103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"סאיב עריקאת לא היה ידיד של מדינת ישראל"

ח"כ שרן השכל וזהבה גלאון על מותו של בכיר הרשות הפלסטינית • שרן: "הוא עודד משכורות של מחבלים ובכך תמך בטרור" • גלאון: "רוקדים על הדם של המת"


אתמול (ג') הלך לעולמו סאיב עריקאת מי שהיה בכיר ברשות הפלסטינית ויד ימינו של ערפאת. ההודעות בדבר מותו עוררו הרבה מאוד אמוציות ברשתות החברתיות, כאשר חלקים מהציבור הישראלי פרסמו הודעות תנחומים, ואחרים גינו זאת. ח"כ שרן השכל, יו"ר ועדת המשנה ליחסי החוץ בכנסת התייחסה לנושא.

ח"כ שרן השכל הביעה את דעתה על השתתפותם של חלקים נרחבים בציבור ובפוליטיקה הישראלית בצער על מותו של סאיב עריקאת, ואמרה: "אני לא שמחה על מותו של כמעט אף אדם, למרות שמנטרלים מחבל טוב שכך, אם זאת לבוא ולהגיד מילות צער, סאיב עריקאת לא היה ידיד של מדינת ישראל הוא לא היה שותף של ישראל הוא עודד משכורות של מחבלים ובכך תמך בטרור".

לשידור הצטרפה זהבה גלאון, מי שהייתה יו"ר מפלגת מרצ, והגיבה: "אני מודה שיש לי תחושה קשה ביותר גם לשמוע עכשיו את הדברים של שרן וגם של אחרים שבעיניי הם פשוט דוחים, רוקדים על דם המת. הוא מת בגילך 65, הוא חי תחת כיבוש ישראלי מגיל 12 ולמרות זאת התעקש לראות בישראלים שכובשים את ארצו ומולדתו כבני אדם. אני מקשיבה לכל אלה שמקללים אותו ולא כולם בני אדם, אני חייבת לומר לא, כולם בני אדם, זו הפגנה של אטימות. מה ציפו? שהוא יהיה אוהב ישראל?"

עוד הוסיפה ואמרה: "הוא שייך לדור המדבר של ההנהגה הפלסטינית, הוא לחם על המדינה שהוא חשב שמגיעה להם, ואני תומכת בזה שתהיה מדינה פלסטינית לצד  מדינת ישראל. הוא לא פעל עפ"י הסטנדרטים שישראלים מצפים שיפעל ולא היה אויב שלנו. אני שומעת אנשים כמו רפי פרץ ואחרים שחיים בהתנחלויות והם לא מודים שבכך שישראל לא במלחמה עם הרשות אלא בסכסוך מסוים היא שמאפשרת להם לחיות שם. מי שחושב שמה שנתניהו מוכר לנו, שהפרדיגמה השתנתה וזה שלום תמורת שלום ולא שטחים תמורת שלום, שזה היה הקו של סאיב עריקאת ואנחנו מחנה השלום הובלנו, הוא טועה ומטעה. הם לא מתאדים, הם לא מתכוונים ללכת לשום מקום".

גולן יוכפז טען כי יש דבר מה אשר מבלבל בדמותו של עריקאת: "מצד אחד הוא התבטא באמירות מאוד תקיפות באשר למאבק הפלסטיני ומצד שני איש מנומס ונחמד ורך דיבור, ואולי זה מה שמבלבל חלק מהציבור הישראלי שלא יודע איך לאכול את זה". על כך השיבה גלאון: "תיאור מדויק של סאיב עריקאת עם האנגלית הרהוטה שלו, הוא לא ערפאת, הוא לא הפלסטיני שציפיתם לראות, שהציבור הישראלי ציפה לראות. סאיב עריקאת משכיל, מנומס, נאבק, נחרץ. התיאור שלך מזכיר את רה"מ נתניהו".

את משווה ביניהם?
"אני משווה את הרהיטות ויכולת הדיבור, ואח"כ את איך שזה נתפס".

גלאון: "יש כובש ויש נכבש"

בהמשך, ח"כ השכל ביקשה להגיב לדבריה של גלאון: "אני רוצה להזכיר שסאיב עריקאת נולד תוך הכיבוש הירדני האשים את אהוד ברק בכישלון קמפ דיויד הטענות על כך שהוא לא תומך בטרור הן הזויות משום שהוא הצהיר שבכל מחיר הם ימשיכו תשלומים של משכורות מחבלים שביצעו פיגועים אז לומר שלא היה ולא נברא זה קצת רחוק. 2 השפות בהן מדברת ההנהגה הפלסטינית הן מרחיקות לכת. מצד אחד באנגלית רהוטה הם יודעים לדבר שלום ובשפה הערבית כשמדברים אליהם, הם מחרחרים מלחמה ומעודדים טרור. יכול להיות שזה מה שהפלסטינים רצו לשמוע מסאיב, זה מראה ומוכיח עד כמה לא היה לו אומץ לקדם שלום או דו קיום או מחויבות בינינו לפלסטינים".

היא אף התייחסה להחלטה לאפשר לעריקאת לקבל טיפול רפואי בישראל, לאחר שחלה בנגיף קורונה: "עצם זה שהענקנו לו טיפול רפואי אחרי כל הנאומים והפעילות של ה-BDS כנגד ישראל, ובניסיון למנוע מהפלסטינים עצמם לקבל טיפול רפואי בישראל, רק הוכיח את הצביעות שלו ושל כל ההנהגה".

היום הוא יום השנה ה-16 למותו של ראש הארגון לשחרור פלסטין לשעבר יאסר ערפאת. "ערפאת היה בר שיח של ממשלות ישראל לנסות להגיע להסדר לשום ולצערי זה לא הלך. אני רוצה להגיד משהו אולי יותר גדול, יש סיטואציה לא סימטרית, ואנחנו יכולים לבוא בהאשמות לפלסטינים וחלקן הגדול בצדק, הם לא טלית שכולה תכלת. אבל נתניהו נפגש עם עריקאת ואבו מאזן וערפאת ולא תהיה ברירה ויצטרכו להיפגש עם ההנהגה הפלסטינית, כי הם לא הולכים לשום מקום".

 

עריכה: עופרי גליכמן

11/11/2020
הישארו מעודכנים

סאיב עריקת
סאיב עריקת  |  צילום: אמיר לוי/פלאש90