ניסים משעל וטל שלו

סקר 103fm: אלקין מעביר 3 מנדטים מהליכוד לסער

טלטלה במערכת הפוליטית: בבוקר שאחרי הודעת אלקין על חבירה לסער, הפער בין הליכוד ל'תקווה חדשה' מצטמצם ל־3 מנדטים בלבד • התוצאות המלאות


אפקט אלקין: השנתיים האחרונות לימדו אותנו שבפרק הזמן של קמפייני הבחירות כל יום עשוי לזמן הפתעות ודרמות חדשות. עם זאת, נראה כי הסיפור המתהווה של מערכת הבחירות הרביעית, יסופר בטון אחר, עוצמתי יותר, מטלטל הרבה יותר. יממה בלבד אחרי פיזור הכנסת, הצליח אמש (ד') השר זאב אלקין לשנות את סדר היום, כשהודיע על פרישה מהליכוד, מהממשלה ומהכנסת, וחבירה למפלגה המתהווה בראשות גדעון סער.

האם ההודעה שלו, שלוותה בנאום חריף מאוד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצליחה לשנות את התמונה הפוליטית? סקר מיוחד של 103fm מגלה כי התשובה היא חד־משמעית: כן.

על פי הסקר, שביצע עבורנו בשעות הערב והלילה מכון פאנלס פוליטיקס בניצוחו של מנחם לזר, המעבר של אלקין למפלגה של גדעון סער מנייד 3 מנדטים מהליכוד ל'תקווה חדשה', ומעמיד את הפער בין המפלגות על 3 מנדטים בלבד - הנמוך ביותר מאז הכריז סער על הקמת המפלגה. לליכוד, בסקר זה, 25 מנדטים. לסער 22 מושבים.

בהמשך הרשימה, שוויון בין ימינה ליש עתיד־תל"ם: המפלגות, שראשיהן נפתלי בנט ויאיר לפיד רואים עצמם מועמדים לראשות הממשלה, זוכות בסקר זה ל־15 מנדטים כל אחת. הרשימה המשותפת שומרת על 11 המנדטים שהיו לה בסקרים האחרונים, ואחריה ש"ס (8 מנדטים), יהדות התורה (7), ישראל ביתנו (7) ומרצ עם 6 מנדטים. בתחתית הרשימה כחול לבן, עם נתון שפל של 4 מנדטים בלבד, קרובה מתמיד לאחוז החסימה.

נתון מעניין נוסף הוא מפלגת העבודה, שזוכה אחרי הודעת הפרישה של עמיר פרץ ל־0.7 אחוזי הצבעה - נתון נמוך משמעותית מסקרים קודמים, ורחוק יותר מאי פעם מכניסה לכנסת הבאה.

גרף של תוצאות הסקר המובאות בגוף הטקסט 

מפת הגושים: הליכוד מתרחק מ־61

תמונת הגושים סבוכה מאוד, אך נראה כי יש בה יתרון לגוש שלא כולל את הליכוד בתוכו. קואליציה בראשות גדעון סער, הכוללת את ימינה, יש עתיד, כחול לבן וישראל ביתנו, מגיעה בסקר זה ל־63 מנדטים. נתניהו, אם יחבור לחרדים, יגיע ל־40 מנדטים בלבד. גם צירוף של ימינה כשותפה מרכזית לקואליציה עתידית יביא אותו ל־55 מנדטים, מתחת לרף ה־61 הדרוש.

כמובן שיש עוד מגוון חיבורים אפשריים בין המפלגות, אולם נדמה כי בכל אחד מהם, לליכוד יהיה קושי גדול יותר לאתר מספיק אצבעות כדי להקים קואליציה יציבה.

ועוד נתון אחד ראוי להתייחסות: לפנינו עוד 3 חודשים של פוליטיקה סוערת עד לבחירות. מעבר לשינויים בקרב בעלי הדעה, יש בקופה, על פי הסקר, עוד 17 אחוזים של מתלבטים. המסקנה, כמו תמיד, היא שהסערה החזקה שאותה אנו חשים בכל סקר הרואה אור בימים אלה, היא, כתמיד, רק ההתחלה.

סקר 103fm נערך, כאמור, על ידי מנחם לזר, מנהל פאנלס פוליטיקס, והתקיים אמש (ד') בשעות שאחרי נאומו של זאב אלקין. השתתפו בו 523 חברים בפאנל המשיבים של Panel4All לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט (פנייה להשתתף בסקר נשלחה ל־3,196 חברים בפאנל). הסקר בוצע על גבי מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל, יהודים וערבים כאחד - מגיל 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית בסקר זה היא 4.4 אחוזים.

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

24/12/2020

ישראל במלחמה - 103fm


משנה את התמונה? אלקין
משנה את התמונה? אלקין  |  צילום: גילי יערי/פלאש90
Paris