הכל כלול לבחריין

ד"ר נירית אופיר הציגה את הממלכה שחתמה עם ישראל על הסכם שלום: "היא הייתה אחת המדינות הראשונות שראינו נרמול של יחסים בצורה גלויה יותר מעשור"


ד"ר נירית אופיר, מומחית לתהליכי ליברליזציה במדינות המפרץ, מרכז עזרי אונ' חיפה התייחסה להסכם עם המדינה, "בחריין כמו שאנחנו רואים היא אחת מתוך שרשרת של אירועים שקורים לנו פה, יש לה מקום של כבוד מסיבה מאוד ברורה, היא הייתה אחת המדינות הראשונות שראינו נרמול של יחסים בצורה גלויה. התהליכים האלו נעשו לא מהיום ולא מאתמול, יותר מעשור של שנים, בחריין זה משהו שהיה צפוי ושידענו שיקרה, זה רק היה עניין של זמן. 

בן כספית: 60 שניות על מה זה בחריין.
"קודם כל בחריין כמו שאנחנו רואים היא אחת מתוך שרשרת אירועים שקורים לנו פה, יש לה מקום של כבוד מסיבה מאוד ברורה - היא הייתה אחת המדינות הראשונות שראינו כבר נרמול של יחסים עוד לפני דובאי ואבו דאבי בצורה גלויה. חייבים להבין שהתהליכים נעשו לא מהיום ולא מאתמול, יותר מעשור של שנים שאנחנו רואים תהליכים של פתיחות והתחממות יחסים מול ישראל. אבל בחריין זה משהו שהיה צפוי, ידענו שזה יקרה וזה היה רק עניין של זמן".

אריה אלדד: זה נכון שרוב האוכלוסייה מתנגדת להסכם?
"אני יודעת מהקולות שאני שמעתי בימים האחרונים שזה לא קל, האוכלוסייה עצמה היא מורכבת, זה נכון. הפתיחות שראינו בדובאי אבו דאבי היא אחרת, היא שונה, קיבלו את ישראל בזרועות פתוחות. בחריין הרבה יותר הססנית מבחינת העם, זה נכון לגמרי".

בן כספית: איזו מן מדינה זו? עיר בירה מודרנית? זה דומה לאבו דאבי?
"קודם כל, ככלל בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות התפתחות ופיתוח של מרכזים, ארכיטקטורה, שימת לב לפרטים מבניים שלא ראינו בעבר. אבל שוב זה חלק מתהליך שהוא לא מהיום, וכן בהחלט אפשר לראות שם דברים מעניינים ויפים. פחות את העתיקות שאנחנו מכירים ממדינת ישראל של 3,000 שנה זה בוודאות".

אריה אלדד: יש לך הרבה עבודה בבחריין?
"יש לי הרבה עבודה בבחריין, קיבלתי כבר פניות בימים האחרונים לעבודה רבה. היד נטויה ומה שחשוב להדגיש זה שעם הכול באמת, האוכלוסייה מאוד שונה ממה שראינו ומהפתיחות שראינו בדובאי ואבו דאבי, זו לא אותה אוכלוסייה. היא יותר הססנית וגם הצעדים שמדינת ישראל צריכה לנקוט שזה יהיה בסדר. אפשר לעשות דברים ויש שם רצון להכניס, הם מאוד מתפעלים מכול המחזור שישראל עושה, טכנולוגיה, פיתוח. הם סקרנים, לא יודעים באמת מי אנחנו, אבל הם עושים את זה בצורה יותר מחושבת ממה שראינו וממה שאני נוטה לקרוא לו 'הבהלה לזהב' משני הצדדים, שראינו בדובאי ואבו דאבי".

בן כספית: מי הבאה בתור?
"עומאן".

בן כספית: הייתי שם עם פרס ב-96'.
"אתה יכול לראות את התהליכים עצמם".

בן כספית: זה חשוב ומחמם את הלב.
"זה נהדר".

13/09/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris