103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"את העם מעניינת הבעיה הכלכלית - לא הרוטציה"

השר גבי אשכנזי (כחול לבן) על המשבר הקואליציוני: "העדפנו שאת המחיר אנחנו נשלם, ולא המדינה; מקווים שכולם ישימו בצד את מה שלא רלוונטי לקורונה"


המערכת הפוליטית סוערת, הכלכלה קורסת והאזרחים מיואשים: נדמה כי המצב של המדינה לא משתפר משמעותית, עם מאות אלפי מובטלים, מספר שיא של 3,000 מאומתי קורונה בפחות מיממה והמתיחות בממשלה שממשיכה להעמיק. שר החוץ גבי אשכנזי (כחול לבן) שוחח הבוקר (ה') עם גיא פלג וניסים משעל נוכח האתגרים הביטחוניים, בריאותיים, ותקציביים איתם ישראל מתמודדת בחודשים האחרונים, ואף הביע תמיכה בפרופ' גמזו ובתוכניותיו. 

אתמול הודיע ח"כ עפר שלח כי הוא דורש מיו"ר מפלגתו יאיר לפיד לקיים לראשונה פריימריז, שר החוץ גבי אשכנזי התייחס להודעה הדרמטית, ועל האפשרות של קיום פריימריז גם במפלגתו 'כחול לבן', ואמר: "אנחנו לא מתעסקים במה שקורה במפלגות אחרות, אלא איך תהיה כאן ממשלה מתפקדת. כחול לבן מפלגה צעירה, אנחנו עסוקים בבניית המוסדות שלה, בסניפיה, המנגנונים שלה ברורים. אנחנו עוסקים בגיבושה ואיננו מתערבים באחרים. בני גנץ הוא המייסד, והמנהיג וככה זה יהיה". הוא הוסיף וטען כי הוא "לא עוקב אחרי מה שקורה ביש עתיד. אם זו הייתה הפתעה אתמול כששמעתי את זה? במידה מסוימת כן. אבל שמעתי מה שיו"ר יש עתיד אמר - 'החברות מעל הכול', אז אני מניח שהם יפתרו את זה".

"לוותר זה לא אופציה"

בהמשך, הביע את דעתו על תפקודה של הממשלה, והסביר כי כחול לבן נאבקת על כך שתהיה פה ממשלה מתפקדת, "אנחנו חושבים שמה שמדינת ישראל צריכה זה ממשלה ולא בחירות". למרות זאת, מזה 5 שבועות לא התקיימו ישיבות ממשלה, אין הסכמה על תקציב כמו גם על מינויי בכירים, ונדמה כי למרות ההצהרות – הממשלה לא מתפקדת. שר החוץ הסביר: "מי שקורא לישיבות הממשלה ומכנס אותן זה רה"מ. אנחנו לא מונעים את הדבר הזה ואני מקווה שהממשלה תתכנס. אני עומד נבוך מול הציבור שמסתכל ולא מאמין, בעיני זה מגוחך וחסר אחריות לא להיכנס לממשלה כי מישהו כועס על מישהו. אנחנו נכנסו לממשלה כדי למנוע בחירות, כדי שתהיה אחדות. מכיוון שהדבר תלוי לא רק בנו, אנחנו מקווים שכולם יתעשתו וישימו בצד את כל השיקולים הלא רלוונטיים, נוכח משבר מהחמורים שהיו כאן".

על האפשרות כי רה"מ בנימין נתניהו במכוון לא מעביר תקציב לשנת 2021 במטרה ליצור לעצמו נקודת יציאה לבחירות בעוד מספר חודשים, אמר ח"כ אשכנזי: "אנחנו נתנגד לכך בכל תוקף. התקציב זה התוכנית הכלכלית של מדינת ישראל, זו המסגרת בה אנחנו נותנים פתרון למאות אלפי מבוטלים, לאנשי עסקים, משדרים יציבות ואופק, אומרים מה סדר העדיפויות של ההוצאה של הכסף של עם ישראל. אנחנו חושבים שזה נושא רציני, לכן אנחנו רוצים את התקציב. זה לא עניין פוליטי, אין כלכלן רציני אחד בישראל שטוען שלא צריך לעשות עכשיו תקציב ל-2021, גם אנשי האוצר אומרים את זה. אנחנו לא מוותרים ונמשיך להילחם. מבחינתנו לוותר זה לא אופציה, זה מה שאנחנו עושים".

