103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אם היו מנהיגים אמיתיים, דינה זילבר כבר לא הייתה בשירות המדינה"

חיים רמון, שר המשפטים לשעבר, הגיב לנאום התקיף של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר נגד הממשלה: "אין דבר כזה בשום מקום בעולם"


המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר עוררה סערה גדולה לאחר שתקפה את הממשלה בחריפות בדברים שאמרה בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה. חיים רמון, לשעבר שר המשפטים, שוחח עם בן כספית וינון מגל, והביע את דעתו באשר לנאום החריף של זילבר.

בנאום, אמרה זילבר: 'המשילות היא אותה כסות מרהיבה שאמורה להתהוות ממיטב הבדים ועל ידי מיטב החייטים ולאפשר לשלוט ולקדם מדיניות, לו רק לא יפריעו לכך השופטים; או היועצים המשפטיים; או נערי האוצר; או התקשורת המוטה והמגויסת או האקדמיה האנטי-פטריוטיות; או עולם התרבות האליטיסטי המנותק שחי על חשבוננו ומוציא דיבתנו בעולם; או תכניות הסאטירה שפוגעות במורל הלאומי; או מהנדסי התודעה; או בוגרי קרן וקסנר; או הקרן החדשה לישראל; או החמוצים; או הסמולנים; או אלה ששכחו מה זה להיות יהודים'.

חיים רמון הביע את דעתו על הטענה ל'היעדר מנהיגות': "האמת שהיא צודקת בדבר אחד שבישראל יש 'פייק' מנהיגים, כי אם היו מנהיגים אמיתיים פקידה כמו דינה זילבר מזמן לא הייתה בשירות המדינה. ב-2017 היא תקפה בחריפות את שרת המשפטים ואז נקראה לשיחת הבהרה שכמובן לא הועילה. חצי שנה לאחר מכן היא מופיעה בכנסת ומייצגת עמדה מנוגדת לעמדת השרה. היא שוכחת מה היא אמרה, היא אמרה כך: 'אנחנו משרתי הציבור לא קונסולאריים של השלטון' בעיניה השלטון הוא שלטון פשע שהעם בחר והיא זו שמינתה את עצמה, כנראה על ידי בורא עולם, להיות משרתת הציבור".

עוד הוסיף ואמר: "היא באה ואמרה שהדרג הפקידותי צריך לעצב מדיניות בנושאים קרדינליים וצריך להעביר את ההכרעה מהדרג הפוליטי הנבחר לדרג הפקידותי הממונה. זו השקפת עולמה, זו גם השקפת העולם של אלה שביצעו השתלטות עוינת על הפוליטיקה, הפוליטיקאים, הדרג הנבחר שיורקים עליו שנים. יאיר לפיד אמר ב-2014 שהם ביצעו השתלטות עוינת על הדמוקרטיה והוא יחזיר את הריבונות לעם, הוא כנראה שכח מאז את אמירתו. היא רוקדת שנים על הדם של פוליטיקאים, מבזה אותם פוגעת בהם, היא בזה לדמוקרטיה הישראלית גם בנאומה אתמול היא המציאה מושג שנקרא דמוקרטיה מורחבת, מושג חדש שלא קיים בשום מקום בעולם". לדעתו, "כל זמן שהפוליטיקאים ישתקו ויתנהגו כמו כבשים וכשירקו עליהם הם יגידו שזה גשם - זה מה שיקרה".

"הממשלה הזאת היא כישלון חרוץ"

כמו כן, זילבר בנאומה התייחסה לסוגיית מינוי הבכירים, וטענה: 'מי עוצר את המדינה מלמנות פרקליט מדינה, מפכ"ל, חשכ"ל, ממונה על התקציבים, מנכ"ל למשרד רה"מ, מנכ"ל למשרד המשפטים ועוד שורה ארוכה של תפקידים מקצועיים. שום בית משפט או פקידות לא מונעים את המינויים הללו, שהם קרונות ברכבת המשילות התקועה'. על כך אמר רמון: "היא לא מדייקת כי מי שמנע את איכוני השב"כ היה ביהמ"ש העליון בניגוד לתקנות שעת החירום. היה בג"ץ שתוך 90 יום הורה לבטל את זה ואמר 'הכנסת צריכה לחוקק בניגוד לתקנות שעת החירום', זה היה המצב ומשם זה עבר לכנסת".

לדעתו של שר המשפטים לשעבר: "דינה זילבר אשמה בהרבה מאוד דברים. דינה זילבר יחד עם היועמ"ש סיכלה חוק של הכנסת לאחרונה שבא ואמר שמחבלים שהם תושבי ישראל לא ייהנו מזכויות סוציאליות. כי למרות שהחוק עבר וקבע שאין שום סמכות ליועמ"ש וכו' היא קבעה שורה של צעדים שנטרלו לחלוטין את החוק מכוונת המחוקק". הוא הדגיש: "זה שהממשלה היא כישלון חרוץ בטיפול בנושא הקורונה לא אומר שאין משטר של פקידים שרומסים את הדמוקרטיה וצריך לעשות רפורמות, זה לא קשור לביבי ולכל דבר אחר. למה אין מפכ"ל? כי שנה וחצי המערכת המשפטית מנעה מינוי מפכ"ל, חצי שנה אשמה המדינה כאשר אמרו שיש בחירות ובבחירות אי אפשר למנות מפכ"ל. אח"כ מינו ועדת איתור שפסלה את המועמדים למפכ"ל כי בגיל 4 הם הרביצו לילדה בגן. המערכת הזאת המציאה חוקים".

בהמשך, התייחס למצב הפוליטי הרעוע במדינת ישראל: "הממשלה הזאת היא כישלון חרוץ וצריך ללכת לבחירות, לא רק בגלל הקורונה אלא בגלל חוסר המשילות. אחת הסיבות הגדולות לחסר המשילות זה דינה זילבר וחבריה וחברותיה". באשר לאפשרות שיקים מפלגה אמר רמון: "מדגדג לי אבל אני אתגבר על הדגדוג הזה". בן כספית הציע לו למקם את בנו של רה"מ יאיר נתניהו במקום 2 ברשימה במידה ויחליט לרוץ בבחירות הבאות, אך לרמון היו תוכניות אחרות: "יאיר לפיד מקום שני ושלישי את בן כספית כי כל כתבי בן כספית יהיו המצע ותהיה מקום ראשון, לא שלישי. ביבי במוקדם או במאוחר יחלוף, הדיקטטורה המשפטית תמשיך אם לא נשנה אותה. ההצעה להיות מקום ראשון, שני ושלישי קיימת, מה שתרצה".

בן: חלילה, אני דוחה אותה בשאט נפש.

   

עריכה: עופרי גליכמן

16/11/2020
הישארו מעודכנים

חיים רמון
חיים רמון  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90