103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אי אפשר להשאיר את העסקים סגורים ללא פתרון כלכלי"

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) סיפר על הדיון הסוער הבוקר (ד') בוועדת החוקה בנוגע להארכת הגבלות הקורונה: "הממשלה חייבת לתת אופק כלכלי לאנשים"


חבר הכנסת איתן גינזבורג (כחול לבן) שוחח עם ענת דוידוב ב-103fm על הדיון הסוער שנערך היום (ד') בוועדת החוקה, ועל מתווה היציאה מהסגר.

"אחת המשימות שלנו, ושל הממשלה בעיקר, זה לראות איך פותחים את הסגר בצורה מבוקרת כדי שלא תהיה עוד עלייה בתחלואה, אבל מנגד משרד האוצר חייב להציג תוכנית כלכלית שתפצה עסקים ותפצה את בעלי העסקים שיוכלו לקבל אופק כלכלי גם כשהם סגורים", אמר גינזבורג.

גינזבורג גם התייחס לדיון המתוח שהתקיים היום (ד') בוועדת החוקה. "יש בוועדת חוקה הרבה מאוד חילוקי דעות בין החברים, כולם רוצים להיטיב עם הציבור, כל אחד בדרכו. בסופו של יום, אנחנו דנים במתווה שחייב להיות מדורג ומבוקר ומפוקח, ואי אפשר לפתוח בצורה מהירה ובלתי אחראית", הסביר, והוסיף: "ראינו מה שקרה בסגר הקודם, שפתחו מהר מהר בגלל לחצים של אנשים שקשה להם - ובאמת לבעלי עסקים וחברות קשה".

עוד סיפר גינזבורג כי "היום (ד') בוועדת החוקה אישרנו את התקנות שאפשרה הממשלה, לפתוח מעט את פעילויות הספורט, ודברים כאלו. מחר (ה') יש שוב קבינט קורונה, הם ידונו שוב, לפי בקשת גמזו ואנשי המקצוע".

אבל בסוף מאשרים את הארכת הסגר, אז מה?
"אישרו את הארכת הסגר עד יום שני, אבל זה לבקשת אנשי המקצוע - גמזו, שהוא אדם מקל, היה בעד..."

אבל אם מספר המאומתים לא ירד מ-2,000, ימשיכו להאריך את הסגר, אז מה עשינו בזה?
"הסגר הוא לא מטרה, אבל הוא אמצעי להתמודד עם הווירוס. אני רק אומר שאם ממשיכים עם הסגר, כי זו עמדת אנשי המקצוע, הממשלה חייבת לתת אופק כלכלי לאנשים. היא חייבת לתת להם פיצויים ומענקים ודמי אבטלה. משרד האוצר חייב להציג, איך הוא נותן פיצוי לאותם אלה שנפגעים, זה חלק מהמתווה שחייב להיות. כרגע, על פי כל אנשי המקצוע, אין שום בעיה וצריך להעביר באופן דחוף את תקציב 2021, בחודש שלם אפשר לעשות את זה, ואין שום סיבה למנוע את זה - זה ייתן אופק לכלכלה, אופק לעסקים, ואופק לאזרחים. לכן, אסור להכניס לשם שיקולים פוליטיים. חייבים להעביר תקציב, לתת פיצויים".

בהמשך הבהיר גינזבורג איך הוא רואה את עבודת הוועדות בכנסת, אל מול הממשלה, ויצא נגד הביקורות שטוענות שאותן וועדות הן חותמות גומי. "הכנסת לא באה להחליף את הממשלה, היא מפקחת עליה. התפקיד של הממשלה הוא למשול ולקבל החלטות, ולהחליט על החיים של כולנו, זו הרשות המבצעת של מדינת ישראל. כשהרשות המבצעת מחליטה להמשיך בסגר או לפתוח בצורה מבוקרת, תפקידנו כאנשי כנסת, כחברי כנסת, כפרלמנט, לפקח על פעילות הממשלה, לשאול את השאלות, ולאשר או לא לאשר את הפעילות, ממה שמותר לנו לאשר. אגב, אנחנו לא יכולים לשנות שום מילה או אות בתקנות, אפשר, או לאשר או לא לאשר", הסביר.

"הדברים של מיקי זוהר בימים האחרונים מבזים את המעמד שלו"

לקראת סיום השיחה, תקף גינזבורג את התבטאותיו של יו"ר הקואליציה מיקי זוהר כנגד מפלגת כחול לבן, כשטען שהמפלגה הזו היא 'סכנה למדינה', וכנגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כשאמר הבוקר (ד') בתוכנית 'שבע תשע' ב-103fm כי "אם מנדלבליט לא יבטל את כתבי האישום ויתפטר תהיה רעידת אדמה".

"הדברים של מיקי זוהר בימים האחרונים, גם ביחס לכחול לבן, וגם ביחס לאיומים שלו על שליחי ציבור, על נושאי משרה, בראשם היועץ המשפטי לממשלה, הם דברים שמבזים את המעמד שלו, גם כחבר כנסת וגם כיו"ר קואליציה", אמר גינזבורג, והוסיף: "ההתקפות הבלתי פוסקות, גם עלינו, גם על שומרי הסף, גם על מערכת המשפט, מתוך איזו מחשבה שניתן לגרום להם או לנו לפעול בצורה שלא כדרך המלך, אי אפשר לעבור על זה בצורה כזאת, אי אפשר לעבוד במדינה דמוקרטית כשתוקפים כל הזמן את השותפים שלך".

הוא יכול להמשיך להיות יו"ר קואליציה?
"אני רק רוצה להגיד לך שזה באמת בעייתי כשיו"ר הקואליציה מתייחס בצורה כזאת לשותפיו הקואליציוניים. אני שמח שלפחות ראש הממשלה התנער מדבריו ביחס ליועץ המשפטי לממשלה, ואני מציע לחבר הכנסת זוהר לנקוט במידה של ממלכתיות, זה מה שמצופה ממנו. יש לו קואליציה שמורכבת מהרבה מאוד שותפים, והתפקיד שלו זה לאחד את כולם ולתכלל את העבודה של כולם, ולא לפלג".

אז אולי מקומו לא בראשות הקואליציה.
"יכול להיות".

מה אתה חושב?
"אם הוא קיבל עליו את ההחלטה שהוא משמש בתפקיד הזה, הוא צריך לנהוג כפי שהתפקיד הזה מחייב".

ואם הוא לא מסוגל, הוא צריך ללכת? צריך להחליף אותו?
"אני לא קובע לליכוד מי יו"ר הקואליציה, אבל אם הוא לקח על עצמו את תפקיד יו"ר הקואליציה, מצופה ממנו שינהג במידת הממלכתיות המצופה מיו"ר קואליציה. הוא בא להוביל את הקואליציה, לאחד אותה, לתכלל את הפעילות שלה, ולא לשסות בה ולגרום למאבקים בתוכה, זה לא התפקיד שלו".

עריכה: אמיתי דואק

14/10/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ איתן גינזבורג
ח"כ איתן גינזבורג  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90