אראל סג"ל

"בכל העולם מחזירים סודאנים ללא יוצא מן הכלל"

יהונתן יעקובוביץ' (המרכז למדיניות הגירה ישראלית) הסביר על סוגיית החזרת המסתננים הסודאנים לארצם, לאחר הסכם הנורמליזציה


יהונתן יעקובוביץ' מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית שוחח עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר ב-103fm על המשמעות של הסכם הנורמליזציה עם סודאן, באשר לסוגיית המסתננים הסודנים ששוהים בישראל.

יהונתן יעקובוביץ' הסביר כי עד לחתימת הסכם השלום עם סודן, "הטענה המרכזית לגבי אי היכולת להחזיר לסודן היא שאין קשרים דיפלומטיים, היו טענות שסודן תעניש אותם כלומר גם כשמדובר במהגרי עבודה בגלל היעדר הקשרים לא ניתן היה להחזיר אותם". כעת, לאור הסכם השלום ונרמול היחסים בין המדינות, "הטענה יורדת מהשולחן ונסללת הדרך להחזיר את אלה שאין להם עילת מקלט פרטנית".

הוא ציין כי כיום "יש מעל ל-6,000 מסתננים סודנים. כל העולם המערבי מחזירים לסודן אנשים שאינם ממוצא דרפורי. בשנים האחרונות, ישראל היא היחידה שלא יכלה לעשות את זה ומתוך 17,000 מסתננים רק 4,500 טוענים שהם מדרפור. יש את סוגיית הדרפורים וגם לגביהם במרבית מדינות המערב בשנים האחרונות התחילו להחזיר אותם. כלומר גם אלה הטוענים שהם דרפורים בישראל, למעט מתנגדי משטר בולטים, הם יכולים לחזור. לכן להסכם זה יש משמעות מרחיקת לכת לגבי אותם מסתננים סודנים שנמצאים כאן. כמובן שהקבוצה העיקרית של המסתננים הם הארתיראים וזו סוגיה שלא תיפתר".

עוד הוסיף ואמר כי: " אני לא בעד לשלוח את כולם, אני ממש לא בעד לשלוח את כולם. אני בעד שיבדקו את בקשות המקלט, ובעד כלים כמו חוק הפיקדון שהביאו לכך שחזרו מעל 5,000 סודנים, לעודד אותם לעזוב. מעל 2,100 קיבלו מעמד, אותו מעמד בדיוק שמקבלים פליטים מוכרים. אני היית בעד שיבדקו מהר את הבקשות אבל הייתי ממליץ גם לדחות את מרבית הבקשות כי הסכסוך בדרפור בעצימות נמוכה כמעט שני עשורים. בישראל היו תקופות שמתו יותר אנשים מהסכסוך מאשר בדרפור ולכן אין בעיה לחזור גם היום לדרפור".

עריכה: עופרי גליכמן

25/10/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"נסללה הדרך להחזיר את אותם אלה שאין להם עילת מקלט פרטנית"
"נסללה הדרך להחזיר את אותם אלה שאין להם עילת מקלט פרטנית"  |  צילום ארכיון: מרים אלסטר/פלאש90
Paris