103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"יהיו הפעם חיבורים שלא היו כמותם, בגלל הקורונה"

יאיר לפיד לא פוסל שיתוף פעולה עם המפלגות הערביות • "הממשלה צריכה לשים הכול בצד", אמר, "כולם צריכים להיות חלק מהמאמץ"


למרות ששרידות הממשלה מעורערת כבר זמן רב, וליתר דיוק מהיום שהוקמה, נדמה כי גם בקרב האופוזיציה הגיעו מים עד נפש; ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד-תל"ם חבר הכנסת יאיר לפיד, הודיע אתמול (ב') כי מפלגתו תגיש בשבוע הבא הצעה לפיזור הכנסת, זאת גם אם כחול לבן לא תתמוך במהלך. האם הממשלה עתידה להתפזר ולשלוח את אזרחי ישראל לבחירות נוספות, רביעיות במספר?

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד תלם יאיר לפיד שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm והגיב בתחילת דבריו להחלטתו לנסות לפרק את הממשלה: "הקואליציה הזו מובילה את עצמה אל סופה תוך האשמות הדדיות שאני מסכים עם כולן. אתמול אמרתי בכנסת על הדוכן שלא יגנבו לי את העבודה, שיתנו לי להגיד עליהם את כל הדברים האיומים שהם אומרים אחד על השני. קשה לדעת איך זה יתגבש אך אנו שמים את פיזור הכנסת כי הממשלה הזו הגיעה לסוף דרכה מפני שהיא לא מטפלת בשום דבר בנושא האזרחים".

עוד הוסיף לפיד, כי: "גם אם לא יצביעו בעד, מיד אחרי מגיע התאריך של התקציב ואם הוא לא עובר הממשלה נופלת באופן אוטומטי. יש פה עניין מהותי, רה"מ שוב נוסע לסעודיה ולא מגלה לשר הביטחון שלו, כולם ביחד לא מטפלים בשום דבר שקשור לכלכלה, לחינוך או למה שנוגע לחיים של אנשים. בחירות יהיו יותר טובות ממה שקורה עכשיו, שיש פה מגפה, כלכלה בהתפרקות ואין פה ממשלה שמנהלת את זה, העסק לא מנוהל. אנחנו צריכים לעשות תהליך מהיר ככל האפשר, ושתהיה לנו ממשלה של 18 שרים שתעבוד אצל אזרחי ישראל ולא רק תעסוק בג'ובים למקורבים שלה ובלסדר לעצמה כספים ומריבות אידיוטיות".

פרשת הצוללות מפחידה את נתניהו פחד מוות

על החלטתו של ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ להקים ועדה לבדיקת פרשת הצוללות, אמר ראש האופוזיציה: "היה צריך למנות אותה מזמן, היא לא מונתה ואני שמח שממנים ועדת בדיקה. אמנם, זה מעט מדי ומאוחר מדי אך זה יותר טוב מכלום, גם אם זה למען ניגוח פוליטי. יש שאלות שמגיע לציבור הישראלי לקבל עליהן תשובה מפני שהן קריטיות לביטחון ישראל. אני מאמין שנתניהו מעורב בפרשה אך איני יודע איך. גם אם נקבל את הגרסה שלו, אסור לו להמשיך לכהן. אם הטיעון של נתניהו הוא שלא ידע כלום בעניין, רק על זה הוא צריך ללכת הביתה. אנו צריכים להבין מה היו התהליכים, מפני שישראל בסופו של דבר תלויה לביטחונה בעסקאות רכש כאלה. הפרשה הזאת מפחידה את נתניהו פחד מוות, וכדאי שנדע למה". 

בהמשך דבריו, התייחס יאיר לפיד למי שהיה חברו לדרך הפוליטית והפך ליריבו המר, בני גנץ, והביע את דעתו על אופן התנהלותו: "כחול לבן מחזיקה את נתניהו בשלטון, אין להם דרך להתחמק מזה. כל ההצעות וכל התרגילים לא משנים את העובדה הזו. אם לא הם, נתניהו לא רה"מ. את הממשלה הזו צריך לפרק, היא מיצתה וגורמת רק לנזק. הם עסוקים כל היום בפוליטיקה מגעילה והם צריכים ללכת הביתה". 

בממשלה הקרובה, יהיו חיבורים שלא היו כמותם

האם אנחנו הולכים להיות מאוד מופתעים מהחיבורים הפוליטיים שטומנות בחובן הבחירות הבאות? על פי דבריו של יו"ר יש עתיד תל"ם, יש למה לחכות: "יהיו הפעם חיבורים שלא היו כמותם, דווקא בגלל הקורונה. הממשלה הקרובה צריכה לשים הכול בצד, את כל מריבות העבר וכל הסיבוכים, כולם צריכים להיות חלק מהמאמץ. הערבים לא יישבו בממשלה, אין לי שום בעיה שיתמכו בממשלה מבחוץ. הייתי שמח להגיע לרמת שיתוף הפעולה עם הרשימה המשותפת שיש לרה"מ אך כנראה לא אצליח, הוא עובר איתם צמוד כמו שכולנו רואים בזמן האחרון. בממשלה הקרובה ננסה לעשות חיבורים עם כולם". 

לפיד אף לא שלל חיבור מחודש עם גנץ, והדגיש: "יש לי כעסים מהעבר אך יש פה מטרה גדולה, אנו צריכים להוציא את נתניהו מלשכת רה"מ, הוא גורם נזק לאזרחי ישראל. אני חושב שהרבה ממצביעיו מבינים שנגמר העידן שלו, אעשה שיתופי פעולה עם מי שאפשר. אני לא פוסל שום שיתוף פעולה, הכל יכול לקרות". 

עריכה: מיכל קדוש

24/11/2020
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90