחנו רואים הוא אחד האירועים חסרי תקדים, בתולדות יצירת תקציבים במדינת ישראל בעיצומו של משבר כלכלי עצום".

הוא ציין כי בשנת 2009 התכנסת הוועדה לביקורת המדינה לאור התפטרותו של ראש אגף התקציבים, לדעתו "בנסיבות הרבה פחות חמורות מאלה. הוועדה זימנה דיון דומה וביקשה חוות דעת דומה. זה לא רק המבקר, זה צוות שלם ורציני. בסיטואציה בה מדינת ישראל בעיצומה של הכנת תקציב מהקריטיים שיש לנו גם ל-20 וגם ל-21, החלק הארי של הנהלת האוצר מתפטר בזה אחר זה, יש איומי פיטורים על המנכ"לית שהשר בעצמו הביא רק לפני 3 חודשים, איומים כמו שאנחנו שומעים של הדרה ואולי פיטורים של היועמ"ש של משרד האוצר. אם בשביל זה לא קיים מוסד מבקר המדינה והוועדה לביקורת המדינה, אני לא יודע בשביל מה אנחנו קיימים".

כמו כן, חבר הכנסת הציע למאזינים לקרוא את מכתבו של מרידור. "על פי שאול מרידור, מגיע הפוליטיקאי ואומר 'המספרים שהבאתם לי לתקציב המדינה לא טובים לי, כי אני רוצה לתת יותר או להמציא מקורות שלא קיימים, תביאו לי מספרים אחרים'. זה הכסף של כולנו, זה העתיד של כולנו. זו פעם ראשונה שאנחנו פוגשים ראש אגף תקציבים שאומר את הדברים שחור על גבי לבן, שיש חשד לעיוות נתונים מכוון כדי ליצור מקורות תקציביים שאינם קיימים. אין מעילה באמון גרועה מזה. את זה אני רוצה שמבקר המדינה יבדוק ולקבל תשובות במסגרת הועדה. אנחנו רואים את ההתפטרויות ההמוניות והאשמות האלה, צריך להתערב בתוך זה עכשיו, עוד במהלך הכנת תקציב 2021. מפני שאם נחכה עד אחרי שהתקציב יהיה - זה עלול להיות מאוחר מדי" התריע.

על השאלה האם לדעתו עולה מהמקרה חשד לפלילים, השיב ח"כ שלח: "אני לא יודע. במקרה הפחות יש פה מעילה חמורה באמון. זה הכסף והעתיד שלנו. אנחנו עם למעלה מחצי מיליון מובטלים, עשרות אלפי עסקים שהולכים ונסגרים; זה מעוות, מנופח, משונה, וחסר שום בסיס מקצועי על ידי הדרג הפוליטי אל מול הדרג המקצועי. אם ימצא מבקר המדינה שיש דברים שגובלים בפלילים יש סעיף 14ג' לחוק מבקר המדינה, אני לא יכול לטעון שראיתי את זה בעיניים, אני חושב שחייבים לבדוק את זה".

כמו כן, הוא התייחס לשאלת המינוי של ראש האגף לאחר לכתו של מרידור, וטען: "פקיד אמיתי ראוי, מקצועי, מסתכל על המצב הזה ואומר 'מה השתגעתי? אני אגיע אל תוך אותה סיטואציה? הדבר הזה גם אומרים בסוף זה משרות אמון, את המנכ"לית שהוא עצמו הביא שהייתה אצלו במשרד התחבורה, הוא איים לפטר ב-3 חודשים בתפקיד. אלה אנשים ישרים, אני לא רוצה לדבר על הרקורד המקצועי של מרידור וחזקיהו הוא רקורד ללא רבב, אלה אנשים ישרים ומקצועיים שהסתכלו על מה שקורה ואמרו 'איני יכול עוד' לתפקידים הכי נחשקים בשירות הציבורי, אין יותר נחשק. מרידור מכיר היטב את הקונטקסט ההיסטורי שלהם, 'איני יכול עוד' אלה המילים המפורסמות שאמר מנחם בגין כשהתפטר מתפקידו. מי כמו שאול מרידור, בנו של דן מרידור, מכיר אותם".

  

עריכה: עופרי גליכמן

01/09/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ עפר שלח
ח"כ עפר שלח  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90