כמו כן, הוא הודה כי "הדבר הכי קל זה לפרק את הממשלה וללכת לבחירות. זה לא מה שהציבור צריך, הציבור צריך ממשלה מתפקדת. כאילו שאם נלך מחר לבחירות יהיה תקציב? ברור שלא יהיה תקציב. נבזבז מיליארדים שחסרים היום. אין תקציב כבר שנתיים, בשביל זה הקמנו ממשלה. איום הבחירות הוא לא איום על כחול לבן אלא על ציבור ענק שצריך לחזור למעגל העבודה, אנשי עסקים. הציבור בישראל לא רוצה בחירות, איך אפשר לטעות אם משרתים את האינטרס של הציבור? אנחנו לא טועים. לכן אנחנו פועלים ודורשים להקים את זה. אני מקווה שזה גם יקרה".

עוד הוסיף חבר הכנסת: "עם ישראל לא מתעסק עכשיו ברוטציה, הוא רוצה פתרונות. יש בעיית פרנסה, אנשים לא יודעים איך לשלוח את הילדים שלהם לבתי הספר, יש חגים בקרוב, צ'קים חוזרים, לא יודעים איך לשלם משכנתאות, אנשי עסקים לא מקבלים הלוואות - את זה צריך לפתור. אני מאמין שאנחנו נצליח להחזיר את המדינה למסלול. עדיין לא אמרנו נואש. אנחנו לא נוותר, נאבק על כך שתהיה ממשלה מתפקדת. אני מאמין שהאחריות בסוף תגבר".

"נותנים לפרופ' גמזו את כל הגיבוי"

בהמשך, התייחס ח"כ אשכנזי למאבק בהתפשטות נגיף קורונה בישראל, וטען: "טרם הצטרפותנו, בגל הראשון ניתן מענה במחיר מאוד כבד של סגר, שיצר פה משבר כלכלי חמור. צריך לזכור שלפני הקורונה כלכלת ישראל הייתה מאוד חזקה. כפי שהעיד נתניהו, פתחנו מהר מיד. כשהצטרפנו לממשלה גובשה תכנית להוריד את התחלואה מבלי לפגוע בכלכלה. זאת ההנחיה שקבינט הקורונה נתן לגמזו. לוקח לנו הרבה זמן עד שאנחנו מאמצים תוכניות ומוציאים אותן אל הפועל. התוכנית שגמזו הביא היא תכנית מצוינת. אני מקווה שהיום בקבינט הקורונה אנחנו אכן נממש את זה, זה הפתרון. גמזו אמר לנו באופן הכי פשוט, מה שביקשתם זה להוריד את התחלואה במינימום פגיעה בכלכלה, לי היה הכי קל לעשות סגר - אני רוצה להימנע מסגר. התוכנית נכונה, כחול לבן אימצה אותה וצריך לממש אותה".

לדבריו, תוכנית הרמזור למלחמה בקורונה היא תוכנית יעילה, אבל הודה כי "עוד לא מימשנו אותה." הוא התייחס להתקפות של חסידי ברסלב, כמו גם של יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) כנגד הפרויקטור, בעקבות מכתב ששלח לנשיא אוקראינה, שמאשימים אותו בעליה באנטישמיות. "אני יוצא נגד כל ההתקפות המכוערות האלה נגד גמזו. גמזו הוא הרופא של המחלה הזו, אין טעם בתקיפה, זה מכוער. אני מצטער על האמירה הזאת, אני חושב שזו אמירה מכוערת, אסור היה לומר אותה. אנחנו נותנים לפרופ' גמזו את כל הגיבוי. פרופ' גמזו הוא איש מצוין, איש מקצוע מוערך ואני חושב שהוא הביא המלצות ראויות לקבינט, וזה תפקידו של הקבינט לקבל החלטות. כחול לבן תומכת בתוכנית שלו".

לדעתו, "הוא המליץ המלצות נכונות וצריך לממש את זה, אני מקווה שהיום נקבל את ההחלטה הזו. אני מאמין שאם כל הצעדים האלה יצאו אל הפועל אנחנו נראה ירידה במחלה. צריך לזכור שכל תכלית הפעולה זה לא להגיע למצב שמערכת הבריאות ובתי החולים קורסים, אנחנו רחוקים משם עדיין. זה הגיוני לטפל במוקדי התפרצות מחלה בערים האדומות, זה לא הגיוני לעשות סגר כללי. זה הפתרון הקל והאחרון, ואסור לממש אותו".

"כמו במלחמה - ככה בשלום"

על המתיחות הביטחונית בגבול הצפון והדרום השתדל שר החוץ לשמור על עמימות, "ישראל קבעה מזמן, זה חוצה ממשלות, שהיא לא תאפשר לכוחות איראניים להתבסס על גבולה הצפוני בשטח סוריה. היא פועלת מתוך המדיניות הזאת, זה מה שישראל עושה. אני שמעתי, קראתי, אני עוקב אחר הנעשה - אסור שנאפשר לאיראן יכולת צבאית על גבולנו הצפוני. אני חושב שעושים את זה בצורה מקצועית ואחראית. אנחנו לא משלימים עם שום משוואה, מי שמרגיש שהוא רוצה להגיב זה לא אנחנו, זה נסראללה. צה"ל לפי דעתי, נוקט במדינות נכונה, ערוך. אם תהיה פגיעה או בריבונות הישראלית או בחיילים ישראליים חזבאללה ישלם מחיר מאוד כבד. מעבר לכך, לא נכון שאתייחס".

כשר החוץ, הוא הביע את דעתו על ההסכם עם איחוד האמירויות, ואמר: "צריך לברך על ההסכם המתגבש, אני מקווה שתהיינה מדינות נוספות, זה שינוי דרמטי. צריך לעשות כל מאמץ למצות את זה לכלל יחסים נורמליים עם שכנינו. אנחנו לא מתעלמים מהסכסוך שיש לנו וצריך לפתור אותו עם הפלסטיניים. אנחנו מחויבים כולנו, כמו כל הממשל האמריקני, לשמירת היתרון האיכותי של צה"ל. אני בטוח שתמצא הדרך לפתור את כל הסוגיות האלה תוך שמירה על היתרון האיכותי. מה שחשוב זה שנממש את הפוטנציאל של ההזדמנות, לא רק עם אמירויות. הדבר הזה טוב למדינת ישראל, זה מעבר לפוליטיקה, זה דברים ממשיים. אני מרגיש זכות שאפשר לממש את הפוטנציאל הזה".

רה"מ החליפי ושר הביטחון בני גנץ ושר החוץ הודרו מהסכם השלום המתהווה עם איחוד האמירויות, עקב חששו של נתניהו כי ידליפו את המידע. ח"כ אשכנזי התייחס לנושא, ואמר: "הדבר הזה חמור, לא יכול לקרות במשטר דמוקרטי. זה מזכיר לי התנהלויות מן העבר של נתניהו בפרשות אחרות, ואני מקווה שעבר מן העולם. בגילי אני בוחר ממי וממה להיעלב. העניין הוא לא אני אלא משטר דמוקרטי, לא יעלה על הדעת שרה"מ לא ישתף את שר הביטחון שלו, את שר החוץ. כמו במלחמה - ככה בשלום. אני מקווה שהלקח נלמד".

לסיום, נשאל אשכנזי איך הוא יכול להיות שר חוץ בתקופה כה מורכבת, והוא הסביר כי למרות הכל הוא מצליח להיפגש עם שרי חוץ: "מצאתי במשרד החוץ אנשים מצוינים, חדורי שליחות, איכותיים, שעברו תקופה מאוד קשה ב-3 שנים האחרונות. אני שמח שאנחנו עולים על המסלול מחדש. מיניתי מנכ"ל מקצועי, למעלה מ-20 שגרירים, אנחנו נפגשים עם שרי חוץ, למעלה מעשרה היו כאן. שבוע שעבר הייתי באירופה, נפגשתי עם כל 27 השרים של האיחוד האירופי לשיחה של 3 שעות. הם באים לכאן, הם רוצים לבוא לכאן, הם רוצים לקיים דיאלוג במדינת ישראל. אני מרגיש טוב במשרד, ומקווה שנוכל להרגיש טוב גם בפוליטיקה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

03/09/2020
הישארו מעודכנים

גבי אשכנזי
גבי אשכנזי  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90