103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

סקר: רוב דחוק בציבור בעד הקדמת הבחירות

הליכוד עם פער של 8 מנדטים מימינה • גוש הימין־חרדים מתחזק ל־69 מושבים • המשותפת נחלשת ל־13 • התוצאות המלאות


בשעה שבה נבחרי הציבור ממשיכים לטעון שאין מנוס מלבד להיכנס למערכת בחירות נוספת, נראה כי הציבור נכון לקבל את הגזרה יותר מתמיד. סקר שערך מכון המחקר מאגר מוחות בראשות הפרופסור יצחק כ"ץ, עבור תוכניתו של ניסים משעל ב־103fm, מגלה כי 53 אחוזים מבעלי הדעה דווקא תומכים בהליכה חוזרת אל הקלפיות.

על פי הסקר, את רשימת המנדטים מובילה מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו עם 30 מושבים, בעוד מפלגת כחול לבן בראשות שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ עומדת על 9 מנדטים. המפלגה השנייה בגודלה, על פי הסקר, היא ימינה בראשות נפתלי בנט, אשר שומרת על גובהה עם 22 מושבים בכנסת הבאה. אחריה יש עתיד-תל"ם בראשות יאיר לפיד עם 17 מנדטים, ואז הרשימה המשותפת, שבתום שבוע סוער מתייצבת על 13 מנדטים, ירידה של 2 מושבים מכוחה בכנסת הנוכחית.

ומה בדבר מפלגות החרדים? ש"ס זוכה ל־9 מנדטים, בעוד יהדות התורה ל־8. מנגד, ישראל ביתנו עם 7 מנדטים ומרצ סוגרת את הרשימה עם 5 מושבים בכנסת הבאה. גם הפעם מפלגת העבודה כלל לא עוברת את אחוז החסימה.

גרף של התוצאות המובאות גם בגוף הטקסט

סיכום הנתונים מגלה כי כוחו של גוש הימין־חרדים מתחזק - זאת, כמובן, אם הליכוד וימינה ישבו באותה קואליציה אחרי הבחירות. גוש כזה מגיע בסקר שלנו ל־69 מנדטים. הגוש שמולו, הכולל את מפלגות המרכז, השמאל והרשימה המשותפת, עומד על 44 מנדטים בלבד. בתווך, מפלגתו של אביגדור ליברמן עם 7 מנדטים, לא יכולה לשנות את התמונה הפוליטית הברורה העולה מהתוצאות.

מאוכזבי כחול לבן השמיעו קולם

במכון מאגר מוחות ציינו כי קרוב לרבע מהנשאלים לא השיבו או ציינו כי טרם החליטו במי יבחרו בבחירות. מתוכם, היו בעיקר כאלה שהעידו כי הצביעו לכחול לבן. בשאלה אחרת, ציינו שליש מהנשאלים כי בכוונתם לשנות את הצבעתם בבחירות הבאות, וגם כאן - רוב מכריע של אלה המעידים על כוונתם לבחור אחרת (כ־80 אחוזים) ציין כי הצביע לכחול לבן.

"לתשומת לבם של הקמפיינריפם השונים, יש כאן, תחת עננת הבחירות, שני 'מאגרי מנדטים'", הסביר כ"ץ לניסים משעל, "גם אלה שמתכוונים לשנות את העדפתם וגם המתלבטים והמאוכזבים". לדבריו, אלה שני מאגרים שונים, המהווים פוטנציאל של "40 אחוזים ויותר", השווי ערך במקרים מסוימים אפילו ל־30 מנדטים שיכולים לנוע ממפלגה למפלגה.

"כרגע, זה עדיין לא יום הבחירות", הדגיש, "המאגרים האלה חונים בחלקם (15-10 מנדטים) אצל ימינה. יש המחכים ל'כוכב חדש', ומאוכזבים אחרים עלולים כלל לא להגיע להצביע בסוף".

"אין ספק שיש כאן מאגר אלקטורלי פוטנציאלי מאוד משמעותי", סיכם כ"ץ, שהבטיח עוד שינויים דרמטיים במפה הפוליטית בחודשים הקרובים.

נראה כי שאלת הבחירות כבר הוכרעה - אלה יוכרזו בקרוב. ביום שאחרי הכרזתן, ייפתחו הרבה שאלות חדשות, שבחלקן הגדול נותרו ללא מענה בכל הסבבים הקודמים. האם יציבות פוליטית מחכה לנו בשנת 2021? התשובה, כמו שאומרים בצד השני של העולם - "Too Close to Call".

הסקר נערך אתמול ושלשום (רביעי וחמישי) והשתתפו בו 503 נשאלים בגילי 18 ומעלה, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה. גודל הטעות הסטטיסטית עמד על 4.4 אחוזים ברמת ביטחון של 95 אחוזים.

  
עריכה: עדן בן ארי

27/11/2020
הישארו מעודכנים

מפת הגושים
מפת הגושים  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90