103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

האמת על יחסי מנדלבליט-שי ניצן

כתב 'חדשות 12' גיא פלג שחשף ביחד עם עמית סגל את ההקלטה: "לא זוכר מתי שמענו יועץ משפטי מדבר כך על פרקליט המדינה"


אתמול (ג') פורסמו ב'חדשות 12' על ידי הכתב המשפטי גיא פלג ועמית סגל, הקלטות השיחה בין היועמ"ש אביחי מנדלבליט וראש לשכת עו"ד לשעבר אפי נווה שנאשם בפלילים בהן הוא טוען כי פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן נמנע במכוון מלקבוע שתיק החקירה כנגדו בפרשת הרפז נסגר מחוסר אשמה. לדבריו ניצן 'מושך, הוא עושה את זה בכוונה'.

הפרשן המשפטי גיא פלג הסביר כי בהקלטות שנחשפו אמש במהדורה יש עניין מהותי. "השיחה המשמעותית יותר היא שיחה שהוקלטה חודשים לתוך כהונתו של היועץ בתפקיד, אחרי אמירות מפורשות של 5 שופטי בג"ץ פה אחד שבפרשת הרפז לא נפל רבב בהתנהלותו של מנדלבליט. בכ"ז אנחנו רואים עד כמה נפשו סוערת ומוטרדת מהעובדה שאין קביעה בתיק המשטרתי, שהתיק שלו נסגר מחוסר אשמה ולא בהיעדר ראיות מספיקות. אנחנו מדברים על ראש וראשון לאוכפי החוק במדינה, ראש התביעה הכללית ולכן אפשר להבין שאדם בתפקיד הזה, במעמד הזה, מפריע לו מאוד או במיוחד העובדה שיש כתם קטנטן שהוא סבור שהודבק לו שלא בצדק, והוא סבור שצריכים להסיר את הכתם ומיד".

הוא ציין כי "לפני השיחה פנו פרקליטיו של היועץ לשי ניצן וביקשו ממנו לסגור את התיק בעילה הזאת, לאור החלטת שופטי בג"ץ. אחרי השיחה הזאת שי ניצן נפגש עם היועץ ואמר לו 'אדוני היועץ אני לא אסגור את התיק בהיעדר אשמה, כי אני מצוי בניגוד עניינים, אתה הבוס שלי'. אגב מי שדן בסוגיה הזו הוא נציג הביקורת על הפרקליטות כבוד השופט בדימוס דוד רוזן , שלא היסס למתוח ביקורת על היועץ ופרקליט המדינה ואחרים והוא זה שקבע ששי ניצן טעה כשלא סגר ליועמ"ש את התיק בעילה הזאת". עם זאת, "שי ניצן הופיע בפני רוזן ושי ניצן טען וטוען עד היום שאילו היה נעתר לבקשתו של היועץ הייתה עולה כלפיו טענה חריפה מאוד שהוא פעל תוך ניגוד עניינים, שהוא סגר את התיק לבוס שלו", אמר פלג.

"יש כאן עוד סיפור. זה סיפור בתוך סיפור וזה סיפורו של ראש לשכת עו"ד אפי נווה שהקליט את השיחה הזאת, באמצעות אפליקציה שמקליטה את כל השיחות. אפי נווה לאורך כל הדרך אומר 'שי ניצן רודף אותי ברמה האישית', הוא כך אומר נווה מייחס לניצן מניעים זרים ואומר 'מדובר באדם חסר מעצורים שמהרגע שהבין שאני ולשכת עו"ד בראשותי נהיה מחסום בלתי עביר מבחינתו למינוי ביהמ"ש העליון הוא החליט ממש לתפור לי תיק'. באופן זה שנתנו הכשר לדבריו שערורייתי חסר תקדים ובעיתי לעשות שימוש בחומרים גנובים מהטלפון שלי עם פריצה בלתי חוקית", הוסיף.

כמו כן, הפרשן המשפטי הסביר כי מי שנתן חסינות לדברים זה שי ניצן, "אין חולק על כך שאלמלא האישור של שי ניצן לא ניתן היה לעשות שימוש בחומרים שאין חולק שהופקו מטלפון גנוב של אפי נווה, ונפרצו בלי צו של בית משפט, הרי על זה אין חולק. אפי נווה אומר זה האיש והיועמ"ש משך את ידיו מטיפול בענייני בגלל החברות בינינו והפקיר אותי לאיש הזה".

האם הייתה סחיטה?

בעקבות פרסום ההקלטות, יש הטוענים כי מנדלבליט נסחט כך שהדבר השפיע על קבלת החלטותיו בתיקי נתניהו. פלג סבור כי "בתיקי נתניהו ליועץ במירכאות הייתה אופוזיציה מאוד משמעותית. כי גם שי ניצן וגם עו"ד ליאת בן ארי שהיא הדמות הדומיננטית, היא הייתה פרקליטת מיסוי וכלכלה במחוז תל אביב ומי שתהיה התובעת הראשית בתיק, שניהם סברו שצריך להעמיד את נתניהו לדין בשלושה אישומים על שוחד, בכל התיקים. בסופו של יום, היועמ"ש קיבל באופן חלקי ביותר את העמדה שלהם והעמיד את נתניהו באישום כבד של שוחד רק בתיק אחד. לכן מי שטוען שהיועמ"ש קיבל את ההחלטות שלו בעניין רה"מ רק בשל הסחיטה שהופעלה כלפיו אז אני שואל – אם סחטו ואילצו אותו להגיש כתב אישום כנגד ההבנה המשפטית שלו למה לא נכנע עד הסוף והגיש 3 אישומים על שוחד?"

לסיום אמר הפרשן: "יש כאן אינסוף סיפורים ונקודות מבט ונקווה שיהיו גם אינסוף הקלטות ועם הזמן כל אחד יוכל לגבש לעצמו את העמדה. האם הייתה סחיטה? מי סחט את מי? מי האיש הטוב? מי הקורבן? מי החזק ומי החלש? הרבה שאלות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

14/10/2020
הישארו מעודכנים