103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"משרד האוצר לא מתפרק"

שר האוצר ישראל כ"ץ תקף את כחול לבן על הכישלון בהעברת תקציב המדינה: "אם הם רוצים להתווכח עם רה"מ על הרוטציה זה בסדר, אך שלא יקשרו זאת לתקציב"


מחר (ד') יתכנס קבינט הקורונה, וינסה להגיע להסכמות בנוגע לדחיית השלב השלישי במתווה היציאה מהסגר. השלב שעתיד להידחות כולל את פתיחת הקניונים, השווקים הפתוחים, כיתות ה'-ו' וחדרי הכושר, זאת נוכח העלייה המטרידה במקדם ההדבקה. שר האוצר ישראל כ"ץ שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm על העיכוב בהעברת תקציב המדינה ועל החיסון של חברת 'פייזר' שזכה ל-90 אחוזי הצלחה.

השר ישראל כ"ץ הגיב בתחילת דבריו למאמרו של נחמיה שטרסלר וטען כי: "המאמר הוא פשוט שקר אחד מוחלט. אף מילה לא נכונה. אבל הסיום אגב נכון, שאני בהחלט מפעיל תוכנית סיוע נרחבת למובטלים. אני גאה בזה שמשרד האוצר מעניק רשת ביטחון כלכלית בהיקף נרחב לשכירים, לעצמאים, לבעלי עסקים. בעניין הזה יש לנו חילוקי דעות עם תפיסתו האנטי-חברתית שעד שהוא לא ייראה מיליון מובטלים ועצמאיים רצים ברחובות מחוסרי לחם, אז הוא לא יירגע. כל מה שכתוב זה שקר גס".

עוד הוסיף לתקוף, ואמר: "איציק כהן התראיין והזים את זה מבחירתו, אז מיד הוא תוקף אותו וכאילו נושך אותו כמוכה כלבת. הוא פשוט נושך אותו ונושך. הוא שיבח אותו אתמול (ב'), עכשיו הוא תוקף אותו על זה שהוא העז להגיד שיש לו סמכויות, ויחסים טובים ושעובדים על תקציב 2021. אני חייב לומר לגבי שטרסלר, כל הרפורמות שהובלתי כשר תחבורה - חיבור הרכבות בפריפריה, בגליל, בנגב, בעמק, השמיים הפתוחים בנמלים, הוא תקף אותן לחלוטין, ואמר שהן לא יעבדו, וכולן עובדות. זאת אומרת, מדד שטרסלר אומר, 'אם הוא משבח - תבדוק מה לא בסדר. אם הוא תוקף - תמשיך הלאה'".

על סערת תקציב המדינה שלוקחת זמן רב מדי, אמר שר האוצר: "אני קבעתי לוח זמנים שראש הממשלה אימץ אותו, לאשרר את תקציב 2020 במהירות ולא להמתין לחוק ההזוי של הנדל וכחול לבן שעד 23 בדצמבר רק צריך להעביר אותו, ואנחנו עובדים במלוא התנופה. ב-23 בדצמבר אמור לעבור אשרור תקציב 2020, לפי החוק שכחול לבן יזמה עם הנדל והאוזר וכל האחרים. מבחינתי זה קורה אפילו קודם".

לדעתו, "הקשר שעושים בין התקציב, לבחירות, לרוטציה, הוא קשר פסול. אם כחול לבן רוצים להתווכח עם ראש הממשלה מבחינתם על רוטציה, על כל דבר, זה בסדר גמור, אל תקשרו את זה לתקציב. אני מתחייב בחצי הראשון של דצמבר להביא תקציב של שנת 2021, ועשרות-עשרות חוקי הסדרים, גם רפורמות גדולות מאוד".

בהמשך, התייחס לגל הפיטורים בצמרת משרד האוצר, וטען בתוקף: "משרד האוצר לא מתפרק. הוא עובד בצורה רצינית איתי ועם כל הצמרת. אני לא יכול למנות ממלא מקום לחשב הכללי, מבחינת האחריות, אופי ניהול התקציב, הקשר עם חברות דירוג האשראי. כל הדברים האלה מחייבים חשב באופן קבוע. עשיתי תהליך, בחרתי מועמד טוב מאוד על דעת כל מי שבדק אותו, הם ציינו ושיבחו את כישוריו. פניתי לבכירי כחול לבן. 'תיתנו לאשר את החשב, זה לא עוד משהו, זה כמו רמטכ"ל באמצע מערכה'. הוא אחראי, יש לו סמכויות חוקיות שהן אפילו מעבר לסמכויות שלי. אני מקווה שבתקופה הקרובה, התבונה תחזור ויאשרו את מינוי החשב כדי שאפשר יהיה לבצע את התקציב של שנת 2020".

שר האוצר התייחס להצלחת ניסוי החיסון של חברת 'פייזר', ועדכן: "הם פונים ל-FDA לקבל את האישור, ואם זה יקרה, זו באמת נקודת מפנה דרמטית במאבק במגפת הקורונה. מדינת ישראל נערכה כמיטב יכולתה מול חברות שונות כדי לרכוש אופציות. אני פניתי לשגריר ארה"ב בישראל שידבר עם נשיא ארה"ב שייתן התחייבות שברגע שלארצות הברית יהיה – יהיה לישראל. ארצות הברית תקבל ראשונה מכל חברה. אנחנו 9 מיליון, יתנו לנו 5 מיליון מנות? אני חושב שנוכל לחסן את בעלי הסיכון והמקצועות החיוניים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

10/11/2020
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: פלאש90