ניסים משעל וטל שלו

"נתניהו סוחט את המדינה שהוא עומד בראשה"

רה"מ לשעבר אהוד ברק התייחס להתקפות נתניהו על מערכת האכיפה: "תכף יאיימו גם על השופטת רבקה פלדמן. זה חייב להסתיים בהורדתו מהשלטון, בסילוקו"


המתיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין היועמ"ש אביחי מנדלבליט מחריפה: על פי פרסומים, היועמ"ש בוחן את האפשרות להכריז על נבצרותו של רה"מ; שלא נותר חייב וטען כי הפרקליטות והמשטרה הכריזו בכוונת מכוון על יעקוב אבו אל־קיעאן כ'מחבל', במטרה לפגוע בו. ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק התייחס להתקפות המחודשות של הליכוד וראש הממשלה נתניהו על מערכת אכיפת החוק, ואף תקף בחריפות את התנהלות היועמ"ש.

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק תקף את רה"מ נתניהו לאור ההאשמות שהטיח במשטרה ובפרקליטות בפרשת 'אום אל־חיראן', וכינה אותו 'ראש משפחת פשע'. זו לא הפעם הראשונה שברק מתנסח כך, אך הוא הסביר כי איננו טוען שהמשפט נגמר, "הוא מתקיים, אני מסתכל על הדרכים שהוא מוצא לעצמו לפעול, הוא רה"מ, יש קורונה, אין פה שום דבר. אין ממשלה, אין ישיבות ממשלה, אין תקציב, אין מפכ"ל אין פרקליט מדינה ואין שום דבר. ליאת בן ארי התובעת המיועדת במשפטו, מאובטחת בדרגה 4, זה צורת אבטחה שנותנים לתובעים ושופטים שישובים במשפטם של משפחות הפשע הגדולות. ליאת בן ארי היא המקבילה של השופטים והתובעים, ומי המקבילה של משפחות הפשע? מי הגורם שהאיומים מצידו, ולא מדובר בשמועות אלא בגורמים העוסקים בביטחון אישי של אנשים, שנדרשים לאבטח את הפרקליטה בדרגה 4?"

הוא הוסיף והתריע כי "זה דבר מסוכן ביותר דמוקרטית. נתניהו לא עושה מה שעשו בזמנו יצחק רבין, אולמרט, קצב אפילו. בסוף מרכינים את הראש, יש בתי משפט ומערכת אכיפת חוק, יכול להיות שהיא לא מושלמת אבל מטפלים בה. הוא מינה את אלשיך להיות מפכ"ל אחרי הרבה בדיקות, אלשיך נהיה לחלק מדיפ-סטייס מזימה נוראה, כי הוא מצא עצמו משרת את המדינה ולא את נתניהו. אחריו באו אחד אחרי השני החוקרים, אחר כך הגיע לשי ניצן, איש מושלם? יכול להיות שלא אבל כאשר רה"מ משתמש בכלים שלו כרה"מ ובעוד כלים אחרים שעל פי חלק מהאינפורמציה לא חוקיים אפילו כדי להילחם כנגד מוסדות המדינה, שהוא עומד בראשה; שאמורים לאכוף חוק על כולם בשוויון, כאשר אחד אחרי השני מנדלבליט, ליאת בן ארי, ניסנקורן, והשופטת רבקה פלדמן שגם עליה יהיה, ואסתר חיות שכבר מאיימים עליה".

"נתניהו איבד קשר למציאות"

בהמשך, ראש הממשלה לשעבר הביע חשש לגבי כשירותו של נתניהו לכהן כראש הממשלה: "הוא איש אינטליגנטי עם הרבה ידע. נתניהו איבד קשר למציאות ולא מבין מה קורה סביבו, בן אדם שאיבד קשר עם המציאות, שמסוגל להמציא, הוא מפברק, הסביבה שלו מפברקת עלילות, באמת יש סימן שאלה כבד אם הוא יכול לתפקד כרה"מ. אין קשר לשוטר הזה שאני מכיר אותו שהיה או לא היה לו קשר רומנטי עם ג'ודי שלום ניר מוזס לדיון בתיק שלו מול נוני מוזס. משום שהחקירה המעשית בתיק של נוני מוזס החלה לאחר שהאדם הזה עזב את היחידה המשטרתית שעוסקת בזה, לכן הכול מפוברק והכול שופרות שלו, אין לזה שום שחר".

כמו כן, הביע את דעתו על הפרשה, ואמר: "שום דבר לא חדש. לא השיטות של נתניהו בהכפשת אנשים, לא השתיקה העיוורון הבלתי מוסבר של האליטות, ואפילו לא ההתקרנפות של חלק בתקשורת. כל הדברים האלה קרו במשטרים אפלים במצבים דומים בעבר, אבל אנחנו צריכים לעקור את זה. כי מדינת ישראל תצא מזה, היא תצא אולי פגועה ומסוכסכת וחבולה, אבל היא תצא. יצאנו כבר מדברים יותר קשים. אבל בסופו של דבר כשזה יהיה מאחורינו יזכרו לדיראון לא רק מי שניסו לרצוח את הדמוקרטיה הישראלית אלא גם אלה שעמדו בצד ושתקו בזמן שהיה צריך להרים את הקול ולדבר, לחשוף את השקרים. אילו התקשורת הייתה מנהיגה נוהג שבפתח כל מהדורה חושפים את השקרים שנאמרו היום על ידי פוליטיקאים מכל הצדדים, אבל לחשוף, נתניהו לא היה עומד בזה. במקום זה מספקים לו את הבמה להמשיך לשטוף את הראש של הציבור במסיבות עיתונאים".

על טענותיו של נתניהו כי תיקיו נתפרו, במטרה להדיח אותו מתפקידו כראש הממשלה, אמר ברק: "לא תפרו שום דבר, זה עלילות שהוא ממציא. האדם הזה יושב בבית, ממציא איומים על חייו ומאמין להם, אין אדם יותר מאובטח או שמור, אין. רוני אלשיך עשה עליו קנוניה? מנדלבליט? זה איש שהוא מינה, הוא בדק 7 פעמים אני לא רוצה לספר כל מה שאני יודע על הבדיקות שנעשו לפני שמינו אותו למזכיר המדינה כדי לוודא שיהיה נאמן. האנשים האלה מגיעים לנתק איתו, לא כי הם לא רוצים להיות נאמנים לו אלא כי הם רואים את הסתירה בין להיות נאמנים למדינה שזו ההתחייבות הראשונה שלהם, לבין להיות נאמנים לו".

"נתניהו מגלגל את גנץ ואשכנזי בזפת ובנוצות"

 ברק התייחס למצב הפוליטי כיום, לממשלת האחדות שלא קיימה ישיבות ממשלה מזה חודש, ואמר: "הממשלה תמצה את עצמה, יכול להיות שהייתה ממצה את עצמה אילו היה מסתבר שכחול לבן לא מוכנים להצביע כנגד חוק שעלה אתמול בכנסת שאומר את המובן מאליו. שאדם שנאשם בשוחד או בפלילים לא יכול להיבחר לנשיא המדינה, לאזרח מספר אחד, לסמל שלנו. הדבר הזה שכל כך מובן מאליו שהמחוקק לא מצא לנכון לכתוב אותו כמו שלא מצא לנכון שאדם שביצע שוד מזוין של בנק לא יכול להיבחר. אם כחול לבן הייתה מצביעה בעדו הוא היה עובר. יש דברים שצריכים להיות מוכרעים בזירה הפוליטית, אני לא מבין את הזיווג הזה. נתניהו מגלגל את גנץ ואשכנזי בזפת ובנוצות והוא עושה את זה משום שהוא במצוקה. הוא מרגיש שהכול נסגר עליו".

לדעתו, "יש עיוורון קולקטיבי, מין קונספציה שירדה על הציבור בישראל כאילו לא רואים מה קורה פה. מה שקורה באמת, מדינת ישראל לא מתנהלת לא לפי צרכי הקורונה, לא לפי הסבל של מיליון אזרחים אלא לפי השיקולים הפרטיים של סחיטה באיומים של מערכת החוק. אם תהיה עסקת טיעון עם היועמ"ש הזה, שתביא לוויתור על עבירת השוחד בתיק המתאים וויתור על הקלון, הדבר הזה יטיל אות קלון במצחה של החברה הישראלית, מערכת אכיפת החוק והמדינה".

ראש הממשלה לשעבר הציע ליועמ"ש אביחי מנדלבליט לא להכריז בעת הזו על נבצרותו של נתניהו, "הוא מופקד על אכיפת החוק במדינה, כאשר יש לפני כולנו מזה שנים עובדות חד־משמעיות שאומרות שהיו יחסים עסקיים בעיתיים מאוד, קבלת מניות, מכירת מניות כשהוא רה"מ, ודיווחי שקר למבקר המדינה - חייבת להיפתח חקירה. אני אסתפק בשלב הזה שתעשה מה שהיית צריך לעשות. מנדלבליט לא מבצע את חובתו הפשוטה לפתוח בחקירה. אני הייתי כמובן שמח אם הוא היה מכריז על נבצרות, אבל קודם תעשה את מה שאתה חייב". כמו כן, הוא טען כי היועמ"ש "נרתע לכל אורך הדרך, כתב האישום הוגש כי הוא צריך להיות מוגש, כי יש עבירות ויש חשדות. אני רוצה לספר, מבין 20 הפרקליטים 17 דרשו בשלושת התיקים על פי הראיות שבפניהם. היועמ"ש מזמז את זה, הוא מזמז את כל החקירות".

"שיכריז נבצרות רק כשמוכרחים"

אז כיצד בכל זאת הגיש היועמ"ש כתב אישום חמור כנגד נתניהו? "הוא פעל מול הלחץ המקצועי ומול הראיות, הוא נאלץ. אני לא יודע אם הוא שמח, הוא עשה את זה בלב שלם ובכבד וחשב שבזה הוא גמר את התפקידו אבל הוא לא גמר את תפקידו", הסביר ברק. לטעמו, "נתניהו מנהל מסע סחיטה באיומים כנגד המדינה שבראשה הוא עומד על מנת להיחלץ מהמשפט שלו. למנדלבליט יש תפקיד בזה, מנדלבליט הוא זה שהיה צריך לפתוח מיד שהסתברה השערורייה שאדם שנקרא ולדיסלב שתפקידו הרשמי הוא יועץ הסייבר של הליכוד, יושב במשרדו של עמית חדד ומנהל משם פעולות בלתי חוקיות, הוא לא פתח עד היום בחקירה. סגירת 5 תיקים, נפגש איתו 100 פעם בארבע עיניים".

ראש הממשלה לשעבר הוסיף טען כי "נתניהו מקבל הנחות סלב שלא תאמנה מהיועמ"ש הזה. אי אפשר להאשים אותו בפחדנות כי בסופו של דבר הוא הגיש כתב אישום, אבל מאז הוא נכבה. אני לא ישבתי אף פעם עם היועמ"ש בגלל אותו חשש שברגע שיושבים בארבע עיניים עולות אפשרויות שקורים דברים לא ראויים".

לדעתו, "הקיצונית שנתניהו הגיע אליה, בניסיון לשבש את כל המערכת, זה דבר מטורף. האיומים שלו על שופטיו, חוקריו, תובעיו ועל הכנסת דרך הסחיטה של כחול לבן – הדבר הזה הוא חייב להיפסק ולהיגמר. היועמ"ש מפחד היום להגיש תביעות, הוא ממשיך לעגל פינות והוא צריך להיאבק. שיכריז נבצרות רק כשמוכרחים, כרגע שיפתח בחקירות, יש חקירה שעומדת להתיישן, בעוד שישה שבועות ".

  

עריכה: עופרי גליכמן

10/09/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אהוד ברק
אהוד ברק  |  צילום: פלאש90
Paris