103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

הרב דב הלברטל: "צריך להכניס צבא לריכוזים החרדיים ולפעול כמו בשכם"

עימות חריף במיוחד בין הפובלציסט הרב דב הלברטל לאיש חסידות ויז'ניץ דודי זילברשלג, על רקע הפרת הנחיות הקורונה במגזר החרדי • האזינו


שוטרים וכוחות מג"ב פרצו השבוע (ד') לחתונה שנערכה בניגוד לתקנות הקורונה בגבעת זאב, תקרית שהפכה לעימות אלים והובילה לפציעתם של שוטר ושל אחד הנוכחים באירוע. העימות החריף זכה לגינויים בקרב רבים מהחברה החרדית, שהביעו ביקורת רבה כלפי השוטרים והאלימות בה נקטו, לדבריהם, כלפי המשתתפים.

דודי זילברשלג, מוציא לאור לשעבר של עיתון חרדי ואיש חסידות ויז'ניץ בחיפה, והרב דב הלברטל, משפטן ופובליציסט חרדי, הביעו את דעתם על הקטטה בגבעת זאב ועל המשבר הגדול בחברה החרדית מתחילת התפשטות הקורונה. 

"נחצו פה קווים שלא ראינו עד היום. היחס של המשטרה לחרדים הוא בלתי מובן ולאו דווקא לחרדים. זה קרה לאתיופים בסיבוב הקודם, זה קורה לערבים – זה קורה לכל ה"אחרים" במדינת ישראל. אני לא משוכנע שהייתה בחתונה הפרה, אני אומר את זה באופן מסויג". אמר זילברשלג שהיה שותף בהקמתה של אגודה לשלום הציבור החרדי בשל 'אכיפה בררנית'. "זה לא רק אכיפה בררנית, זה הכאה של ילדים, זו ברוטליות. רק הבוקר קיבלתי סרטון של איש מבוגר, בעל חנות ירקות - אתה רואה את גסות הרוח והברוטליות. זה לא צריך לקרות ואני חושב שזה מיותר".

הרב דב הלברטל השיב לדבריו בנחרצות: "אני עומד ומשתומם ממה שמטריד את האיש הזה. כי בהתנהלות המופקרת של אותו מגזר שהוא מייצג כאן - החסידים, הירושלמים, העדה החרדית עם ההתנהלות המופקרת שלהם, הם פשוט פצצה מתקתקת האנשים האלה. הם רוקדים ושותים יין על הטיטניק הטובעת ובכך הם בעצם מפיצי השנאה והאנטישמיות הגדולים ביותר שקמו כלפי העולם החרדי מאז ייסוד המדינה. האכיפה הבררנית שאני חושב שצריך לעשות, היא להכניס את הצבא לכל הריכוזים החסידיים והירושלמים, להכניס אוגדה שלמה ולפעול שם כמו שפועלים בקסבה בשכם. לסגור את כל בתי המדרשות והכנסת".

אתה לא מגזים? לפעול כמו בקסבה של שכם?

הלברטל: "זה חיי נפש. אני רואה לנגד עיניי 2,119 ארונות קבורה, שביניהם גם אדמו"רים, חסידים ואנשי מעשה. אני רואה מול עיניי מונשמים ומורדמים שזועקים לטיפת חמצן. אני רואה חולים קשה ובינוני שלא משתחררים מהקורונה הארורה הזו. מפיצי הווירוס האולטימטיביים זה העולם החרדי והעולם החסידי בפרט. לכן לא רק שאני לא מגזים, מזמן היה צריך לעשות כך. להכניס את האוגדה של יהודה ושומרון לתוך הריכוזים האלה, לעשות מעצרים מנהליים, לפזר הפגנות כמו שמפזרים עם רימוני הלם ואפילו ירי כדורי גומי. לפעול כמו שצריך עד סוף הקורונה".

זילברשלג הסתייג מהדברים הקשים וביקש להדגיש כי "המנהיגות הספרדית גילתה שפיות אדירה מהרגע הראשון, וגם רוב רובו של הציבור החרדי המזרחי שומר באדיקות על התקנות. החסידות הגדולה בישראל, האדמו"ר מגור, שומר על התקנות באדיקות. נכון, רוב רובו של הציבור החרדי מפר, אני מודע לכך ואני אומר לך את זה באחריות, בלי ניסיון לגונן. אני לא דובר מטעם החרדים, אני דובר מטעם עצמי ואומר גם ביקורת על החרדים - לא בכזה רוע".

