103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

המהומה בבסיס צה"ל: "הוויכוח החל בין המפקדים"

קטטה המונית ואלימה בבסיס גבעתי הובילה לפציעתם של 21 חיילים • מורן, אמו של חייל שהשתתף בקטטה: "בני חטף מכות קשות מאוד בכל חלקי גופו"


עימות חריף בין חיילי צה"ל: 21 חיילים נפצעו השבוע (א') במהלך קטטה שפרצה בבסיס האימונים של גבעתי, בין טירונים מפלוגת ההכשרה של גדוד שקד לטירונים ביחידת הסיור הבדואית. שבעה מבין הפצועים פונו לבית חולים סורוקה בבאר שבע, וחקירת מצ"ח נפתחה בעניין לבירור האירוע. מורן, אם של חייל בגבעתי שלקח חלק בקטטה סיפרה על הלך הרוחות בין הצדדים.

אמו של חייל בגבעתי שנקלע לקטטה ההמונית בבסיס האימונים, סיפרה על המקרה החריג. לדבריה, הכול החל כאשר יחידת הסיור הבדואית "פשוט לא הסכימו שפלוגת שקד, שהבן שלי שייך אליה, יעמדו לפניהם בתור והתחיל סיפור בין שני המפקדים. סיפור הזוי תקשיבו זה לא משהו ששומעים ביום יום זה כמו לקוח מתוך סרט". כמו כן, היא ציינה כי ככל שידוע לה לא הייתה מתיחות מוקדמת בין הפלוגות, "דווקא הבן שלי מספר על יחסים טובים מקודם. אבל כן הייתה התנהלות של הרבה משחקי כבוד קטנים, שכנראה שם בנקודה הזאת כבר התפרץ למשהו קצת יותר גדול. זה היה טריגר נראה לי לכל מה שקרה שם פשוט עניין של כבוד מול היחס"ר הבדואי".

היא הוסיפה ואמרה: "הוויכוח התחיל בין המפקדים. המ"כ של הבן שלי אמר להם תעמדו כך וכך בכניסה לחדר אוכל. מפקד היחס"ר אמר למ"כ של שקד משהו כמו 'אנחנו לפניכם', לא הסכים שיעמדו לפני היחס"ר. היו שם המון ביינישים, ילדים בני ישיבות, שמעולם לא חוו בחיים שלהם ולדעתי לא יודעים מה זה מכות וקללות ודברים מהסוג הזה. באו היחס"ר הבדואי והתעצבנו בכלל מעצם הרעיון. המפקדים היו חלק מהמהומה אבל לפי הסיפורים מה שתחקרתי את החברה' של הבן שלי, המפקדים היו, לפחות המפקדים של שקד, היו מדהימים. זה נשמע תוך כדי אירוע, מכות, אבל זה לא הסיפור, הם פשוט הגנו על החיילים שלהם".

אם לא די בכך, היא מתארת כי גל אלימות נוסף שהתרחש במרפאה אליה הופנו החיילים הפצועים. "הפצועים, היו ביניהם גם הבן שלי וכמה חברים שלו, יחד עם המ"מ שלו וחבר'ה מהיחס"ר. אז הם נפגשו שוב במרפאה ושוב נהיה גל רציני. הבן שלי לא הספיק עוד להיכנס למרפאה וכבר תפסו אותו, ומה שנקרא קרעו אותו מכות. שם כבר הוא והמ"מ שלו ככה נלחמו יחד בעוד 3 חבר'ה עד שבאמת באו כולם להפריד, זה יכול להיגמר מאוד לא טוב. מהתיאורים של הבן שלי היה שם רצח בעיניים היה שם מצב הם היו הרבה חבר'ה והם פשוט היו במין אמוק כזה זה היה קשה מאוד".

"הייתה דריכת נשק"

בנה ספג מכות קשות כתוצאה מהקטטות, והיא מודה כי "הבן שלי ילד חזק מאוד וזה המזל שלנו, גם פיזית וגם נפשית, בעיקר על הפן הנפשי. מתאוששים מהאירוע. נפגע קשה, הוא חטף מכות מאוד קשות בכל חלקי הגוף, עברנו בבית החולים בלילה סי טי ראש לפני שהשתחררנו. יש המון מכות קשות בגב וברגל, בפנים, אבל זה משהו שיעבור. הוא כרגע בגימלים בבית בטיפול תרופתי ואנחנו איתו פה".

האם סיפרה כי שוחחה עם דובר צה"ל, "הצבא כרגע עסוק בלתחקר את עצמו. אני גם לא באמת יודעת את הפרטים עד הסוף, אני יודעת שהבן שלי חזר פצוע. אנחנו מדברים על זה ונותנים לו גם לפרוק, אז יש לי מזל שהבן שלי בנוי קצת אחרת. מאוד חזק ומבין מה קרה ומבין שזה אירוע לא טוב. הבן שלי הגן על עצמו ומפקדיו, הבן שלי לא חלק מהאירוע. הוא בא להגן על אחים שלו".

כמה זה היה קרוב לדריכת נשק?
"קרוב מאוד, קרוב מאוד. הוא מספר שהייתה דריכת נשק וזה יכול היה להיגמר בצורה אחרת לגמרי. למזלנו זה נגמר בצורה כזאת".

הטריגר הוא ויכוח עדתי?
"לא, ממש לא עדתי, אין קשר לעדתי. אני חושבת שהבנים שלנו, לא כל כך מעניין אותם הסיפור העדתי. לפני זה הם אפילו ישבו והיה ביניהם חילופי סיפורים יפים".

הוא רוצה לחזור לבסיס אחרי האירוע הקשה?
"מה זאת אומרת? זה אחים שם, זה אחים בדם, זה מיטב בנינו. זה מלח הארץ, חי"רניקים".

מצה"ל נמסר שמדובר באירוע חריג וחמור. תודה לניר דבורי 'חדשות 12' שסייע באייטם זה.

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/10/2020
הישארו מעודכנים

למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90