103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"כועס על בנט שנתן לנתניהו חסינות"

רב אלוף (מיל') ח"כ משה בוגי יעלון על ההשלכות הקשות של משבר הקורונה: "איך חברי הכנסת יכולים לעצום עיניים נוכח התמותה והמשבר הכלכלי?"


שר הביטחון לשעבר ח"כ משה בוגי יעלון שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm וביקר בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא התייחס להצבעת אי-האמון בממשלה, לאפשרות שמדינת ישראל תצא למערכת בחירות נוספת ולניהול משבר הקורונה הבריאותי והכלכלי.

האם הפור נפל ואזרחי ישראל יפקדו את הקלפיות בעוד מספר חודשים? חבר הכנסת משה (בוגי) יעלון אמר כי על אף שברור לכל כי יציאה לבחירות היא איננה העדיפות הראשונה, "ברור שאי אפשר להמשיך ככה. לכן אותה יוזמה שיזמנו, יש עתיד-תל"ם בצירוף עוד גורמים באופוזיציה". הצעת אי-האמון שהגישו נועדה להדיח את נתניהו מתפקידו, מבלי לגרור את אזרחי המדינה לבחירות. "אסור לאפשר לנתניהו לכהן כרה"מ עוד יום אחד", התריע.

יעלון לא מתכחש לסיכויי ההצלחה של ההצבעה, אך הוא שומר על אופטימיות, "אז לא היום? אולי יעבור בעוד שבוע-שבועיים. חברי הכנסת וזה לא משנה אם זה בני גנץ, בנט או אחרים, כולל מהליכוד, יכולים לעצום עיניים נוכח התמותה? המספרים עוד יגדלו. יכולים לעצום עיניים נוכח המשבר הכלכלי?" הוא הסביר כי האופוזיציה מונה 48, "כולל 5 של ימינה של נפתלי בנט עוד 14 של כחול לבן, עם תמיכה של הרשימה המשותפת מבחוץ". ח"כ טען כי כל סוגיית התמיכה של הרשימה המשותפת היא "קשקוש, זה תמיד היה קשקוש. מספיק כבר עם הסיפור, הזה הם לא רוצים להיות בממשלה. אחמד טיבי לא יקבל החלטות ביטחוניות, אבל לתמוך מבחוץ במהלך כזה כדי להציל את המדינה? מה בנימין נתניהו לא השתמש בהצבעה של המשותפת כדי לפזר את הכנסת בשנה האחרונה? או כדי לבחור את מבקר המדינה?".

בסבב הבחירות הקודם כחול לבן בראשות בני גנץ, לפני התפרקותה, סירבה בכל תוקף להקים ממשלה בתמיכת המשותפת. יעלון הסביר כי "זה העניין, שוב סיבות פוליטיות. מה חשוב ומה דחוף עכשיו? אם רוצים להציל את מדינת ישראל, אחרי שברור לחלוטין שבנימין נתניהו נכשל והוא הולך לסבך אותנו עוד יותר כי סדר העדיפויות שלו זה לברוח מספסל הנאשמים; אז בבקשה, גנץ, לא תהיה רוטציה. תקבלו החלטה עכשיו, עמיר פרץ ושמולי ברור שיהיו בעניין הזה. בנט? הוא בסקרים עכשיו 20 מנדטים, הוא רוצה בחירות. מערכת בחירות, זה מה שעם ישראל מחכה לו? מלחמת אחים? תראו מה קורה ברחובות, איך הליכוד משסה את התומכים שלו כדי לפגוע במפגינים והפגיעה היא חד כיוונית".

הוא הוסיף ואמר כי הוא "מצפה מגדעון סער מאבי דיכטר מניר ברקת ומאחרים די, תפסיקו להמתין. שיקולים פוליטיים? יש פה מדינה יש פה מובטלים. אני מצפה שלא יאפשרו את המצב הכלכלי הקשה הזה, עם 87 אלף עסקים קורסים, שנסגרו בשנה האחרונה. די, מספיק, ועוד אנשים מתים. לכן אני משוכנע שאפשר בהחלטה אחת להביא לשינוי וזה מתחיל מהראש, בהחלטת מנהיגות. בנימין נתניהו לא ראוי להמשיך לכהן נוכח ההסתבכויות שלו. בואו נלך למהלך כזה ונזיז הצידה כל שיקול פוליטי ונביא ישועה לישראל, בואו נציל את המדינה ויש תקווה".

שכחתם את עשרת הדיברות?

על חברו לספסל האופוזיציה, נפתלי בנט, אמר שר הביטחון לשעבר כי הוא "כועס על בנט על זה שהוא נתן לנתניהו חסינות. כל עוד נתניהו לא זרק אותו לאופוזיציה הוא נתן לו חסינות, יש לו כתבי אישום, איך אתה נותן לו חסינות? אני בכלל בא בטענה למנהיגי הציבור החרדי, מה שכחתם את עשרת הדיברות? לא תגנוב, לא תחמוד, לא תענה ברעך עד שקר? שכחתם את נושא השוחד מדאורייתא? די, מספיק עם הפוליטיקה".

