103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"למרבה הצער, לא יהיו חיסונים בינואר, הלוואי שאתבדה"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם): "העובדה היא שאנחנו המדינה ה-33 בתור לקבלת החיסון, כי 32 מדינות חתמו לפנינו עם 'פייזר'"


ראש האופוזיציה יאיר לפיד שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על הצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה החיסונים נגד קורונה יגיעו בינואר. לפיד הביע סקפטיות לגבי זה. הוא מתח ביקורת חריפה על דחיית פתיחת מערכת החינוך במלואה, ועל ניהול המשבר הכלכלי. בהמשך, התייחס לממשבר הקואליציוני, ולחיבורים פוליטיים אפשריים לקראת מערכת הבחירות הבאה.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הביע את דעתו על ההסכם שנחתם בין ישראל וחברת 'פייזר' באשר לחיסוני הקורונה: "זה מאוד ירשים אותי, זה לא יקרה. נתניהו עושה דבר נכון פוליטית. כולנו רוצים חיסונים והשאלה אם יש או אין, אם אומרים את האמת לציבור והמידע חשוף. הלוואי ובראשון לינואר יגיעו למדינת ישראל מיליוני חיסונים, זה טוב למדינת ישראל. אבל העובדה היא שאנחנו המדינה ה-33 בתור לקבלת החיסון, כי 32 מדינות חתמו לפנינו עם 'פייזר', בגלל זה נתניהו היה בהיסטריה להתקשר אליו באמצע הלילה. אני מאמין שצריך להגיד את האמת, והוסיף: "משרד הבריאות אמר שלא יהיו חיסונים בינואר. לא יהיו חיסונים בינואר והלוואי שאתבדה".

אתמול (א') התקיים דיון שארך 7 שעות בקבינט הקורונה באשר לפתיחת מערכת החינוך במלואה, אך לא התקבלו החלטות. על כך אמר יו"ר 'יש עתיד-תל"ם': "קודם כל לפתוח את מערכת החינוך, לעשות את זה בקבוצות קטנות עם הרבה עבודה באוויר הפתוח, בכל המדינות שמצליחות בטיפול בקורונה פינלנד, דנמרק, מערכת החינוך עובדת. גם בבריטניה וצרפת מערכת החינוך עובדת. בישראל היא סגורה ממרץ, בבנגלדש, בקניה היה סגור עד לא מזמן ובחלק ממדינות אמריקה הלטינית. אצלנו הילדים בבית ממרץ".

בהמשך, התייחס למצב הכלכלי במדינה, וטען: "הבעיה עם כלכלה, יש מספרים. הגירעון שלנו במספרים מטורפים, זה עמד על סביבות 11 ויגיע ל-14 עד סוף שנה. האבטלה בישראל על פי ההערכה הכי אופטימית של בנק ישראל תהיה בין 16 עד 20 אחוז. בכל פרמטר כלכלי שיש מצבנו הרבה-הרבה יותר גרוע מאירופה, ביבי נכשל כישלון מוחלט כי הוא לא מנהל את זה לפי הכלכלה. אי אפשר לנהל כלכלה בלי מבנה ניהולי נכון, צריך לשנות את מתווה החל"ת הישראלי, הוא אסון שמעודד אבטלה וצריך לעבור למתווה הגרמני. צריך הכשרות מקצועיות. אין תקציב במדינת ישראל, תקציב זה סדר העדיפויות של מדינת ישראל. מ-2018 אין פה תקציב רק בגלל הפוליטיקה, זה אבסורד ניהולי".

ח"כ לפיד לא חסך בביקורת על הממשלה, ואמר: "צריך ממשלה של 18 שרים מפני שהמבנה המפלצתי של הממשלה מייצר הרבה בירוקרטיה. הקואליציה הזאת מצאה טריק חדש, כל פעם שהם רוצים לעשות משהו שערורייתי הם מכניסים לחוקי יסוד ואומרים שאסור לגעת. אם הם רוצים להתייחס לחוקי היסוד ברצינות - אל תעוללו שם את המשחקים הפוליטיים שלכם. עשו פרוצדורה פשוט מבישה". כמו כן טען: "לא הייתה בעיה להקים קואליציה, היו 2 אנשים שלא האמינו אחד למילה של השני ואחד מהם צדק".

לגבי חיבורים פוליטים אפשריים, אמר חבר הכנסת: "אני מדבר עם כל השחקנים הנוגעים לעניין, אני חושב שיש הבנה לזה שבבחירות הבאות, לא יהיה עוד פעם תופעה כמו גנץ ואשכנזי - תהיה התכנסות למי שהולך בדרך הקשה והנחושה". על האפשרות כי יזכה בראשות הממשלה, אמר לפיד: "מהיום שנתניהו נכנס לפוליטיקה עד היום שהפך לראש ממשלה לקח 12 שנים. אני עוד לא 9 שנים בפוליטיקה, דברו איתי עוד 3 שנים. אני משוכנע שהגיע הזמן להחליף את השלטון ואני לא רואה אלטרנטיבה אחרת חוץ מ'יש עתיד- תל"ם' שאני מוביל אותה. בסוף כל הכוחות יצטרכו להתכנס ולשאול את עצמם מי יכול להחליף את נתניהו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

16/11/2020
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: נעם רבקין פנטון/פלאש90