ינון מגל ובן כספית

אולמרט על פולארד: "הפעלתו כמרגל הייתה טעות"

רה"מ לשעבר התייחס לשחרורו של ג'ונתן פולארד: "אין לנו אינטרס לעשות פסטיבלים שיש בהם תקיעה של אצבעות בעיניים של הממסד האמריקאי"


ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט התראיין לפסגת העסקים של כנס מעריב, והתייחס לשחרור של יונתן פולארד. לדבריו, על פולארד להישאר בניו יורק ולא להגיע ארצה, שכן הדבר עלול להסב נזק עצום למדינת ישראל. על הדברים הללו שוחח אולמרט עם בן כספית וינון מגל ב-103fm.

אהוד אולמרט הסביר מדוע אמר בוועידת מעריב: 'הוא עבד תמורת כסף, הרבה מאוד כסף, הוא לא היה מתנדב ציוני שהקריב את חייו. בואו לארץ יעצים את הנזק שהפרשה הזאת גרמה לנו ואני רואה לנכון לומר את הדברים האלה בצורה הכי חדה כי אני רואה איך הנוכל שעומד בראש הממשלה היום ינסה לעשות חגיגה מבואו ואם יהיה צורך הוא ייתן לחמאס 500 רוצחים כדי שיוכל לקבל את פולארד. אל תשאלו אותי איך'. הוא הסביר כי: "פולארד היה מרגל שריגל לטובת ישראל בליבת המודיעין של המדינה הידידותית והחשובה ביותר למדינת ישראל בעולם. פולארד עבד כמרגל שלנו מתוך אהבת ישראל, אין לי בזה ספק אבל הוא עבד גם תמורת כסף ולא מעט כסף".

עוד הוסיף ואמר: "הוא עשה את זה תוך ידיעת כל הסיכונים הכרוכים בדבר. הפעלתו כמרגל שם הייתה טעות, שהנזק שהיא גרמה למדינת ישראל הוא הגדול ביותר שהיה אי פעם במערכת היחסים בינינו ובין אמריקה. פוטנציאל הנזק הזה לא נגמר והוא קיים גם כיום. אנחנו עשינו משהו שבעיני האמריקנים היה תקיעת סכין בגב, אין לנו אינטרס להפוך את הפרשה ההיא לעניין שאנחנו עכשיו נעשה פסטיבלים שיש בהם משום תקיעה של 2 אצבעות בעיניים של הממסד הביטחוני של ארה"ב".

אולמרט הדגיש: "אני שמח שהוא שוחרר, אבל אין אדם במדינת ישראל שעסק בנושאים הללו יותר ממני ב-35 השנים האחרונות. אני מכיר את הפרשה הזאת לכל גווני הגוונים שלה, וכרה"מ פעלתי ככל שניתן לפעול כדי להקל במצבו וכדי להביא לשחרורו המוקדם. אבל מכאן ועד להפוך את זה לפסטיבל שהוא יזכיר לכל התשתית ולכל מערכת הביטחון באמריקה מה המשמעות של פרשת פולארד מבחינתם? זה יגרום לנזק, אני גם לא רוצה לפרש באיזה עוד היבטים זה גורם נזק כי זה עד כדי כך רגיש".

רה"מ לשעבר המשיך והביע את חוסר שביעות רצונו מהחזרה האפשרית לישראל: "כשהוא יבוא לכאן אנחנו נעשה פסטיבל שהנזק שהוא יגרום לנו למהות היחסים עם הממסד הביטחוני האמריקני עלול להיות קטלני". כאשר נשאל האם הוא חוזר בו מדבריו, השיב: "לא, אני לא חוזר משום דבר. לא אמרתי דברים קשים, אמרתי דברי אמת, אמרתי שהוא היה אוהב ישראל, שהוא בוודאי הדברים שעשה הביאו תועלת אבל ההפעלה של פולארד בליבת המודיעין האמריקני גרמה נזק אדיר לישראל".

"העמדה של ביידן תהיה כמו של ממשל אובמה"

בהמשך, התייחס למינויו של בלינקן לתפקיד מזכיר המדינה בממשל ביידן הנכנס, ואמר: "המינויים של ביידן משקפים את גישתו שהיא גישה של פיוס העם האמריקני ולא להתחיל בתרועות של חצוצרות ושל זיקוקי דינור, הוא רוצה להרגיע אותם. אין ספק שהוא איש מוכר היטב לממסד האמריקני. מבחינת ישראל העמדה של הממשל של ביידן תהיה כמו של ממשל אובמה, בעד ישראל". הוא הביע את דעתו גם על מינויו של אפי איתם לתפקיד יו"ר יד ושם: "אני חושב שזו תהיה טעות גדולה למנות את אפי איתם, הוא אדם שעשה דברים משמעותיים בחייו ויכול לעשות דברים אחרים וחשובים, להיות במקום הרגיש הזה, בנושא הרגיש הזה, עם הרקורד האישי והציבורי של אפי איתם זו טעות חמורה".

בהמשך, התייחס לנסיעתו החשאית של רה"מ לסעודיה, ואמר: "אני לא יודע אם אכן היה ביקור או לא אבל אם היה ביקור בסעודיה אז זה בהחלט דבר חיובי והוא ראוי לברכה, בהחלט. לא צריך להגזים, זה לא המגע הראשון שיש לנו עם סעודים, היו בעבר מגעים עם מדינות שלא קיימנו איתן יחסים בצורות שונות וזה לא תהליך שהתחיל בשבועות האחרונים, אבל אין ספק שזה קיבל קפיצת מדרגה משמעותית בתקופה האחרונה. בעבר זה לא היה נושא לפרסום מהלילה לבוקר, היום הדברים קצת שונים. תהליך ההתקדמות ביחסים שלנו עם המדינות הערביות המתונות ,האמירויות, בחריין, סעודיה, אם וכאשר זה תהליך מבורך שראוי להערכה", והזהיר: "צריך לנקוט בזהירות שחס וחלילה לא נביך חלק מהגורמים הללו בגלל הצורך שלנו שאין לו קשר למהות העניין לפרסם, להשוויץ, לאסוף קרדיטים".

    

עריכה: עופרי גליכמן

23/11/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום: מארק ישראל סלם/פלאש90
Paris