103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

בואו לאילת, האמנם?

ח"כ ניצן הורוביץ השיב על השאלה האם אילת תהפוך לאי ירוק? • "אילת תתמוטט אם לא יפתחו את בתי המלון, הכל מבוסס שם על תיירות"


עולם תיירות הפנים ספג מהלומה בשל הקורונה וכמעט כולו הושבת. הנפגעים העיקריים הם ללא ספק המלונות באזור אילת, ובים המלח. אמש (ב') נפסל חוק שמאפשר לאזורים הללו להפוך ל'איים ירוקים', שנועד להחזיר את התיירות למקומות האלו. היום (ג') הקרב על פתיחת האיים הירוקים נמשך כאשר יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ וחברי כנסת נוספים ממפלגת כחול לבן העלו מחדש הצעת חוק פרטית בעניין. ח"כ הורוביץ' התייחס להצעה החדשה ולהבדל בינה לבין זאת שנפסלה.

ח"כ ניצן הורוביץ הסביר כי: "זה חוק מאוד דומה, הוא לא הצעה מטעם הועדה אלא מטעם כמה ח"כ. זה אושר היום אחה"צ בוועדת חוקה ויגיע היום בלילה לקריאה ראשונה, אני מקווה שיעבור בקריאה שניה ושלישית מחר ונגמור עם זה. זה לא הגיוני, אין שום סיבה להכשיל את זה, עושים סידור כזה שכול מי שבא יצטרך להציג בדיקת קורונה שלילית או יוכל להיבדק במקום, מדובר באזורים ירוקים אין סיבה שלא לעשות את המתווה של איים ירוקים ולפתוח, צריך לפתוח".

על המהומה שהתחוללה אתמול בכנסת סיפר: "הסיבה להתרגזות היא לא הגיונית. למה התרגזו? כי בחוק וגם בחוק שלנו יש אפשרות לממשלה להכריז על עוד אזורים בארץ כאזורים כאלה ירוקים לצורך תיירות, זה לא שהם מחייבים, הממשלה יכולה. אגב לפי החוק הזה הממשלה יכולה להכריז על אילת וים המלח ויכולה שלא. נותנים לממשלה את הכלי הזה וזה הרגיז אותם שזה עוד אזורים", והדגיש: "לא עשו שום תרגיל, זה היה בוויכוח ארוך בוועדה, משרד הבריאות הציג גישה שלדעתי לא הגיונית בנושא הזה רוב ח"כ לא חשבו כמו משרד הבריאות וזה מה שקרה. אני מקווה שמשרד הבריאות יבין שברגע שבודקים את כולם וברגע שמדובר בעיר ירוקה ויש אפשרות ממש אפקטיבית לפקח על הכניסה והיציאה כמו שיש באילת וים המלח שזה אזורים מבודדים, זה מתאים למתווה הזה וככה יהיה אפשר לפתוח את בתי המלון".

הקרב על פתיחת המלונות באילת וים המלח ממשיך, ויש הטוענים כי המניעים לכך הם פוליטיים. יו"ר מרצ טען כי יש לעשות את 'הדבר הנכון': "למדנו את הנושא והעיר אילת תתמוטט אם לא יפתחו את בתי המלון כי הכול שם מבוסס על התיירות. הם לא אהבו את זה שבצד המלונות אנחנו מאפשרים או יוצרים את האפשרות לפתוח גם אטרקציות, מסעדות ודברים מהסוג הזה. במקומות שאפשר להקל לא מקלים ובמקומות שצריך להקפיד לא מקפידים. חלק מהוויכוחים היו על פתיחת חנויות הרחוב אבל נקבעה מגבלה של 4 אנשים בלי קשר לגודל החנות. אם זו חנות קטנה אני מבין אבל אם זו חנות של אלף מטר? למה 4 אנשים? ככה. מה שנקרא – ככה".

חבר הכנסת התרעם: "לא תהיה בריאות בלי כלכלה וצריך לתת לאנשים להתפרנס ולתת לאנשים לעבוד. הקורונה תלווה אותנו הרבה זמן ואנחנו צריכים לחיות תחת קורונה ולאפשר לאנשים להתפרנס ולמשק לעבוד וצריך לעשות את זה בצורה נכונה. חנויות אפשר לפתוח, בטח במתחמים כמו ביג. איפה צריך להקפיד? חתונות, לוויות, אירועים סגורים המוניים, שם צריך ממש להקפיד ואני לא חושב שממש מקפידים". לסיום הודה: "אני מאמין שזה יעבור כי אחרת אילת תתמוטט וזו עיר שלמה במדינת ישראל וכל אזור התיירות בים המלח, חייבים להציל את זה. חייבים לעשות את זה".

"יש סיכוי גדול שנלך לבחירות"

רה"מ החליפי בני גנץ אמר לנתניהו 'לא אתן יד למניעת העברת התקציב' ו-'אני לא הצטרפתי אליך כדי לבצע פשע כלכלי וחברתי כלפי עם ישראל'. על כך אמר הורוביץ: "אמירה חריפה אבל היא בינתיים לא מלווה במעשים, אני חושב שהממשלה הזאת הגיעה לסוף הדרך, הם לא מסוגלים לדבר וכל האפיזודה עם אילת. זו פשוט קואליציה לא מתפקדת, הם רבים, משמיצים, לא מצליחים להעביר חוקים אפילו מטעמם, אני אומר שיש סיכוי גדול שנלך לבחירות. הממשלה פשוט לא מתפקדת, אין שלטון וצריך לעשות את זה. לדעתי הגיע הזמן". על האפשרות שבנט יכהן כרה"מ אמר: "הוא יכול להיות שותף בזה אבל לא ראש ממשלה חס וחלילה בשום פנים ואופן".

כמו כן, התייחס ח"כ הורוביץ להתחממות ביחסים בין הליכוד לרשימה המשותפת, ואמר: "הברית החדשה, נכון זה לא חדש במיוחד שהליכוד עושה דיילים עם הרשימה. מבחינת נתניהו הרי יש פה את שיא הצביעות, הוא תמיד תקף אותם ונהג בגזענות אבל כשהוא צריך אותם לדילים שלו אז פתאום הערבים טובים לקומבינות פוליטיות ומבחינת התנועה האסלאמית אני חושב שהם עושים טעות חמורה שהם מאפשרים את זה לנתניהו. הזדעזעתי לשמוע שעבאס לא שלל תמיכה בחוק הצרפתי לטובת נתניהו. זה דבר בלתי נסבל ואני ממש חושב שהרשימה המשותפת צריכה להתנער מהדבר הזה, מהצורה הזאת של עסקים עם ביבי, מהשת"פ הזה, מהאפשרות שאולי יתמכו בביטול המשפט של נתניהו. לא יהיה ולא יקרה".

 

 עריכה: עופרי גליכמן

10/11/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ ניצן הורוביץ
ח"כ ניצן הורוביץ  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90