103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"לא עדיף שבועיים של סגר נושם מאשר דימום של שנה שלמה?"

השר יובל שטייניץ טען כי תוכנית הרמזור נכנסה מאוחר מדי: "גם אם זה יבלום את ההדבקה, זה בטח לא יוביל לירידה דרסטית"


חשיפתו של העיתונאי עמית סגל (ערוץ 12) עוררה סערה גדולה, ואתמול (ג') התייחס לכך רה"מ נתניהו בנאומו. השר יובל שטייניץ (הליכוד) התייחס למאבק בנגיף קורונה שממשיך ולתוכנית הרמזור, ואף הביע את תמיכתו בהטלת סגר 'נושם'. בהמשך, התייחס השר להתנצלות ראש הממשלה על מותו של יעקוב אבו אלקיעאן בפרשת 'אום אל־חיראן', והביע את דעתו על הקישור שנתניהו עשה בין משפטו לבין המוות של אבו אלקיעאן. 

שר האנרגיה יובל שטייניץ התייחס למצב התחלואה הקשה בנגיף קורונה בישראל, וטען כי תוכנית הרמזור של הפרויקטור פרופ' רוני גמזו היא "מעט מדי, מאוחר מדי, הסוסים ברחו מהאורווה.זה יותר טוב מכלום. גם אם זה יבלום את ההדבקה ואני בספק אם זה יבלום את העלייה, זה בטח לא יוביל לירידה". הוא ציין כי "3,500 נדבקים ביממה זה הנתון המדאיג. זה יותר ממיליון ורבע חולים בשנה הקרובה אם הקצב הזה נמשך. לפי שיעורי התחלואה שהיו עד היום זה 12,000 מתים. הרופאים אומרים שבשיעור כל כך גבוה של חולים וחולים קשים, זה יגיע ל-3 אחוז, כלומר 40-12 אלף מתים, ובערך 5-4.5 מיליון ישראליים שיכנסו לבידוד של שבועיים בשנה הקרובה".

כמו כן הוא ציין כי "הקצב של היום עתיד לעלות" ותהה: "לא עדיף שבועיים קשים של סגר נושם, עם מקומות עבודה חיוניים ותו סגול, מאשר דימום כזה של שנה שלמה? עם הפגיעה גם בבריאות הציבור וגם בכלכלה? סגר של שבועיים שזה מה שהוריד את שיעורי התחלואה במרץ-אפריל. סגר כזה של שבועיים המחיר הכלכלי שלו קטן בהרבה מלדמם כך שנה שלמה או חצי שנה. אני חושב שצריך סגר שני אבל יש סיכוי שאם ננהג נכון, נוכל להימנע מסגר שלישי". שטייניץ השווה את המצב בישראל למצב בבריטניה, ועדכן כי בבריטניה נאסרו התקהלויות של מעל ל-6 אנשים, זאת לאחר שהתגלו אלף מקרי חדשים ביממה, וטען כי ביחס של האוכלוסייה לישראל, זה "כמו 300 נדבקים ביממה, ב-300 נדבקים ליממה ראש ממשלת בריטניה הודיע על צעדים חריפים". הוא הדגיש: "הכלכלה תפגע הרבה יותר מחצי שנה או שנה של תחלואה גבוהה ושל סגר אווירי על ישראל".

"זו לא המצאה של ראש הממשלה"

בהמשך, השר הביע את דעתו על התנצלותו של ראש הממשלה נתניהו בפני משפחתו של אלקיעאן, ואמר: "טוב עשה רה"מ שהתנצל וטוב עשה בן דרור ימיני שדורש חקירה בעניין. אני חושב שזה דורש חקירה ובדיקה". הוא תהה: "האם ללא חקירות רה"מ, היו ממשיכים לבדוק במח"ש את התנהלות המשטרה כולל המפכ"ל, ומטהרים את שמו של אותו סגן מנהל בית ספר מאום אל־חיראן? כי הרי מה שעולה מהתחקיר של עמית סגל הוא שהחקירה נמנעה מחשש שמא היא תסייע לנתניהו".

על אף שזו לא הפעם הראשונה שהתקשורת דנה בפרשת 'אום אל־חיראן', ויש הטוענים כי נתניהו עשה שימוש ציני במקרה המזעזע כאשר ניסה לקשור את הפרשה לחקירות בעניינו. על כך אמר השר: "יכול להיות שזה גם משרת אותו וזה גם הדבר הנכון, כי התחקיר של סגל חשף שבלי שום סיבה מהותית עניינית עצרו ובלמו את חקירת המקרה. התקשורת התעסקה כהוגן בפרשת אל חיראן ובסימני השאלה אבל אז שהתחילו חקירות רה"מ רצו פתאום להגן על המשטרה שחוקרת את רה"מ. הביקורת על המשטרה פתאום הורידה פרופיל ".

כמו כן, הוא מתח ביקורת חריפה על המשטרה והפרקליטות וטען כי "ברגע שמתמקדים במישהו, בעיקר כמו רה"מ, פורצים את כל הגדרות. הכול מותר, המטרה מקדשת את האמצעים, ומותר ללחוץ על עדי מדינה בצורה שגובלת בסחיטה. סימני השאלה על ההתנהלות לא התחילו היום, הם התחילו הרבה קודם. האזנות הסתר של חיים רמון, שמבקר המדינה חקר את זה והסתירו את זה במשפט מחיים רמון, הסתירו את זה מהסנגורים שלו כדי להקדם את ההרשעה שלו".

עוד הוסיף וטען שטייניץ כי "את הקישור הזה עשו מספר עיתונאים, כולל עמית סגל. אני חושב שזו פרשנות מתבקשת, את המסר שאומר בואו לא נחקור את מפכ"ל המשטרה ולא נתעמת איתו, כי הוא עסוק במשימה חשובה ודי 'לחכימא ברמיזא'. המשימה החשובה זה חקירות רה"מ, זו לא המצאה של ראש הממשלה. רק עכשיו צצה העובדה שהיה מאבק ארוך וממושך מאחורי הקלעים. שמח"ש רצו לחקור את העניין, להשלים את חקירת העניין, ובפרקליטות העדיפו להימנע מכך".

"רוב מהומה על לא מאומה"

השר שטייניץ התייחס בהמשך הריאיון לטקס החתימה על הסכם השלום, שעתיד להתקיים בשבוע הבא בארצות הברית, בין איחוד האמירויות ובין ישראל; כמו גם למכירת מטוסי ה-f35 שמטרידה רבים במערכת הביטחונית, והסביר: "אני חושב שזה באמת אירוע מאוד חגיגי. מי ששוקל למכור F35 זה האמריקנים. גם בעבר הם מכרו לאמריתים ולסעודים והמצרים נשק מתקדם כשאנחנו הסתייגנו. האמירתים ביקשו לפני שנים את ה-F35. אגב מטוסי F16 יותר מתקדמים ממה שיש לצה"ל, הם קיבלו לפני 15 שנה. גם מכרו לסעודיה F15 שנמצאים 150 קילומטר מאילת".

לדעתו, "זה רוב מהומה על לא מאומה כי אין טווח ל-F35. הטווח פעולה הוא אלף קילומטר, טווח פעולה קצר.ה-F15 שמכרו לסעודים למרות התנגדות ישראל ונמצאים 150 קילומטר מאילת מאיימים עלינו פי מאה, ועדיין האמריקנים מכרו את זה. ההסתייגות שלנו במקומה והאמריקנים הודיעו שהם מחויבים לדאוג ליתרון האיכותי של ישראל. ייתכן ואם זה יקרה כמו שקרה בעבר, נקבל פיצוי מתאים מארה"ב". 

  

עריכה: עופרי גליכמן

09/09/2020
הישארו מעודכנים

יובל שטייניץ
יובל שטייניץ  |  צילום: פלאש90