"בגללך מתים אנשים כל יום"

עד מהרה הדיון התלהט "שקר וכזב. איזה שטויות אתה מדבר. מאות נדבקו בראש השנה שם כולל שני בניו של האדמו"ר מגור. למה אתה משקר? בגלל אנשים כמוך מתים כל רגע אנשים. מתים ומונשמים ומורדמים. בגללך מתים אנשים כל יום", תקף הלברטל והוסיף: אנשים מתים ואתה שווה נפש לכן אני מרוגז. אכיפה בררנית של שוטרים זה מה שמעניין את האיש שמולי".

זילברשלג: "אני לא אגיד לך שאתה שקרן כמו שאתה אומר לי, אבל אתה ממש לא מדייק בעובדות. חסידות גור כולה מהיום הראשון, נתנו הוראות ברורות".

הלברטל: "לא היו עשרות אלפים שהלכו לפני הרבי להגיד שנה טובה? למה אתה משקר?".

זילברשלג: "אני חושב שהמידע שאני מביא הרבה יותר מדויק".

ביום ראשון הולכים 400 אלף תלמידי ישיבות וכוללים לפתוח את שנת הלימודים, אין עדיין מתווה ותקנות שהם מתחייבים לשמור.

הלברטל: "אין שום מתווה ולא יהיה מתווה. הם פותחים על אפם וחמתם של כולם, לא מעניין אותם שום דבר. רוני נומה ה"פרויקטור" הוא משת"פ של החרדים ביחס לחברה החילונית. זורה חול בעיניים של הציבור החילוני ואומר 'עושים מתווה'. מי שומר על המתווים האלה? זה הכל כלפי חוץ. במקום שנומה הבוגד הזה יבוא ויגיד, אני לא יכול להסתדר עם העולם החרדי כי הוא לא נשמע למה שהמדינה אומרת, הוא בא ומספר סיפורים".

זילברשלג השתהה מול האמירות הקשות נגד נומה והתייחס גם הוא לפתיחת הישיבות: "אין לי בכלל ספק ואני חרד מזה מאוד מאוד. אני יותר חרד ממה שהייתי אי פעם מהנושא שאנחנו עומדים לפניו. אני חושש מזה מאוד".

אז למה שלא יידחו את הפתיחה? עד שיהיה סידור או תקנות.

זילברשלג: "כי יש אבדן אמון קשה מאוד בין החברה החרדית. הלברטל חושב שאם אתה מתייחס לאכיפה בררנית זה פגם, אז דע לך שהתנהלות הדוגמא האישית של רבי ושרי המדינה, הזגזוג של משרד הבריאות והאכיפה הבררנית, כל הדברים הללו גרמו לאובדן אמון מוחלט".

הלברטל: "הציבור שקובע שלעולם החרדי לא אכפת מהקורונה, ישמע לנתניהו? האדמו"רים לוקחים את נתניהו בגרון".

נוצר קרע בין הציבור החילוני והחרדי. לאן זה יכול להוביל למחרת הקורונה.

הלברטל: "זה קרע בל יימחה. נוצרה פה שנאה מוצדקת לעולם החרדי שמדביק בכל העולם ולא אכפת לו משום דבר חוץ מהבועה שלו. נוצרה פה שנאה ואנטישמיות בארץ ובעולם. זה הולך לקראת הפרדת דת ומדינה. הציבור החילוני כבר לא יקבל את הסטטוס קוו. הוא יגיד 'יש פה אוטונומיה חרדית? תהיה פה גם אוטונומיה חילונית'".

זילברשלג: "מי שזוכר, הלברטל הבטיח שחרדי עוד ירצח את יאיר לפיד. החרדי הזה עדיין לא הגיע וגם התחזיות הסהרוריות האלה ייכנסו לפח האשפה של ההיסטוריה".

עריכה: רון שהין

16/10/2020
הישארו מעודכנים

ניסים משעל
ניסים משעל  |  צילום: 103fm