בן כספית ואריה אלדד

בדרך להתנגשות בין בג"ץ לממשלה?

פרופ' אביעד כהן, מומחה למשפט חוקתי, התייחס לדיון בבג"ץ לגבי חוק הלאום: "בג"ץ צריך להיזהר שבעתיים בחוק יסוד"


הרכב מורחב של 11 שופטים בראשות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות דן הבוקר (ג') ב־15 עתירות שהוגשו נגד חוק הלאום. ראש הממשלה בנימין נתניהו נקב בביקורת פומבית על קיום הדיון, לדבריו: "לבית המשפט אין סמכות לדון בתוקפם של חוקי יסוד". 

פרופ' אביעד כהן, נשיא המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט ומומחה למשפט חוקתי שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב־103fm והביא פרטים נוספים באשר לדיון: "הכנסת אמרה בצורה אחרי ברורה שהשאלה הראשונה שצריך לדון בה היא האם לבג"ץ יש סמכות לעשות את הדבר הזה, והתשובה של הכנסת הייתה לא, אבל השופטים המשיכו את הדיון. ברמה העקרונית, בג"ץ נתן לעצמו סמכות וזה לא קשור רק לחוק היסוד. אין חוק במדינת ישראל שמאפשר לבית המשפט העליון לפסול חוקים. בג"ץ יכול לדון, אך אני חושב שהוא צריך להיזהר שבעתיים בחוק יסוד".  

איני רואה איום על עתיד הדמוקרטיה הישראלית

בהמשך דבריו, הוסיף כי: "בג"ץ יכול גם לקבוע שהעתירה עדיין לא בשלה, למרות שלא העלה שום מקרה ספציפי למרות שעברו כבר שנתיים וחצי מאז נחקק החוק. כלומר העתירה פה היא נגד החוק ברמה העקרונית. בג"ץ גם יכול שלא לפסול את החוק אבל להגיד אמירות שבפועל יעבירו מה עמדתו לגביו. עמדתו של יו"ר הכנסת בסוגיות האלה ידועה, הוא בסך הכל נתן לה ביטוי נוסף, זה לא הביטוי הראשון שהוא נותן לאמירה הזאת, זה בוודאי מצב לא רצוי אבל יש חופש ביטוי בישראל וזה חלק ממנו. זאת הצהרת כוונות ואני לא רואה איום על עתיד הדמוקרטיה הישראלית, זה וודאי לא נוח אבל מוקדם מדי להספיד את ביהמ"ש העליון". 

עריכה: מיכל קדוש 

22/12/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון
אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון  |  צילום: מאיר וקנין/פלאש90
Paris