103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"יש היום רוב לשינוי אמיתי"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אופטימי לקראת בחירות אפשריות: "מהיום שהוקמה יש עתיד, לא הייתה לנו הזדמנות טובה יותר מעכשיו לנצח בחירות"


המערכת הפוליטית סוערת: הצעת החוק לפיזור הכנסת עברה בקריאה טרומית ועתידה לעלות לקריאה ראשונה ביום שלישי הקרוב. בזמן שאיום הבחירות מרחף מעל הממשלה, הודיע ח"כ גדעון סער (הליכוד) על פרישתנו מהמפלגה והתמודדותו לראשות הממשלה. הליכוד מנסה למנוע את היציאה לבחירות, בעוד שהדד-ליין להעברת התקציב הולך ואוזל. אם לא יצליחו, הכנסת תתפזר אוטומטית ב-23 בדצמבר. בנושא זה שוחח ראש האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם) עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm .

ח"כ יאיר לפיד ויו"ר האופוזיציה מנסה מזה זמן רב להפיל את הממשלה באמצעות הצעות חוק, וכעת נדמה כי זה קרוב מתמיד. באשר לבחירות הקרובות, ח"כ לפיד נשמע אופטימי: "יש מצב של 4 מפלגות בינוניות, בהן 3 מפלגות ימין שיריבו אחת עם השנייה. אנחנו המפלגה הרביעית וזה יכול להיגמר בזה שנהיה המפלגה הגדולה ביותר. לא הייתה לנו הזדמנות טובה יותר מעכשיו לנצח בבחירות, אפשר לבחור במישהו שיודעים שלא ייכנס לממשלה של נתניהו יום אחרי הבחירות, מה שאי אפשר עם האחרים", והוסיף: "יש רוב מכריע של אנשים שאומרים עידן נתניהו צריך להסתיים מפני שיש גבול לכמה אפשר לעשות עלינו פסטיבלים מבלי לטפל בחיים שלנו. יש רוב לשינוי אמיתי".

לדבריו, "אין לנו ממשלה מתפקדת שתטפל במשבר הכלכלי. כל ממשלה בעולם עסוקה בהיערכות לכלכלה אחרי הקורונה, ורק ממשלת ישראל עסוקה בשטויות. אנחנו במשבר ריאלי, כלכלה אמיתית, אבטלה גבוהה, הפערים הכלכליים עומדים להתרחב, מעמד הביניים יהיה עני ועל העניים אי אפשר לדבר. מישהו צריך לטפל בחיים האמיתיים כי זה בסוף יפגע בכולם, וכבר פוגע בכולם". באשר לשאלה מדוע מנסים בליכוד למנוע את הבחירות, השיב חבר הכנסת: "מפני שהם מעדיפים את הכאוס הנוכחי".

גדעון סער הכריז כי הוא לא ישב בממשלה עם נתניהו, אך יו"ר האופוזיציה הודה כי הוא מטיל בכך ספק: "אני יותר מכול אדם בישראל למוד ניסיון מר עם אנשים שמבטיחים לא להיכנס תחת נתניהו ונכנסים אחר כך. העובדות הן שיש רק מפלגה אחת וסליחה שאני אומר, פוליטיקאי אחד, שבנושאים האלה עמד במילה שלו ואפשר לסמוך עליו. מי שלא רוצה ממשלת נתניהו שלא מטפלת בכלכלה, מרמה את הציבור ומשסעת והופכת את השנאה לשיטת עבודה יצטרך להצביע יש עתיד".

לטעמו, בשנתיים הקרובות המערכת הפוליטית הישראלית "תעסוק בקורונה וכלכלה אם נתניהו ילך, או במשפט של נתניהו אם הוא יישאר. אני כבר לא יודע מה זה ימין ומה זה שמאל, אני כן יודע מה זה כלכלה ואיך מוציאים מדינה ממשבר כלכלי, כי אני הפוליטיקאי היחיד חוץ מנתניהו שעשה את זה. מדפיסים יותר מדי כסף, עוד מעט תהיה פה אינפלציה, חזרנו 20 שנה אחורה ביחס חוב-תוצר. בסוף, הממשלה הבאה תשאל שאלה אחת - איך מסדרים לאנשים מקום עבודה ושירוויחו כסף ויתפרנסו בכבוד. זה לא ימין ולא שמאל".

יהיו בחירות?
"התחושה היא שהרכבת כבר יצאה מהתחנה ויהיה קשה מאוד לעצור את הבחירות האלה".

בבחירות הבאות תהיה מספר אחד ברשימה?
"אין שאלה בכלל, על מי אפשר לסמוך שיעמוד במילה שלו? רק על מי שעמד במילה שלו בעבר. אננחו סומכים רק על עצמנו, אפשר להאמין רק לנו שנעמוד במילה שלנו".

"נתניהו מציג טבלאות שהן שקרים"

בן כספית תהה האם נתניהו לא הוספד מוקדם מדי שכן החיסונים לקורונה החלו להגיע, מוקדם מן הצפוי, ובכל שבוע אנו עדים להסכמי שלום היסטוריים עם מדינות ערביות. על כך אמר ח"כ לפיד: "החיסונים זה סתם סיבוב יח"צ, נכון שעשו את החיסונים מוקדם יותר מהצפוי. זה לא היה מהר כמו שאומרים, ואנחנו לא הראשונים בתור בניגוד לכל האגדות. כמובן שיופי שיש חיסונים ואני אתחסן בהזדמנות הראשונה שאפשר וחושב שגם אחרים צריכים. נתניהו זה מנהיג המדינה הראשון בהיסטוריה שנסע לשדה התעופה לקבל את פניו של מקרר, יש פה יח"צ אבל העיקר שיש חיסונים. בעניין הסמכי השלום זה כמובן דבר מצוין וכולנו מברכים על זה".

לסיום, הביע את דעתו באשר למתרחש בנמל התעופה, זאת בעקבות התמונות המטרידות המציגות צפיפות גדולה: "כל מה שנורא ומזעזע וחסר אחריות בממשלה הזאת זה הסיפור של נתב"ג, אני שומע את ההשוואות שעושים כל הזמן למדינות אחרות. המדינות שצריך להשוות אותנו אליהן הן מדינות אי, שאפשר לסגור דרך שדה התעופה – ניו זילנד (25 מתו) טאיוואן (7 מתו) קפריסין (64 מתו) סינגפור (49 מתו) ישראל אותו דבר, מדינת אי שאפשר לסגור, קרוב ל-3,000 מתים. אלה מדינות שיש בהן הרבה פחות תמותה והכלכלה שלהן במצב יותר טוב – שלא יבלבלו לציבור הישראלי את המוח. נתניהו מציג טבלאות שהן שקרים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/12/2020
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90