103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

פרופ' גמזו נגד הציבור החרדי?

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) טען כי פרופ' גמזו נטפל לקהילה החרדית: "במקום להתעסק בנושאים מקצועיים, פרופ' גמזו עסוק רק בבתי הכנסת"


חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי (ש"ס) שוחח עם סיון כהן ב-103fm על תחלואת קורונה שעולה במגזר החרדי, וגם תקף בחריפות את פרויקטור קורונה פרופ' רוני גמזו, שלדבריו, מתעסק יותר מדי בחרדים.

תחילה התייחס מלכיאלי לפרסום התקנה, לפיה, אדם שיתארח בסוכה שהיא לא שלו, יקבל קנס של 500 שקלים. "אני ישבתי בוועדה שהייתה צריכה גם לאשר את ההעלאה של הקנסות. לא מקנא באף אדם שצריך לקבל החלטות כאלה גם בממשלה וגם בכנסת. תמיד אתה מסתכל על האדם החלש, המסכן, אותו אדם שלא גומר את החודש, ובסוף יצטרך גם לשלם קנס כזה או אחר. כמה כאב לב יש בכזו החלטה", אמר, והוסיף: "אבל במשקל, אתה צריך לשים את המגפה הנוראה שנמצאת אצלנו פה שגובה נפשות כל יום, התמותה הולכת וגדלה, החולים הולכים וגדלים, ואנחנו לא רואים את האור בקצה המנהרה. עכשיו, זה ברור מעל לכל ספק שהמסכות ואי ההתהקלויות ייגרמו ליישר את העקומה, ובסוף להוריד גם את התחלואה. אם לא היו קנסות, אולי כן הייתי נוסע עם פלאפון ביד, בלי חגורת בטיחות".

יש קנסות גם עכשיו, וראינו שבבעלז ובמקומות אחרים פשוט שמים פס על ההנחיות, זה לא מעניין אף אחד, יש טיש ויש חגיגות.
"אז למה המשטרה לא עוצרת את מה שקורה בבלפור ובתל אביב וברמת גן? כשאני הייתי בשבת ברמת גן, הסתכלתי בפארק הלאומי, מאות אנשים ואין זכר למסכות. אני רואה את כל הברים בירושלים פתוחים בצורה מזעזעת, אחד על השני. לכו תראו מה קורה בתל אביב, למה שם המשטרה לא נמצאת? לכן, אני באמת קורא למשטרה, תלכו להתקהלויות אסורות. למשל, אני יכול לשלוח אתכם לבלפור שחלקן נגד החוק, אני אשלח אתכם לברים בתל אביב, לכל מיני שווקים, לרמת גן, לפארק הלאומי שאני הייתי שם ולא ראיתי מסכות, ובעוד כל מיני מקומות".

אז מה אתה אומר? סתם נטפלים למגזר החרדי?
"זה לא מה שאמרתי. אני רק אמרתי שבצורה מאוד מתוזמנת, פתאום המקהלה עברה לציבור החרדי, שזה לא נכון".

מלכיאלי גם טען שהתקשורת מסיתה נגד הציבור החרדי, ונתן דוגמאות: "כשיש בערוץ 13 דיבור על באקה אל גרבייה, יש שם תמונות של ילד חרדי ברקע, יש תמונות של הגימנסיה עם ילדים חרדים ברקע, יש תמונה של חוף ים וכתוב למעלה בני ברק, כשבבני ברק אין חוף ים. זה עד היום ממשיך", טען והוסיף לבקר גם את פרויקטור קורונה. "במקום להתעסק בנושאים מקצועיים, גמזו עסוק מהבוקר עד הערב בבתי כנסת ובאומן, לא נגע באילת, לא נגע ביוון, בשום מקום, רק בטיסות לאומן".

לא, את אילת סגרו, מה זאת אומרת? בוא נדייק בדברים.
"יש טיסות".

איזה טיסות? אילת סגורה, אי אפשר לבוא ולהגיד שתוקפים רק את הציבור החרדי. זה לא עובד ככה.
"גמזו עסוק רק בבתי הכנסת".

ראיתי את גמזו הולך ונפגש עם ראשי הקהילה החרדית.
"איזה נפגש? אנחנו לא מטומטמים".

בהמשך ניסה מלכיאלי להסביר את האחוזים הגבוהים של התחלואה בקרב המגזר החרדי, ואמר: "יש לזה אשמים וזה לא המגזר החרדי. אני אעשה לך סימולציה מה קורה לאבא חרדי שיש לו תסמינים והולך להיבדק. הוא נבדק, מקבל תשובה אחרי 3 ימים שהוא חיובי. בשלושת הימים האלה הוא היה כלוא בחדר, ותזכרי זו משפחה עם 10 ילדים ו-3 חדרים. עכשיו, הוא רוצה ללכת למלונית, כמה זמן לוקח לקופת החולים להביא לו הפניה? זו השערורייה הראשונה. הסיפור האמיתי זה שאחרי 6 ימים הוא קיבל הפניה, ולוקח 3 ו-4 ו-5 ימים לפינוי במלונית. מה קרה ב-10 ימים האלה?".

אבל אני רוצה לדבר איתך על משהו אחר. כשאנחנו רואים את התמונות של הטיש והחגיגות והחיבוקים ולשים פס על ההנחיות, כי בכלל חלק מהאדמו"רים לא מאמינים בקורונה, זה לא חלק מהאג'נדה שלהם, ואנחנו רואים שהחסידים ממשיכים ללמוד ולהתחבק ולהפר את ההנחיות, ואנחנו רואים גם את התחלואה שם. אז בוא נעשה הפרדה בין הדברים. אתה מרגיש בנוח עם זה?
"אני יכול לצטט את מה שמועצת חכמי התורה של ש"ס אמרה, שקראה לסגור את בתי הכנסת מהרגע הראשון, אצלנו אין התקהלויות. אני לא הולך להסביר רבנים אחרים".

העיתונאי החרדי בני רבינוביץ' עשה חלוקה עדתית ואמר שהציבור הספרדי נשמע להנחיות בצורה באמת כמעט מושלמת, וההפרות הן באופן בוטה בציבור האשכנזי. אתה יכול להתחבר לדברים שלו?
"אני לא הולך להתקהלויות המוניות. על כל טענה אני אגיד, 'רבותיי, בערב יום כיפור, בכותל היו 10 אנשים, בבלפור היו 10,000 אנשים'. זו התשובה שמלמדת על חוסר משמעת".

אז די, אין בלפור יותר. אני אגב לא מצדיקה את ההפגנות האלה, אני חושבת שהם היו חכמים אם הם היו עוצרים ואומרים שכשכולם בסגר הם עושים הפגנות וירטואליות ומסתפקים בזה.
"אבל הם לא חכמים. אני לא מצפה מהאדמו"רים להעתיק את מה שקורה בבלפור, ו'אם הם יסגרו, אז גם הם'. אני ממושמע למועצת חכמי התורה של ש"ס ולאריה דרעי שמדבר ממיקרופון למיקרופון על החובה לשמוע להנחיות, וככה אני נוהג, אני מתפלל בבית".

לקראת סיום השיחה התייחס להתבטאויות החריפות של יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, שאמר: 'אני קורא לראש הממשלה להפסיק להתייחס לאנשי כחול לבן, אין ערך לממשלה הזאת, הם אשמים בהכול, שינהל את המשבר לבד, גם ככה הולכים לבחירות'. על כך השיב מלכיאלי: "קודם כל אנחנו חברי קואליציה. אריה דרעי עשה הכול כדי למנוע בחירות. אני חושב שבעת הזאת, לא יודע כמה זה מוצדק לזרוק 3 מיליארד שקל לפח בשביל בחירות, יש פה אנשים שאין להם מה לאכול בבית", וקרא לשים לב לשכנים הבודדים. "אנשים שעובדים בזק"א ובעוד מקומות אמרו לי, 'יש יותר מדי תמותה של החולים העריריים - ניצולי שואה וזקנים'. שימו לב, כל אחד לשכן שלו, לדפוק ולראות שחלילה אין מישהו שנמצא לבד", קרא.

עריכה: אמיתי דואק

01/10/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ מיכאל מלכיאלי
ח"כ מיכאל מלכיאלי  |  צילום: שלומי כהן/פלאש90