103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"היום אין מנהיגות, אין מנהיג ואין מנהל. יש לנו פרזנטור"

אמנון אברמוביץ' ('חדשות 12') מפחד ביום כיפור 2020 יותר מאשר מיום כיפור 1973 • "מיקי זוהר הוא דוגמה ומשל לחומר שישנו היום בפוליטיקה הישראלית"


אמנון אברמוביץ' ('חדשות 12') פרסם טור דעה באתר N12, ובו כתב כי יום כיפור 2020 יותר מפחיד אותו מאשר יום כיפור ב-1973, למרות המלחמה הקשה עם 2,700 הרוגים, ו-7,000 פצועים ועוד מאות שבויים ונעדרים. בשיחה עם אריה אלדד ורוני בר-און ב-103fm הסביר אברמוביץ' את הסיבות לכך.

"מה שמפחיד היום יותר זה מגוון או מקבץ של כמה סיבות. אין את אותו חוסן לאומי או חוסן חברתי שהיה אז. אין את תחושת אחדות הגורל והמטרה, ובעיקר אין את אותה מנהיגות פוליטית חלופית שהייתה מונחת היום", אמר אברמוביץ' בקשר למצב החברה כיום בניגוד ל-1973, והוסיף: "אבל גם גולדה ודיין - שאני אומר שהם ייזכרו כבלתי נסלחים לעד - שילמו את המחיר, הם הלכו הביתה", עם זאת ציין: "הם בכל זאת היו אנשים, מה שאני קורא, אבנים מאבני המקום. הם לא חשבו שהם יותר חשובים מהמדינה. הם לא חשבו שהם ובני משפחתם ניצבים לפני המדינה. לכן, כשאנחנו לוקחים את כל המקבץ הזה, יש היום סיבה לחרדה יותר גדולה ממה שהייתה אז".

למרות זאת, אברמוביץ' אמר כי גם היום ישנם ציבורים גדולים וטובים בחברה הישראלית, עם נכונות לפעול ולהתנדב, אך הוסיף: "אבל היום אין לנו מנהיגות, אין לנו מנהיג, אין לנו מנהל, יש לנו פרזנטור. וכמובן, במרחב הציבורי מתנהל שיח הרבה יותר נמוך ונחות מאשר בשנות ה-70".

עוד טען כי בשנת 1973 הייתה אופוזיציה שונה ממה שיש היום. "אז הייתה אופוזיציה או הייתה חלופה, לא רק באופוזיציה הפרלמנטרית אלא גם בתוך הקואליציה. זאת אומרת היו גם אנשים אחרים", אמר, והוסיף: "היום, קודם כל מבחינה פוליטית, אין לך כבר אופוזיציה וקואליציה, זה הכול מעורבב ביחד. ומה שנראה היה לרגע כאופוזיציה הפך להיות לחלק מהקואליציה ונטמע והתמוסס בפנים.

בקשר להתנגדות פנימית בליכוד נגד ראש הממשלה, אמר אברמוביץ' כי "אני לא רואה בליכוד התקבצות של אנשים בעלי תעוזה שיגידו למנהיגם תודה אחרי עשור וחצי".

התקשורת החדשה?

בהמשך התייחס אברמוביץ' לכך שיו"ר הקואליציה חבר הכנסת מיקי זוהר קרא לו שקרן. "אני חושב שמיקי זוהר הוא בהחלט דוגמה ומשל לחומר שישנו היום בפוליטיקה הישראלית", אמר.

אברמוביץ' גילה כי "אנשי ימין, שרי ליכוד, וחברי ליכוד אומרים לי, 'תראה מה אתם עושים. אתם בערוצי הטלוויזיה נותנים במה למיקי זוהר ולבני דמותו. אתם חושבים שעל ידי כך אתם מלעיגים את הליכוד והימין. אתם לא מבינים שבאותו זמן, אתם בונים אותם'. אבל הנטייה היום בכלי התקשורת היא להביא אנשי קצוות. אנשים, בוא נאמר במרכאות, 'משעשעים', כי זה עושה אקשן, יש באזז. אבל הנזק המצטבר, הוא גדול".

בעניין זוהר אתה לא צריך לדאוג, הוא הודיע שאם אתה על הסט ועודד בן עמי על הסט, הוא לא יהיה שם.
"זו באמת אחת ההלצות המוצלחות ששמעתי בימי חיי. זאת אומרת, מיקי זוהר מאמין שהופעותיו בטלוויזיה הן בבחינת מתנה, הן שי".

לקראת סיום השיחה, הגיב עיתונאי 'חדשות 12' גם לתקיפה של אנשי ערוץ 20 במתחם 'הבימה', כאשר אלדד טען: "אני באמת לא ראיתי תגובות נזעמות בתקשורת על התקיפה של בועז גולן, כתב 'ערוץ 20'".

אברמוביץ' השיב: "אני מעולם לא עסקתי בענייניי שלי. אף אחד לא ראה אותי כובל, מתלונן, בוכה ומתבכיין. לעומת זאת, כאשר תקפו את אבישי בן חיים וכאשר תקפו, את דניאל סיריוטי, כתב 'ישראל היום' בקריית אתא, ותקפו אותו פיזית ממש, עמדתי על כך, בתוכנית עם עמית סגל, שאני אגנה את שתי התקיפות הללו, גם של אבישי בן חיים, ובעיקר את התקיפה האלימה של דניאל סריוטי מ'ישראל היום'".

עריכה: אמיתי דואק

01/10/2020
הישארו מעודכנים

אמנון אברמוביץ'
אמנון אברמוביץ'  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90