על פי הסקרים 'ימינה' בראשות בנט זוכה ל-20 מנדטים בעוד יש עתיד-תל"ם עם 16-18 מנדטים. יעלון התריע כי "אם בנט חס וחלילה יקבל מספרים כאלה שיאפשרו לנתניהו להקים קואליציה של 61, מה שהוא נכשל בשנה האחרונה, גם תהיה פה פסקת התגברות שתמלט את נתניהו מאימת הדין. אם הוא היה מקבל 61 מצבנו הדיקטטורי היה מאוד קשה, וזה עלול לקרות בבחירות הבאות אם אנשים לא יעשו את החשבון הזה. צריך לעשות את הכול כדי למנוע את זה שבנימין נתניהו יפתח פה מלחמת אחים, במחאה אנשים מותקפים וזה חד כיווני, מספיק. שחרר אותנו מעולך, טפל בעניינך המשפטיים, אנחנו נדע להוביל ולתקן. זה עבודה לא פשוטה, אבל אפשר לתקן ולהחזיר את עם ישראל למסילה".

כמו כן, הוא רמז כי בסבב הבחירות הבא יצטרפו אנשים לרשימת המפלגה, אך סירב לחשוף את שמותיהם. "יש עוד אנשים שאכפת להם וכרגע ממתינים בחוץ להודעה שתהיינה בחירות".

הכוונה לאייזנקוט?
"אני לא נכנס לשמות אבל יש אנשים שאכפת להם מהמדינה, שמבינים את גודל המשבר והמשמעות שלו, ובעת המתאימה תראו נבחרת שמתמודדת בבחירות הבאות".

ומה לגבי חולדאי?
"אני לא נכנס לזה, אבל אתם רואים שיש אנשים פטריוטים ציוניים שאכפת להם, אומרים 'לא רצינו להיכנס לפוליטיקה', גם אני לא".

אתה לא אומר לא.
"אני לא נכנס, לא נכנס".

"ההבדל בין אמת לשקר לא קיים"

בהמשך, התייחס חבר הכנסת לטיפול במשבר הקורונה בישראל, ומתח ביקורת חריפה: "אנחנו נמצאים במציאות שהאמת איבדה כל משמעות, ההבדל בין אמת לשקר לא קיים. לדבר על הצלחה כשמספר המתים מתקרב ל-2,000, כשאנחנו מדינה חמישית בעולם בתמותה, השנייה בעולם בתחלואה למיליון נפש ובאבטלת שיא של מיליון מובטלים, הצלחה. אפשר לרמות את הציבור, חלק מהציבור, חלק מהזמן, אבל אי אפשר לרמות את כולו כל הזמן".

הוא השווה את מצבנו למצבן של מדינות אי כדוגמת קפריסין, סינגפור, טאיוואן. "מדינות שהמתים שם זה מספרים בודדים. איך הגענו לזה? אנחנו באמת מבחינת נתונים בסיסים שולטים בכניסות למדינה, אז מסיבות פוליטיות מאפשרים להביא כבר תלמידי ישיבה נגועים מארה"ב, מסיבות פוליטיות כשמחליטים על סגר, בהתחלה בצדק, על סגר מלא לשבועיים מאפשרים מקוואות ובתי כנסת, ואני לא בא בטענות לחרדים. אני בא בטענות לבנימין נתניהו שנכנע ללחצים הללו", אמר.

לדעתו, "זה בדיוק ההבדל בין מנהיגות לפוליטיקה, מנהיג בעת משבר אומר' כן זה מה שנכון לעשות, לא יהיה אומן השנה, לא יהיה' ולא מגלגל את האחריות. גם בציבור החרדי הרוב ממושמע, אז יש חלקים שלא אבל המנהיגים הפוליטיים שלהם ככה מתנהגים? למה אי אפשר לפתוח עסקים? בוודאי כאלה שלא מקבלים קהל וגם של עשרה אנשים ויותר? בהוד השרון, בקרית טבעון, אלה אזורים ירוקים, למה לחנוק אותם בגלל סיבות פוליטיות? כן, בבני ברק צריך לנקוט בצעדים אחרים או באלעד או במקום אחר בלי קשר לחרדים או לא חרדים כי היא עיר אדומה. זה בדיוק מה שגמזו בא והציע את שיטת הרמזור, אז מתעלמים ממנו? מה היה השיקול של הסגר? הפגנות, זה היה השיקול העיקרי. שוב פוליטיקה".

יעלון ציין כי מחר (ג') אמור להתקיים דיון בבג"ץ שלדעתו בסופו של דבר כנראה יכפה על נתניהו לאשר את ההפגנות, "הוא כנראה למד מהאירוע שהוא חנק הפגנה של 20,000 בבלפור הוא קיבל 210,000 בסופ"ש האחרון בכול מקום, מצפון ועד הדרום. לכן ,שוב שיקולים פוליטיים. אין פה שום דבר ענייני, ומה הכי גרוע בזה? הציבור מאבד אמון. אנשים מתו פה בגלל פוליטיקה, לי היה ברור באפריל שצריך להפעיל את משרד הביטחון רח"ל ופיקוד העורף ועד היום זה לא מופעל כמו שצריך. סיבות פוליטיות ואנשים מתים בגלל זה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

12/10/2020
הישארו מעודכנים

בוגי יעלון
בוגי יעלון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90