רז שכניק

חופשי זה לגמרי אדם

הזמר אדם התארח לפני כ־4 שנים באולפנו של שכניק וביחד חזרו אל אלבומו השלישי 'חופשי' (1989) • בשיחה אינטימית סיפר על שיתוף הפעולה עם מתי כספי


הזמר אדם הלך הבוקר (ה') לעולמו לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. חזרנו לשיחה שערך לפני כארבע שנים עם רז שכניק באולפן 103fm. אדם היה אליל הנוער של שנות ה־80, ונחשב לאחד הכוכבים הגדולים ביותר של המדינה. את הקריירה המוזיקלית החל אדם בשנת 1985 כזמר ליווי בתחרות הקדם אירוויזיון. בשנת 1987 כבש את הקהל הישראלי בלהיטו 'סוד' בזכות קולו הייחודי, קסמו האישי וכמובן יופיו. אדם התארח באולפנו של רז שכניק וביחד השניים צללו אל הסיפורים המסתתרים מאחורי השירים באלבומו השלישי 'חופשי' (1989).

'תפקיד חיי' הוא ללא ספק אחד הלהיטים הגדולים באלבום. הזמר אדם סיפר באותה שיחה כי בזמנו קיבל שירים מחברו הטוב רון רוזנפלד ומתי כספי קבע מה יהיו השירים שייכנסו לאלבום. הוא שיתף כי באותה העת "הייתה לי בעיה עם הקהל. רציתי תיאטרון, במה, שיקשיבו לי, לתכנים שלי. לפני 'חופשי', היה למה להקשיב אבל לא היה מי שיקשיב. אז החלטתי שאני רוצה לשבור קצת את הסטיגמה, לקחת סיכון מקצועי. המפיק שלי קרא לזה התאבדות מקצועית וכלכלית, דבר שהייתי מוכן לקחת על עצמי. חלמתי על לעמוד על במת תיאטרון ולשחק, זה תמיד היה ונשאר החלום הגדול שלי. בזכות הצעד המאוד מטורף הזה הצלחתי לקבל את זה".

שכניק, אדם והתקליט חופשי // צילום: מאירה פרץ/103fm
שכניק, אדם והתקליט 'חופשי' // צילום: מאירה פרץ/103fm
 

על שיתוף הפעולה עם מתי כספי אמר הזמר: "הוא איש מצחיק. הוא לימד אותי דברים מטורפים. היו לו מטרות ושאיפות באלבום הזה, היה לו אתגר, לקחת את האדם המאוד מוכר עם הגוון קול שלו ואיך שהוא שר ולנסות להביא עוד צבעים, והוא גם הצליח בחלק מהשירים. העבודה הייתה מאוד מרתקת, הוא איש קשה לא ממקום רודה, הוא יודע מה הוא רוצה לעשות, בא מוכן", והדגיש: "לא הייתה שם דמוקרטיה".

בהמשך סיפר כיצד החליט לבצע גרסת כיסוי לשיר 'בלדה בין כוכבים' שבוצע במקור על ידי שלישיית התאומים שבה היו חברים חנן גולדבלט, אושיק לוי ופופיק ארנון: "בכל אלבום שלי יש קאבר. הרעיון נזרק לחלל האוויר ומתי התלהב במיוחד". הוא אף ציין כי נפגש בעבר עם פופיק, "הוא מאוד מאוד פרגן". כאשר הגיעו השניים לשירו 'איש עוד לא הכיר אותי', נזכר אדם בתקופה בה עבד לצד גדול אמני ישראל, אהוד מנור שכתב את מילות השיר: "אהוד היה חבר, הכיר אותי היטב, הוא אהב אותי מאוד ואני אהבתי אותו. הוא חסר לי באופן תמידי, אני חושב שלכולנו. הוא כתב את הטקסט, ואין גם היום הופעה שלי בלי השיר".

אדם שיתף כי הוא ספג ביקורות קשות באשר לשני אלבומיו הראשונים, אך אלבומו השלישי 'חופשי' הוביל אותו לשינוי המיוחל: קיבלתי הצעה להצטרף להפקה של תיאטרון החאן, ועשיתי קאמרי, והגעתי לאן שרציתי. הקהל התחיל להקשיב לי, הכול השתנה. אני לא יכול להגיד שאני מצטער על האלבום הזה כי הוא עשה תפנית, אני לא חושב שהייתה לי קריירה עד היום אם לא הייתי שובר את הקהל, ומחליט החלטה כזאת. לשמחתי הרבה היה לי גם מפיק שהתייחס אליי כאל אדם, לפני שהתייחס אליי כמכונת כסף, ונתן לי את האופציה לעשות את ההחלטה הזאת, והקהל פתח את עיניו אליי, הוביל אותי ונתן לי את האפשרות לעשות תיאטרון". בהמשך, צללו שכניק ואדם גם אל הסיפורים מאחורי השירים 'יש אהבה', 'מלאכים בשמי ברלין', 'על במה' ו-'ב' הקטנה', שלדברי אדם "נגע אצלי במקום מסוים, לדעתי הוא שיר נפלא".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

    

עריכה: עופרי גליכמן

27/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'חופשי'. אדם
'חופשי'. אדם  |  עטיפת האלבום מ־1989
Paris