103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"יש לסגור את מערכת החינוך כולה"

פרופ' חזי לוי קרא להדק את הסגר ברחבי הארץ, והתריע בפני קפיצה בשיעורי התחלואה: "אני מאוד מוטרד, איננו יכולים להרשות לעצמנו לזנק במספר החולים"


לאחר הפצרות חוזרות ונשנות של ציבור עובדי ההוראה בישראל לאפשר להם להתחסן נגד נגיף קורונה, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד קראה לשרים להשבית את מערכת החינוך למשך עשרה ימים, ובמהלכם לחסן את צוותי ההוראה ברחבי הארץ. עוד פורסם, כי מנהל בית החולים איכילוב פרופ' רוני גמזו מסר שבית החולים שכן חיסן צוותי הוראה, "פעל לפי הנחיות התיעדופים של משרד הבריאות". מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב והגיב לדברים.

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס למגמת העלייה בנתוני התחלואה, והודה: "אני מאוד מוטרד מהתחלואה הגבוהה, הבוקר יש סביב 8,000 מאומתים. הדבר הזה ממש הולך ודוהר יותר אפילו מהגל השני. ללא ספק יש פה חיזוק של המוטציה הבריטית, היא נמצאת בארץ ואנו מזהים אותה. משום כך אנחנו רואים בין השאר את העלייה הגבוה, לא רק אבל בין השאר".

עוד הוסיף, כי: "כשאנו מסתכלים על הגילאים שנדבקים, אנו רואים עלייה בשיעורי ההדבקה בגילאי בית הספר. אנחנו יודעים שהיא נמצאת במדינת ישראל ולא מוציאים מכלל אפשרות שהיא נמצאת גם בקרב בתי הספר. רואים גם הדבקה בקרב המורים, כשעשינו סקר של מורים מצאנו אחוז מאומתים מקרב הנבדקים בסדר גודל של 7-6 אחוז".

בהמשך, פרופ' חזי לוי הביע את דעתו באשר להחמרת ההגבלות, ואמר: "צריך להדק את הסגר, אנו לא יכולים להרשות לעצמנו לזנק כך עם תחלואה כזו גבוהה. העמדה שלנו היא לסגור את מערכת החינוך כולה לזמן קצר וכואב, כדי שזה יהיה אפקטיבי. אנחנו מדברים על כולה כדי שיהיה אפקטיבי וכדי שנוכל אולי במשך זמן של כשבועיים להוריד תחלואה לממדים שנוכל שוב לפתוח, במקביל נחסן".

חברת מודרנה הודיעה שמשרד הבריאות בישראל אישר את החיסון, וכי המשלוח הראשון של החיסונים צפוי להגיע בסוף חודר ינואר. על הדיווחים הללו אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "אני יכול לאשר שמשרד הבריאות אישר את הייבוא של מודרנה שזכתה לאישור ה-FDA , אנחנו אישרנו את הייבוא שלה. האישור הגיע אתמול". הוא הבהיר כי אינו יכול לעדכן בתאריך המדויק בו יגיעו החיסונים לישראל, אך ציין כי זה יכול להגיע עד סוף החודש. "אנחנו באמת פועלים ללא לאות יום ולילה כולל אתמול בלילה כדי לייבא לכאן את המשך סדרת החיסונים. יהיו חיסונים לכולם", הרגיע.

"מוטציות תופענה כל הזמן"

באשר למחלוקת בדבר כמות מנות החיסון שנדרשות לכל אדם, הסביר פרופ' לוי כי: "המדיניות שלנו היא מתן 2 מנות, נקודה. כך הניסוי הזה אושר בפאזה השלישית על עשרות אלפי אנשים, כך אישרה ה-FDA והרשות האירופית. אנחנו סבורים שצריך לתת 2 מנות, אם יצטברו עדויות בעולם, אנחנו נדון בבוא העת. אנחנו לא יכולים לכפר במירכאות בחיסרון בחיסונים על ידי הורדת האפקטיביות שלהם כפי שנראה היום על פי הניסויים והאישורים".

גורם נוסף שמטריד את מערכת הבריאות מסביב לעולם הוא הווריאנט הדרום-אפריקני של הנגיף, שעל פי הדיווחים מדבק הרבה יותר מהמוטציה הבריטית. פרופ' לוי הודה: "ללא ספק זה מטריד. כפי שאנחנו יודעים כרגע, מוטציות תופענה כל הזמן כי זה טבעו של הנגיף. זו מוטציה שהיא כמו הבריטית, מדביקה בקצב מהיר יותר, היא כנראה לא משנה את מהלך המחלה אבל גורמת להדבקה רבה. באשר לחיסון כרגע אנחנו יודעים שהחיסון פועל נגדה והדברים בבדיקה".

לסיום, התייחס לתקרית שאירעה אתמול (ב') בכיכר רבין, כאשר בית החולים איכילוב חיסן אנשים שלא עמדו בקריטריונים שהציב משרד הבריאות, ואמר: "אנחנו לא מקבלים את זה ומבררים את זה, זה לא על פי התווית משרד הבריאות. אנחנו מחלקים את המנות בחלוקה מחודשת על מנת להגיע לאותן אוכלוסיות שאנחנו רוצים לחסן, כנראה שלשם לא נחלק עוד מנות. איכילוב חיסנה חיסונים רבים ומבורכים על פי ההתוויות, אתמול אירע אירוע שהם חיסנו לא לפי ההנחיות והדבר נמצא בבדיקה. מנה שנייה בוודאי שניתן לטובת אלה שחוסנו במנה הראשונה. היה ונראה שהחיסונים הולכים למקום שאינם פי התוויה הם לא יקבלו".

    

עריכה: עופרי גליכמן

05/01/2021
הישארו מעודכנים

פרופ' חזי לוי
פרופ' חזי לוי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90