103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"יש היתכנות לממשלה חליפית"

השר יזהר שי על סף האולטימטום של כחול לבן: "כשנכיר בכך שהליכוד לא מתכוון להגיש תקציב" • הבהיר: "נתניהו לא יהיה רה"מ בעוד מספר חודשים"


האם הבחירות בפתח? כחול לבן הציבו אולטימטום לפיו אי העברת תקציב המדינה לשנת 2021 עד תום שנת 2020 יוביל לפיזור הממשלה. שר המדע והטכנולוגיה וחבר בקבינט הקורונה יזהר שי (כחול לבן) התייחס למתיחות הגואה בקואליציה, והסביר מהו הסף לשבירת הכלים. בהמשך, התייחס לביקורת שהשמיע בעבר על התנהלות הממשלה בנושא הקורונה, ולחזרה המתוכננת לספסל הלימודים.

על אף שנדמה כי חלה התייצבות מסוימת באשר לחזרה לחיים בצל הקורונה, ישנה טלטלה בממשלה. מועד הדד-ליין להעברת התקציב מתקרב, אך העימותים בין השותפים הקואליציוניים ממשיכים להעמיק. השר יזהר שי הסביר כי כחול לבן דורשים את העברת תקציב המדינה לשנת 2021 עד תום השנה הנוכחית, כדי שמדינת ישראל תדע מה היא רוצה לעשות שנה קדימה במבחן התקציבי. אני חושב שנזכה בתואר המדינה היחידה בעולם שהממשלה לא רוצה להכין תקציב משיקולים פוליטיים, כי יותר נוח ללכת לבחירות לרה"מ ליו"ר הקואליציה. הרוב המוחלט של אנשי הליכוד בממשלה והכנסת יודעים ואומרים בפה מלא שצריך לעשות תקציב".

הוא הדגיש כי: "אנחנו לא נוטשים את משרדי הממשלה ומשאירים אותם בידי שותפינו. נעשה מה שצריך לעשות במישור הפוליטי, הדמוקרטי והחוקי. הודענו, אם לוקחים אותנו לסיבוב ציני על חשבון אזרחי ישראל המובטלים, העסקים הקורסים, האנשים בבתי החולים, בנימין נתניהו לא יהיה רה"מ בעוד מספר חודשים - זו תהיה התוצאה של הפעולות השונות שאנחנו ננקוט. יש מספר אפשרויות. האחת היא בחירות, השנייה היא מבנה פוליטי כזה או אחר בכנסת והשלישית חוקים". הוא התייחס גם להצעת אי האמון שמעלה ח"כ יאיר לפיד מדי שבוע: "אם יאיר לפיד או בכנסת רוצים להקים ממשלה חליפית, צריכים לעבוד איתנו בצורה רצינית, למצוא את המבנה הנכון ולגרום ל-61 ידיים לפחות להיות מורמות".

השר הודה כי מבחינה פוליטית: "אנחנו יכולים לעשות הרבה דברים ואנחנו שוקלים אותם ודיברנו גם על זה ועל דברים אחרים. יש היתכנות לממשלה חליפית ונבחן אותה יחד עם אופציות נוספות. בנימין נתניהו, אם ייקח את מדינת ישראל לסיבוב על חשבון הסבל של האזרחים, הוא לא יהיה רה"מ בעוד מספר חודשים".

"מקווה שנאפשר את פתיחת המסחר"

בהמשך, השר וחבר הקבינט הביע את דעתו על ניהול משבר הקורונה, זאת לאחר שלא חסך ביקורת בעבר: "היו לי הערות קשות להתנהלות של הממשלה ותהליך קבלת ההחלטות, אבל בשבועות האחרונים אני רואה עבודה מסודרת על פי הגיון וכמובן שההחלטות קשות ומורכבות, אבל בסך הכול בקבינט דנים בנושאים מאוד משמעותיים. לוקח הרבה זמן לקבל החלטות יש ממצאים חדשים ששינו חלק מההיערכות שלנו בשבוע האחרון וזה מה שיש צריך להתמודד עם שאלות לא פשוטות בהחלטות הללו".

הוא הוסיף: "יש מתח טבעי בין ההחמרה הבריאותית לבין ההקלה הכלכלית. צריך לקבל החלטות שהן ניהול סיכונים, ברור שכול ענף מעלה את הסכנה לתחלואה. מצד שני, אם נשאר אותו סגור זה סכנה לכלכלה. כל החלטה כזו משמעותית, נשארו 2 לשבוע זה ואני מקווה שנאפשר את פתיחת המסחר של חנויות קטנות ובינוניות, וצימרים מתבקש שנפתח גם כן".

על החזרה לספסל הלימודים טען כספית: "מה שקורה בין מערכת החינוך למשרד הבריאות ומשרד האוצר הוא בלתי נסלח. ואתם גוררים רגליים וחוסכים כסף". שי בתגובה: אנחנו חייבים להחזיר את החינוך במלואו, הילדים חייבים לראות את המורים זה לא רק התוכן, זה גם הבדידות והמצוקה הנפשית, יש עליה מאוד מדאיגה בכל המדדים שמלמדים על המצוקה של בני הנוער והילדים. הממצאים החדשים לימדו את משרד הבריאות שחייבים ללמד את כיתות א' וב' גם כן בקפסולות. שר החינוך עושה עבודה מצוינת כדי למצוא פתרונות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

27/10/2020
הישארו מעודכנים

יזהר שי
יזהר שי  |  צילום: אלעד מלכה