אראל סג"ל

כהנא: "כמה נשים ישלמו בבריאותן בגלל זה?"

בג"ץ ידון בעתירתן של נשים המבקשות להתגייס ליחידות העילית בצה"ל • מתן כהנא ומרב מיכאלי בדיון על הנושא • מיכאלי: "צריך לעשות סוויץ' בראש"


בג"ץ ידון הבוקר (ב') בעתירתן של מספר בנות המבקשות להתמיין ליחידות העילית של צה"ל. במקביל נערכת הפגנה מחוץ לבית המשפט לתמיכה בבנות. מתן כהנא (ימינה) הסביר מדוע הוא מתנגד לעתירתן, והסביר: "נשים נוטות לפגיעות אורתופדיות פי עשר מאשר גברים. יש ביניהם הבדל פיזיולוגי. כמה נשים אנחנו צריכים להכניס בתוך הניסוי החברתי הזה בשביל להבין שזה פוגע בצבא ובבריאות הנשים". 

עוד הוסיף: "ברור שיש נשים טובות ממני. איפה שההבדלים לא רלוונטים זה מעולה ותודה לאל שהן נמצאות בחיל האוויר, אבל ביחידות אחרות זו טעות. אני מגיע עם טענות שמתבססות על מחקרים לכן אף אחד לא יכול לטעון שאני שובניסט. מחשיכים אותי ואומרים שאני שוביניסט שאני החושך והנשים הן האור. המחשבה שנשים פחות טובות מגברים היא מטופשת, אבל באותה נשימה גם המחשבה שאין הבדל בין גברים לנשים". 

לשיחה הצטרפה חברת הכנסת מרב מיכאל שהביאה איתה עמדה אחרת לגמרי. לתפיסתה, הצבא צריך למיין את כוח האדם שעומד לרשותו לפי כישורים ויכולות, ולא לפי אברי הרבייה שלהם. "אני לא ביקשתי לעשות הנחות. יש נשים שמסוגלות לעמוד בקריטריונים ללא הנחות. המיון צריך להתבצע לפי מסוגלות בלבד. אני רוצה להזכיר שרק מאה שנה יש לנשים זכות בחירה, שיש לנו גישה להיות אחראיות לחיים שלנו, אנחנו משנות את תפיסות היסוד האלה, וזה לוקח זמן. החזון הפמיניסטי שלי הוא חזון של שלום ולא של נשים עם סכין בין השיניים".

09/11/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיילות קרביות
חיילות קרביות  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris