103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

התנקשות בלי מתנקשים?

ברק רביד ('וואלה') התייחס לגילויים החדשים על חיסולו של המדען האיראני: "לפי סוכנות הידיעות 'פארס', ההתנקשות הזאת בוצעה על ידי שלט רחוק"


על פי סוכנות הידיעות האיראנית "פארס", ההתנקשות במדען האיראני מוחסן פחריזאדה בוצעה באמצעות מכונת ירייה אוטומטית, המופעלת בשלט רחוק. הנשיא האיראני חסן רוחאני האשים את ישראל בחיסול והזהיר מפני נקמה. ברק רביד ('וואלה') שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על השפעת חיסול המדען האיראני מוחסן פחריזאדה. בהמשך, הצטרף לשיחה חזי סימנטוב ('חדשות 13') שהגיב לפרסום באיראן, ובו פורסמו תמונות של 4 חשודים, לדבריהם, בהתנקשות מדען הגרעין האיראני.

ברק רביד עדכן כי: "לפי סוכנות הידיעות 'פארס' ההתנקשות הזאת בוצעה על ידי שלט רחוק. בעצם אותו ג'יפ 'ניסאן' שהתפוצץ, הוא התפוצץ כחלק ממנגנון השמדה עצמית. על אותו ג'יפ הייתה מכונת ירייה עם שלט רחוק". כמו כן, הוא התייחס להודעת הגינוי של איחוד האמירויות, ואמר: "האמירויות לא הזכירו את ישראל בהודעה שלהם. משיחות שלי עם בכירים באיחוד האמירויות הם אמרו שלא לייחוס שאחת הסיבות המרכזיות להודעה כזאת זה החשש שמא האירנים יראו בהם משתפי פעולה עם המהלך הזה, ואולי כחלק מזה יגיבו גם נגדם. זה לטענתם סוג של תעודת ביטוח. זה מראה שהסכם שלום או לא, בסוף כל מדינה עושה את החישובים שלה. צריך להדגיש, לא יצאה אתמול אזהרת מסע חדשה לאיחוד האמירויות או לבחריין או לאחת המדינות האלה".

הכתב לענייני ערבים חזי סימנטוב הצטרף לשיחה, וטען כי חיסולו של פחריזאדה מזכיר את החיסול של מבחוח בדובאי: "האירנים רוצים להראות שיש להם קצה חוט, שהם יודעים פחות או יותר על מה מדובר. אין להם מושג, אפשר להניח, מה קרה שם. לראיה, הגרסאות השונות שמתפרסמות בתקשורת האירנית על ההתנקשויות".

הוא הוסיף ואמר כי בניגוד לגרסה שהציג רביד לפיה החיסול התבצע 'בשלט רחוק', "דיווח אחר מדבר על 62 מתנקשים שהיו. זה מראה את הבדלי הגרסאות. האיראנים הבינו שהיה פה מבצע מורכב שנמשך המון-המון זמן, לפחות שנה או יותר על פי ההערכות. מבצע חיסול שפשוט מאוד קיבל מידע מודיעיני מדויק ואיכותי, בדיוק מתי האיש המאובטח ובעל הדרגה הבכירה במשמרות המהפכה באיראן, לאן הוא נוסע, עם מי, באיזה רכב ובאיזו שעה, כמה אנשים נמצאים ברכב, באיזה כביש הוא נוסע ובאיזו פניה הוא יפנה, זה כל הסיפור - המידע המודיעני המדויק", אמר.

לדעתו, כמות המתנקשים שלקחו חלק במבצע החיסול אם בכלל, "זה דבר שאף אחד לא יודע, גם האיראנים. רק מי שעשה את זה יודע מה הוא עשה". הוא התייחס לפרסום תמונתם של 4 גברים החשודים כמשתפי פעולה, ואמר: "אין מידע מדויק לגבי השמות שלהם, לאיזה מדינה הם שייכים, מי הם ומה הם". סימנטוב ציין כי האיראנים מנסים לסכל עוד ניסיונות חיסול בעקבות המקרה: "חיזבאללה מידר עוד יותר את השמירה, כולל על נסראללה עצמו שביטל פגישות כדי להימנע אולי מחיסול כזה או אחר, של מי שהם מאשימים את ארה"ב וישראל יותר נכון את ישראל בחיסול הספציפי הזה. הם אומרים שהם יגיבו בצורה קשה לחיסול הזה אבל אני לא חושב שהם יגיבו בצורה קשה כל כך".

לסיום אמר סימנטוב: "הדבר הזה משקף יכולות חסרות תקדים של ארגוני ביון כאלה ואחרים שסביר להניח שקיימות עוד ועוד יכולות כאלה שיחשפו בעתיד בפעולות אחרות. לפעמים מה שרואים בסרטים גם קורה חלק ממנו במציאות". רביד הוסיף: "אותם ארבעה אנשים נראים בגילאי ה-50 פלוס. בעל הרכב, אותו רכב ניסאן שעליו הייתה מכונת הירייה, עזב את איראן ב-29 באוקטובר. אם הייתה חוליית מחסלים, היא עזבה לפני חודש, הם לא במדינה בכלל. זה מראה לנו שאם הגרסה הזו אמיתית, זה באמת היה מבצע מהסרטים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

30/11/2020
הישארו מעודכנים

מוחסן פחריזדה
מוחסן פחריזדה  |  צילום: סוכנות-הידיעות Tasnim ברישיון CC-BY-4.0