103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"היעדר מצפן והיעדר מצפון של הקברניטים"

פרופ' חגי לוין, אפידמיולוג בכיר, תקף את ההחלטה להפריד תלמידים לקפסולות בבוקר ובצהרון לערבב ביניהן: "אין בזה שום היגיון"


לאחר יומיים של דיונים ועימותים שעוררו סערה במערכת הפוליטית, אישר אמש (ב') קבינט הקורונה את חזרת התלמידים בכיתות הנמוכות ללימודים כבר ביום ראשון הקרוב. עוד הוחלט כי מכוני היופי והמספרות ייפתחו גם הן, אך ההכרעה על פתיחת יתר המסחר נדחתה ליום חמישי בעקבות חילוקי הדעות וחילופי המהלומות בצמרת המלחמה בקורונה. 

פרופ' חגי לוין, אפידמיולוג בכיר ויו"ר איגוד רופאי הציבור בישראל שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm וביקר בחריפות את אופן ניהול הממשלה את המשבר החריף בהיסטוריה הישראלית: "גם כאבא לשלושה ילדים יש כאן חוסר עקביות, אולי הדבר הכי עקבי בהחלטות הממשלה הוא חוסר העקביות. גם הציבור כולו לא יכול להבין את הדבר הזה, זה עניין של סדרי עדיפויות. אפשר היה למצוא פתרונות. חלק מהרשויות המקומיות מסוגלות כבר עכשיו למצוא פתרונות טובים יותר. במקום לאפשר את הגמישות ולאפשר לרשויות למצוא פתרונות טובים, מחליטים על פתרון שהוא פשוט רע לכולם". 

על ההחלטה לאפשר את ערבוב הכיתות שיחזרו ללימוד בצהרונים בשעות הצהריים, זעם לוין ואמר: "אין שום היגיון אפידמיולוגי, לוגי, חינוכי, מקצועי או אחר שאני יכול להבין אותו באשר לשאלה מדוע להקפיד על הקפסולות בבוקר אך לוותר על היתרון הזה, לערבב שלוש קפסולות ולהתיר 28 ילדים בצהרון. זו באמת בעיה חמורה ביותר. פשר היה להשקיע כספית כדי לאפשר את פתיחת הצהרונים, יש כיתות בבתי הספר ויש גם מי שיכול ללמד או להשגיח על הילדים בצהרונים. התופעה הזאת של ערבוב ילדים משלוש קפסולות שונות בקבוצות גדולות תוביל להדבקות רבות. יהיה לכך מחיר גדול. זאת שוב הפוליטיזציה של הנתונים. כל פעם מנסים להקצין את הדברים ולבחור את הנתונים שנוחים באותו רגע". 

בהמשך דבריו, התריע: "גם כשאנחנו ברמת תחלואה נמוכה, ברגע שההתנהגות החברתית כוללת מפגשים ותנאים שמעודדים הדבקה, אפשר מהר מאוד לעלות חזרה ברמת התחלואה. צריך ללמוד לחיות יחד עם הנגיף אבל דווקא כדי לעשות זאת יש להשתמש בפתרונות שלא מעודדים התפרצויות. הממשלה באופן ריכוזי מנסה לכפות על המציאות תוך שהיא מנותקת לחלוטין מהמצב בשטח, כפי שגם בא לידי ביטוי בדוח המבקר. מבין השורות אפשר לראות איך הבעיה העיקרית שלנו היא חוסר קבלת החלטות וחוסר ניהול מרכזי".

עוד הוסיף פרופ' חגי לוין, אפידמיולוג בכיר ויו"ר איגוד רופאי הציבור בישראל: "כל עוד אנחנו לא מתקנים את הליקויים המהותיים האלה, אנו ממשיכים לקבל החלטות חסרות היגיון. מדובר בהיעדר מצפן והיעדר מצפון של הקברניט, של מי שאחראי והיה צריך לשים כנגד עיניו את את הציבור בישראל ולראות בכל החלטה איך היא משפיעה על הציבור. בכל רגע נתון ההחלטות הן רק בנקודת מבט פוליטית של מה שייתפס טוב יותר".

בסוף דבריו, הביע חגי לוין ביקורת חריפה כלפי החלטות קבינט הקורונה, וטען בדבריו כי: "אין שום תכנון קדימה, ההחלטות צריכות להיות משולבות והגיוניות, נכון שהמצב מורכב אבל בשביל זה יש אנשי מקצוע ופוליטיקאים. הוא לא מתווה מדיניות, זו בדיוק הבעיה. מהי המדיניות? מהו החזון? מהו היעד? איך אנחנו חיים יחד על הנגיף הזה? אנחנו, רופאי בריאות הציבור והאפידמיולוגיים מציעים לממשלה דרך ברורה מה צריך לעשות. הסכנה החמורה ביותר במגפה היא אובדן שליטה ואנרכיה, הממשלה צריכה לעזור ולתת מענה אבל לא לשלוט".

שלא נתפלא שסגר שלישי יעלה על סדר היום 

על החשש מסגר שלישי, הדגיש: "שלא נתפלא בשבועות הקרובים שנראה עלייה בחזרה ברמות התחלואה ולצערי למרות שסגר שלישי הוא בכלל לא אופציה קבילה ובשום פנים ואופן לא צריך לעשות אותו כי הוא גורם הרבה יותר נזק מתועלת, לצערי צפוי שהנושא הזה יעלה שוב על סדר היום מאותו מנגנון לקוי של קבלת החלטות. כל עוד הממשלה נוהגת באופן חסר היגיון שלא סופר את הציבור אנו בהחלט עלולים לראות את עצמנו בחורף שוב נידונים לסגר מיותר ומזיק". 

עריכה: מיכל קדוש  

27/10/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm