103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"איך לרוצח יש אפוטרופסות על בנו?"

היום (ד') הוא יום המאבק באלימות נגד נשים • אחיה של שירה איסקוב, שנדקרה על ידי בעלה, זועק: "הקורונה יכולה לחלוף, אבל האלימות עדיין נמשכת"


אביעד משה, שניסה לרצוח את רעייתו ודקר אותה אל מול בנם הפעוט, ממשיך להתעלל בה מתא המעצר. האב החליט שלא לאפשר את חיסון בנם המשותף, ואת ההודעה על כך קיבלה שירה מאחות בטיפת חלב. האבסורד? החוק מאפשר לו לעשות זאת, על אף שניסה לרצוח את אם הילד. עופר, אחיה של שירה, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm וסיפר על התחושות הקשות.

בערב ראש השנה ניסה אביעד משה, בעלה של שירה איסקוב, לרצוח אותה. הוא דקר את שירה 20 פעמים מול בנם הפעוט באכזריות. למרות זאת על פי חוק הוא אפוטרופוס לילד, ומכאן שמותר לו להתערב בכל החלטה הנוגעת לחייו. עופר איסקוב סיפר בכאב על המשך ההתעללות של אביעד משה באחותו, שירה: "החוק האבסורדי שיש לרוצח אפוטרופוס כלפי הבן שהיה עד לכל המעשים האלה. האחות באה ומתקשרת ואומרת - 'אנחנו נאלצים לבטל לכם את התור כי אנחנו צריכים את החתימה של אבי הילד'. היא לא יכולה לעשות כלום בנידון, היא לא יכולה לעבור על החוק. זה אבסורד".

הוא סיפר בכאב כי אחותו התקשרה אליו לאחר שקיבלה את ההודעה, ואמרה: אליי "עופר, מה עושים? איך אני יכולה להמשיך הלאה? אני לא יכולה לעשות לו טיפול לא לקחת למרכז להתפתחות הילד, לא יכולה לעשות לו חיסון, מה אני יכולה לעשות? לקחת אותו לחוגים אני לא יכולה בלי אישור שלו. מה כן אני יכולה לעשות?" באשר למצבה של אחותו, אמר: "המצב הגופני הרבה יותר טוב, המצב הנפשי שלה פחות. יש עוד הרבה טיפולים שצריך לעשות, קוסמטיים, לאחות את כל הצלקות שיש לה על הפנים, אבל מבחינת פיזיות היא הולכת והיא יכולה להחזיק דברים קטנים בשתי ידיים, אמנם לא את הבן, אבל להרים דברים".

הוא הוסיף: "לראות את הילד ככה, שהוא ממשיך לסבול, בלי לעשות עם זה כלום? זה נוראי. יש לה את הלילות שלה, למשל היום בלילה היא לא יכלה פשוט לישון. התקשרה אליי היום בשעה 02:00 בלילה, ראתה שאני מחובר ואומרת לי 'עופר אני לא מצליחה לישון, לא מצליחה להבין את הדברים איך הם מתנהלים פה, למה הבן שלי צריך לסבול בגלל כל החוקים שיש פה במדינה'"?

כמו כן, עופר שיתף כי: "הלכנו למרכז להתפתחות הילד, אמרו לנו שצריך את החתימה של האבא. הילד לא יכול לבוא ולהתפתח. מבחינת הטיפול לילד, טיפול פסיכולוגי לילד, אחרי כל מה שהוא עבר, ראה, את כל מה שצפוי להיות לו בעתיד, הוא צריך לספוג את זה? הוא משחק עם משחק ופתאום נשכב על הרצפה ומתחיל לצעוק סתם, בלי סיבה, אין כלום. הוא לא קיבל טיפול כי האב לא חותם, אי אפשר לבוא ולקבל טיפול". לדעתו, מדובר בנקמה בבן, "אין בזה שום צל של ספק. אין פה שום דבר שקשור לשירה, זה קשור ספציפית לבן שלך והוא צריך להבין את זה שחיסון או טיפול פסיכולוגי זה לא יעשה טוב לשירה אלא יעשה טוב לבן שלו".

"המלחמה נגד נשים עדיין מבעבעת בתוכנו" 

בהמשך, תקף עופר את מדיניות ישראל באשר לאלימות נגד נשים, ואמר: "יש יום? מעולה, הבאתם סיסמה? מעולה, מה עושים עכשיו? מה הח"כים יכולים לבוא ולעשות עכשיו בשביל להגיד שהסיסמה הזאת, 'אנחנו עומדים מאחוריה'. דיברנו עם חברי הכנסת לבוא ולשנות את החוק הזה בימים הקרובים אפילו וזה יעלה להצעת חוק. רצינו לומר את מה שיש לנו מול החכ"ים שיושבים ובקושי עושים משהו בנידון. תיקחו את המקרה של מיכל סלה. הבן שלה צריך לבוא ולבקר בכתליי הכלא פעם בשבוע, איפה זה נשמע הגיוני? באיזה מדינה מתוקנת, אבא שרוצח את האמא מול העיניים של הילד, המדינה מחייבת את הילד לראות את הרוצח של אמא שלו?"

לדעתו, תיקון החוק הוא ריאלי: "אני חושב שאם הממשלה רוצה היא מעבירה את זה עד השעה 12:00 בצהריים היום. השאלה היא עד כמה היא רוצה, עד כמה היא עסוקה בעצמה, בקורונה שיכולה לחלוף בעוד מספר חודשים אבל המלחמה הזאת באלימות נגד נשים היא עדיין מבעבעת בתוכנו וזה דבר שהם לא שמים לב לזה בכלל".

    

עריכה: עופרי גליכמן

25/11/2020
הישארו מעודכנים

המאבק באלימות נגד נשים נמשך
המאבק באלימות נגד נשים נמשך  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90