אראל סג"ל

"בבחריין הורידו מעמודי חשמל דגלי פלסטין"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס לשינוי המדיניות של חלק ממדינות ערב כלפי ישראל: "היום היהודים הם בעלי ברית של הסעודים והמפרציות"


צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר ב-103fm על הסכמי הנורמליזציה של ישראל עם איחוד האמירויות, בחריין, וסודאן וטען כי כיום אין מחויבות של בחריין לחלום הפלסטיני.

הפרשן צבי יחזקאלי הביע את דעתו על הסכמי השלום של ישראל והעולם הערבי, ואמר שמדובר בהתפתחות "מרעישה ומהפכנית. השינוי שקורה כרגע באזור שלנו יש לו שורשים תיאולוגיים עד כדי כך שהיחס ליהודים עולה על השולחן. זה חודר עמוק לאסלאם, אתמול בבחריין הורידו מעמודי חשמל דגלי פלסטין כי אין מחויבות היום לחלום הפלסטיני אלא רק למדינה שתגן עליהם. היהודים הם בעלי ברית של הסעודים והמפרציות ולכן זה רק עניין של זמן עד שהדברים האלה יקרו".

הוא סיפר כי: "שמעתי הבוקר שני שייחים בסעודיה שמראים את המרחקים מהר הבית למסגדים ומוכיחים שלא יכול להיות כל הסיפור שאומר שמוחמד עלה לשמיים עם הסוס מהכותל, מכחישים גם את הדבר הזה". מנגד, לא שלל מניע נוסף: "בטח שיש אינטרסים. הם יכלו לבחור בין להיות מדינה שאיראן משתלטת עליה או מדינה שיוצאת מרשימת הטרור. התהליך הוא מהפכני, אני לא אומר איזה יופי אהבת ישראל אלא מה קרה במדינות ערב ב-60 שנה? הן התמוטטו וצריכות את ישראל כברית הגנה אסטרטגית ואם סעודיה תחתום הסכם זה אומר שמדינות ערב נותרו ללא אבא וללא ברית אסטרטגית. הסיפור הפלסטיני ירד מהפרק".

לדעתו, המשותף לכל מדינות ערב הוא: "ברגע שאתה נותן לאסלאם פוליטי לנהל הם מביאים את זה למדינה שיורדת למלחמות אזרחים וקרבות. האסלאם, היא דת פוליטית מלכתחילה. מה שאנחנו רואים לנגד עיניו זה קריסה של כל התפיסה המערבית כלפי השלום, טראמפ סוחט מדינה ואומר לה אתם רוצים לצאת ממדינות הטרור? לא רק תשלמו לי קנס אלא תהיו חברים של ישראל. עד שלא נתעורר מהאסון שהמיט אובמה על האזור הזה, שראה בארדואן את שמש העמים, עד אז לא נבין כלום במזרח התיכון. זה שבט, זה אינטרס וזה לנגד עיניכם, יש שכונה, מזרח תיכון, שהאסלאם הופיעה לפני 1,400 שנה ולפני זה היו שבטים ואם לא נלמד אותם לא נוכל להזיז".

לסיכום אמר הפרשן לענייני ערבים כי: "בסופו של דבר הפלסטיניים בנקודה קריטית, אני לא יודע מה יקרוס קודם או הפלסטינים תוך מלחמה פנימית בשנתו האחרונה או לא של אבו מאזן והבחירות בארה"ב, יכול להיות שכול הדיבורים יהיו בטלים ומבוטלים אחרי שיהיה נשיא אחר שיחזיר את הסכם הגרעין. אז תראו איראן אחרת ופה מלחמה של איראן להחזיר לעצמה את אותן מדינות שכרגע נלקחות ממנה על ידי ארה"ב. אני לא יודע מה יקרה קודם כי המזרח התיכון כרגע מפוצל בין סעודיה לטורקיה. יש 3 תהליכים שיתרחבו וימשיכו אבל זה כבר מונח, מלחמה אלימה אצל הפלסטינים, איראן, חזרתה לזירה, והסיפור של הפיצול בין הסונים לאחים המוסלמים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

25/10/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום מסך חדשות 13
Paris