103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

הלוי: "נכנסו שיקולים פוליטיים להחלטה"

ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי תקף את החלטתו של שר הבריאות למשוך את הצעת החוק באשר לפתיחת בתי המלון בעיר: "תושבי אילת הפכו להיות שקופים"


ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הדרמה שהתחוללה אתמול (ב') בכנסת, ובמסגרתה שר הבריאות יולי אדלשטיין משך את הצעת חוק ה'איים ירוקים', הצעה שהייתה מאפשרת לעיר אילת להחזיר את תעשיית התיירות לפעילות.

"לא פשוט לי, כבר מספר ימים שאני רואה את הזחיחות ואת חוסר החמלה של מקבלי ההחלטות, וזה פשוט דבר שמביא איתו הרבה מאוד כעס, ובעיקר דאגה לעיר אילת", אמר יצחק הלוי, והוסיף לתקוף את חברי הכנסת: "לא ראיתי דבר כזה, זו הייתה העליבות הגדולה ביותר שראיתי, דבר כזה עוד לא היה".

לדבריו, "החוק שנקרא 'האיים הירוקים', הוא בעצם חוק שנחקק על יסודות מתווה 'מגן אילת', שאנחנו באילת בנינו, משום המצוקה המאוד קשה שיש לתושבי אילת ש-80% מהם נשענים על תעשיית התיירות, והתעשייה קרסה".

עוד אמר: "התחיל תהליך שתכליתו לעזור לתושבי העיר אילת. וככל שהתהליך הזה התקדם, תושבי אילת התרחקו מעיני המחליטים, הם הפכו להיות תושבים שקופים, וזה דבר שקומם אותי. פתאום אני רואה שעסוקים בכל, רק לא במטרה שלשמה קם החוק הזה".

אז למה אותו חוק לא אושר? ראש עיריית אילת הסביר כי "החוק בעצם קיבל תמיכה מקיר לקיר, לא היה גורם אחד, לפני המשבר אתמול (ב') ואחרי המשבר, שטען שונה ממני, שהעיר אילת חייבת לקבל תשומת לב אחרת. וכשנכנסו אלמנטים, שנגדיר אותם פוליטיים".

אולי שר הבריאות צודק בעצם, אם החרדים מתערבים לו ורוצים גם את הנתח שלהם...
"יכול להיות, אבל אני לא באתי בנקודת הזמן הזו לקבוע מי בסדר ומי לא בסדר. אני צריך דבר אחד כראש עיר שיש לו 19 אלף בתי אב - מענה ל-80% מבתי האב שבהם יושב מפרנס או שניים שאינם עובדים כבר חודשים", עם זאת הבהיר: "אני לא אגרר למקום של לחלק ציונים לאף אחד. אני כרגע פונה באמצעותכם - ואני בדרכי לכנסת - לכל גורם שיכול לשנות את הדרמה המטורפת שהייתה אתמול (ב') בכנסת, להחזיר את הנושא לסדר היום, למצוא את הקונסטרוקציה הפרלמנטרית לאשר את החוק, זה מה שמעניין אותי עכשיו".

בוא ננסה להבין מה הבעיה. תסביר מה קרה שם - זה עניין של אגו? זה עניין של מהות? זה משהו בין הסיעות החרדיות לראש הממשלה?
"כל מה שאמרת נכון. זה עניין של אינטרסים פוליטיים".

מה זאת אומרת אינטרסים פוליטיים? כלומר, החרדים רוצים גם את צפת ואת טבריה בתוך הסיפור הזה?
"זה עניין של אינטרסים פוליטיים. זה עניין שכבר על הדרך שכחו את המטרה, ואמרו 'בוא, נכניס עוד כמה דברים'. זה עניין של כעסים מהעבר. אני לא מתכוון לפתוח, כי אני יודע יותר מדי. אתם יודעים מה מטריד אותי? אני לא רוצה היום להגיד כדי שמחר לא יבואו חשבון גם עם העיר אילת".

אני רוצה שתפתח, כי מה שקרה אתמול באמת היה חריג, וגם לנו, וגם לאזרחים שלך, מגיע לשמוע מה קרה שם, בתוך האינסטלציה הזאת.
"אני מבין מה שאתה רוצה, אני רוצה דבר אחד שהחוק הזה יחוקק מהר, וכל אמירה נוספת יכול להיות שמרחיקה".

אתה מפחד מהחרדים?
"מי שמכיר אותי, יודע שאני לא פחדן. אני כרגע ממוקד מטרה, והיא אחת ואין בלתה, שהחוק הזה יאושר".

אתה אומר שאתה יודע ואתה לא רוצה לדבר.
"יש דברים שאני יודע ואני לא רוצה לדבר, נכון".

הרי בתחילת היום הגיעו החרדים יחד עם ראש הממשלה לאיזושהי הסכמה בעניין הקנסות, כלומר הם היו חייבים לו במובן מסוים, ואז בערב, הם באים ומצביעים נגדו או פועלים נגדו.
"גולן, אני חוזר ואומר שוב - אני לא אכנס לפינה הזאת. אני לא מתכוון עכשיו לחלק ציונים לאף אחד. יש לי המון מה להגיד, אני בוחר לא להגיד משום שאני רוצה לקדם את החוק ולא להרחיק אותו, וזו הסיבה שאני לא משתף איתך פעולה עכשיו. יש לי הרבה מאוד מה להגיד. עברתי שבועיים מאוד לא פשוטים. אני מכיר את הכנסת, הרי אני כבר 17 שנים משוטט במסדרונות הכנסת, יש לי הרבה מאוד חברים טובים בה, ואני ראיתי מה קורה, ואני חייב להגיד לכם, כתושב מדינת ישראל, כמנהיג מקומי, אני מאוד מאוד עצוב על מה שקורה בבית המחוקקים שלנו".

אתה חושב שראש הממשלה נתן הוראה לשר הבריאות לנהוג ככה?
"אני לא יודע, אני יכול להגיד שאתמול יצאה הוראה מלשכת ראש הממשלה, בהודעה כתובה, אני מניח שקיבלתם אותה, שהוא מבקש להתכנס לאלתר כדי לקדם את הצעת החוק. אני מקווה שאמירתו והוראתו ייושמו הלכה למעשה".

עריכה: אמיתי דואק

10/11/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm