103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"כשארגיש שאין לי כלים לשרת את ישראל אפתור זאת"

רה"מ החליפי בני גנץ בריאיון תקיף ל'קבינט': "פרופ׳ גמזו וגורמי המקצוע במשרד הבריאות לא נושאים באחריות - מי שנושא באחריות זה רק הדרג הפוליטי״


אין ספק, שהשבוע האחרון שעברה מדינת ישראל, אזרחיה ונבחרי הציבור שלה, לא התנהל על מי מנוחות; מספר חולי הקורונה טיפס כמעט בכל יום לשיאים חדשים, הממשלה חטפה עוד כמה וכמה זעזועים בדמותם של עימותים פוליטיים, והציבור, איך לומר, מתחיל לאבד תקווה. האם הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש ולנסות להיאבק בנגיף הקורונה בדרך אחרת?

רא"ל (מיל') בני גנץ, ראש הממשלה החליפי, שר הביטחון ויו"ר כחול לבן, שוחח עם רוני דניאל ואלון בן דוד ב־103fm והתייחס להתנהלות הממשלה עם המשבר החריף בתולדות של המדינה: "אפשר להכות בנו מימין ומשמאל, אפשר לעקוץ אותנו, אבל צריך להסתכל על עובדה אחת פשוטה: אתמול (ד') היה מספר הנדבקים הגבוה ביותר מאז פרוץ הקורונה, וחייבים לבלום. את זה עושים באמצעות שתי פעולות: קבלת החלטות אסטרטגיות והנחיית הציבור כולל תקנות שהן מאוד לא סימפתיות, אך צריך לעשותן. חייבים למנוע התקהלויות בשטחים פתוחים ובוודאי בסגורים, לקטוע את שרשראות ההדבקה ובמקביל לבנות את הכוח הרפואי והמחקרי שלנו. כשנוריד את המספרים, נוכל לפתוח את המשק לפעילות בהדרגה ובצורה מבוקרת. אנחנו מסתכלים מציאות בעיניים". 

על החוק להגבלת הפגנות לטווח של 1,000 מטר מהבתים בזמן סגר, שזכה לתמיכתם של כחו לבן, הגיב גנץ כי: "מי שמוביל את המדיניות הרפואית והאפידמיולוגית זה פרופ' גמזו עם משרד הבריאות שאמר שמבחינה אפידמיולוגית צריך סגר. גם אני לא רוצה את הסגר הזה, אני בעד הפגנות, ואני חושב שזה דבר מאוד חשוב. אני בעד הפגנות ופעילות המשק אבל זאת המציאות. בכל מקום בו יש התקהלות רבה בין אם בתוך הפגנות ובין אם במקומות אחרים, יש סכנה להדבקה. אם רוצים להפעיל מדיניות של סגר, אז צריך לעצור גם דברים כאלה".

ברגע שנצא מהסגר, ההפגנות יוכלו לחזור 

עוד הוסיף: "ברגע הראשון שנצא מהסגר, ההפגנות האלו יוכלו לחזור. אני זה שמפגינים ליד ביתו. זה לא בכיף, מאוד כואב ומפריע לי ולשכניי אבל אני מכבד את האנשים. יש כאן עת צרה ואי אפשר להתעלם ממנה, אך גם אי אפשר להתעסק עם ההפגנות כאילו הן כל חיינו. רוב הציבור במדינת ישראל מבין שבעת הזו צריך לעשות צעדים אחרים". 

אלמנט בעייתי נוסף המוריד את אמון האזרחים בממשלה, הוא הגבלת ההפגנות וכאילו חוסר תשומת לב לאירועים ההמוניים שמארגן בחשאיות הציבור החרדי. האמנם? ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ השיב: "אני קורא לרבנים, לאדמו"רים ולמנהיגים הפוליטיים לוודא שלא מפרים את ההנחיות וזה מאוד חשוב. צריך לדרוש את זה מהמנהיגים ולבצע פעולות אכיפה. אני לא מצביע או פועל מתוך שיקול פוליטי, אך אמשיך להיאבק בכל כוחי, ישראל לפני הכל. אנחנו צריכים לעשות הכל למנוע חולים ותמותה. ואני אומר לכם, המספרים פשוט הולכים וגדלים".

על תפקודו של פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה, בתפקידו, הטיל גנץ את האחריות על חברי הממשלה, והדגיש: "בסוף האחריות היא"הצטרפתי לממשלה שמאוד לא קל לתפקד בה, צריך להגיד את האמת לא כי אני מאוהב בנתניהו אלא כי אני אוהב את מדינת ישראל. אני חושב שבעת הזו מגיע לאזרחים לדרוש מאיתנו הפוליטיקאים שנפסיק לשחק משחקים, להיות אמיתיים עם המצב, לא למשוך את זה לכל מיני כיוונים סקטוריאליים לא של החרדים ולא של אנשים אחרים אלא להסתכל מה טוב למדינת ישראל.  עלינו, האחריות היא לא על גורם מקצועי. פרופ' גמזו שעומד וגורמי המקצוע במשרד הבריאות שעומדים מאחורי הדברים אינם נושאים באחריות, מי שנושא באחריות הוא הדרג הפוליטי והמדיני במדינת ישראל, הוא צריך לאשר את התקנות האלה והאחריות היא עליו. פרופ' גמזו עושה עבודה טובה וחשובה, הוא קיבל את הגיבוי שלי בחודשיים שהוא פועל בהם וימשיך לקבל את הגיבוי עד היום האחרון בתפקיד". 

בהמשך השיחה, תיאר בני גנץ כיצד, אם מספר החולים אכן ירד כמצופה, נחזור לאט לאט לשגרה שמגבילה אותנו מעט פחות: "מי שחושב שאנו נכנסים לסגר של שבועיים והכל נגמר, טועה. אני חושב שזה ייקח שבועיים, שלושה או ארבעה עד שנגיע לתחנה הראשונה שבה נוכל להתחיל לפתוח את המשק. אנחנו ממש לא קרובים לשם, ואני אומר זאת בכאב רב. אני מודע לכך שפת לחמם של הרבה אנשים מתרחקת, העסקים שלהם מתרסקים, אבל לא עוסקים פה במשהו קל בכלל אלא במשהו אמיתי וכבד". 

לא הצטרפתי לממשלה כי אני מאוהב בנתניהו 

בתגובה להתנהלותו בתקופה זו של מי שהיה יריבו הפוליטי והפך לעמיתו לקואלציה - ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצהיר גנץ בתקיפות: "לא הצטרפתי לממשלה שמאוד לא קל לתפקד בה כי אני מאוהב בנתניהו אלא כי אני אוהב את המדינה. בעת הזו מגיע לאזרחים לדרוש מאיתנו הפוליטיקאים שנפסיק לשחק משחקים, להיות אמיתיים עם המצב, לא למשוך את זה לכל מיני כיוונים סקטוריאליים אלא להסתכל מה טוב למדינת ישראל. כל עוד אוכל לשרת את מדינת ישראל ולעשות עבורה ובשבילה את הדברים הנכונים, אעשה זאת. ביום שארגיש שאין לי יותר כלים לשרת את את המדינה, אדע לפתור את הדילמות שלי בצורה אישית". 

באשר למשפטו של נתניהו שיגיע במוקדם או במאוחר, טען: "משפטו של נתניהו נקבע והתמשך, אני פה לא בשביל לשרת אותו אלא את המדינה, זה מה שאני עושה כמה שאני יכול בשיתוף פעולה עם נתניהו. הוא ראש הממשלה, זכה בבחירות, הגיע להישג שהגיע, חצי מהעם הזה בחר בו. אני לא מתעלם מהסיפור הזה גם כשהוא לא נוח לי". 

בסיום השיחה, קרא רה"מ החליפי ושר הביטחון לציבור לאגור כוחות ולסייע במלחמה המשותפת מול הנגיף, וסיכם את דבריו בתודה גדולה לאנשים שבלעדיהם לא היינו מצליחים להתמודד, ולו במעט, עם התפשטות הנגיף: "אני קורא לאוכלוסיה בסיכון להיזהר, לאנשים להישמע להוראות, אך ורק אם נשתף פעולה נוכל להתגבר על המחלה הזאת. זה לא קשור לימין, זה לא קשור לשמאל, זה לא רק דתיים וחילוניים. אני רוצה להודות לצוותי הבריאות שעושים עבודה נהדרת בבתי החולים, לכל ארגוני החירום, למשטרת ישראל שפועלת באכיפה. זו שעה קשה. אפשר להתמודד עם זה ביחד, בואו נעשה את זאת". 

עריכה: מיכל קדוש 

01/10/2020
הישארו מעודכנים

בני גנץ
בני גנץ  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90