103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"הדילים שנרקמים בקבינט משבשים לנו את העבודה"

ראש עיריית הרצליה משה פדלון העביר ביקורת על התנהלות הממשלה מול הרשויות: "המשבר מנוהל בכיפופי ידיים, משחקי כוח, שיקולים זרים וחבל"


ראש עיריית הרצליה משה פדלון שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על מדיניות הטיפול שלו במשבר קורונה, ותקף את הממשלה.

"מתחילת המשבר, מחודש מרץ, אנחנו מטפלים בכל תחומי המשבר - בהסברה, באכיפה, בחקירות האפידמיולוגיות, טיפול במאומתים, טיפול במשפחות שבקשיים, קשישים, ניצולי שואה, טיפול בבדיקות הקורונה, אנחנו עושים הכול וגם בחינוך", אמר פדלון, והוסיף: "לצערי הרב, הדילים שנרקמים בקבינט משבשים לנו את העבודה. כמו שאמרתי, יש לנו הרבה מאוד אחריות, אבל אין לנו סמכויות. לצערי המשבר מנוהל בכיפופי ידיים למעלה, משחקי כוח, שיקולים זרים, אגו, כוחניות, ריכוזיות, וחבל".

איך זה בא לידי ביטוי אצלך בעיר?
"שמע, אתה אחראי על הכול, אתה רוצה לרכוש מזון לקשישים, ניצולי שואה - אומרים לך 'מכרז פומבי'. מה זה מכרז פומבי? זה עוד 4 חודשים, אני צריך לתת עכשיו אוכל לילדים, לקשישים. אתה רוצה לרכוש מוצרי חיטוי, מיגון לילדים, אז אומרים לך, 'עד 140 אלף שקל', אתה מבקש את האישורים של היועצים המשפטיים. מה קורה פה? אנחנו במצב חירום, מצב חירום בריאותי".

מה מצב העיר מבחינת ירוק-צהוב-אדום?
"ב-1 באוקטובר היינו ב-400 מאומתים, כעת אנחנו עם 55 מאומתים. היינו ברמזור 7.6, אנחנו היום 1.4 מתוך 10, זאת אומרת, אנחנו בירוק בוהק בוהק. עשינו את זה לבד בלי משרד הבריאות".

הסגר אבל מאוד עזר לכם.
"עזוב את הסגר, ברגע שאני מביא אוכל למאומתים, הם לא יוצאים לסופרמרקט הקרוב. תנו לנו לטפל, תנו לנו את האחריות והסמכות ונעשה את זה הכי טוב".

בהמשך הסביר פדלון גם את מצב הסוחרים בעיר שלו ואמר כי אין היגיון בהחלטה שלפיה מאפשרים כניסה של אנשים רבים לסופרמרקט, ואילו לסוחר הקטן בעל החנות העצמאית, מרימים קשיים על קבלת לקוחות. "איפה ההיגיון? אין היגיון, החלטות הזויות", אמר.

לגבי שנת הלימודים בכיתות ז' עד ט' הציע פדלון מהלך יצירתי שחשב עליו, ובמסגרתו, קפסולה אחת תהיה בכיתה, קפסולה אחרת תהיה בבית, ובכיתה ישימו מצלמות תלת ממדיות, וכך יוכלו להעביר את השיעור בצורה אינטראקטיבית. "המורה ישב ליד לוח של 4 מטר על 2 מטר, וכולם ייראו אותו, ויהיה דיאלוג בין המורים לבין התלמידים. אבל מה? אין אישור של היועצים המשפטיים", אמר.

אתה הכנת דבר כזה?
"בוודאי, כל הסיפור הזה אצלי זה 700 אלף שקל, בכל המדינה זה 100 מיליון, בקבינט מדברים איתך על מיליארדים. איך אתה מפיל הצעה? או שאתה אומר שהתקציב גבוה או ש'נעביר את זה לוועדה', אז מספיק, תנו לנו. אני מוכן עם 170 מצלמות פה, אבל מה? אין אישור של היועץ המשפטי, מותר בזום, אבל מצלמה חכמה אי אפשר, זה לגבי ז'-ט'".

מה התוכנית ל-ה'-ו'?
"שייצאו לפעילות בית ספרית למוזיאונים, לבית ראשונים, לאתרי עתיקות. יש לי 150 חדרים פנויים בעיר, מה הבעיה? אני קורא לזה יוזמה ויצירתיות, ולמעלה הם בקיבעון מחשבתי. תנו לנו לבד לעשות את זה ואני מבטיח לך הצלחה. לא רק אני, כל ראשי הרשויות במדינה, כולם. ורשות שהיא מוחלשת, נעזור לה. יש לנו כוחות טובים שיעזרו לרשויות מוחלשות, רק אל תחסמו אותנו".

ראש עיריית הרצליה גם קרא למשרד החינוך לבטל את הבגרויות, וליישם מתווה שונה, שעל פיו המוסדות להשכלה גבוהה יקבלו את הסטודנטים הפוטנציאליים. "אני פונה למוסדות, תכירו בציונים של 3 השנים האחרונות, שקלול של 3 שנים. מוסדות ההשכלה הגבוהה יקיימו מכינות חודשיים-שלושה, ומי שעובר את המכינה, יוכל להתקבל לאוניברסיטה", אמר.

לקראת סיום השיחה, סיפר פדלון כי הוא גם מיגן על דעת עצמו את בתי האבות כבר בפברואר, מה שלדבריו, נחל הצלחה גדולה. "לא הייתה קורונה אחת", סיפר.

עריכה: אמיתי דואק

01/11/2020
הישארו מעודכנים

בדיקות קורונה צילום ארכיון
בדיקות קורונה צילום ארכיון  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90