בן כספית ואריה אלדד

מהומות בארה"ב: "אסור להתפלא שזה קרה"

אלון פנקס, קונסול ישראל בניו-יורק לשעבר, בעקבות המהומות בבניין הקפיטול אמש (ד'): "אמריקה רעילה מבחינה פוליטית"


מאות אזרחים אמריקאים, תומכיו של הנשיא דונלד טראמפ, החליטו לעטות על בניין הקונגרס שבגבעת הקפיטול כאקט מחאה לאחר שסגן הנשיא החליט לאשר את תוצאות הבחירות. תמונות וסרטונים שהגיעו מהמקום הציגו מחזה מחריד ואלים במיוחד. אלון פנקס, קונסול ישראל בניו-יורק לשעבר, הביע דעתו על המהומות שהתחוללו והתייחס להשפעתו של הנשיא המכהן דונלד טראמפ על הלך הרוח באמריקה.

בפתח הראיון אמר אריה אלדד לפנקס כי יש קיצוניים משני הצדדים. הוא בתגובה שאל אותו מתי הוא ראה קיצוניים מהצד השני של המתרס עולים על הקפיטול, והסביר שלדעתו מדובר בפוליטיקה לכל דבר ועניין, ואין לזה קשר למתחים בארה"ב. "הכי קל בעולם להגיד שיש קיצוניים משני הצדדים ובכך לפתור את הבעיה. תראו, יש פה בעיה אמיתית והיא לא תחלוף בעוד 14 יום כשטראמפ ילך. זו אמריקה מקוטבת, אמריקה בה כל צד שונא את הצד השני. אמריקה היא רעילה מבחינה פוליטית, ויחד עם זאת היא גם ידעה לתקן את עצמה". למה הוא התכוון. כמובן שלהחלטה לסדר את העניין תוך שלוש שעות, לאחר שפגעו בקודש הקודשים של החברה האמריקאית. "אם זה היה ניסיון הפיכה או התקוממות היית מצפה שזה יהיה מתוכנן יותר ויהיה בעוד ארבעה או חמישה מוקדים בו זמנית".

עוד הוסיף: "תראה, אנחנו מדברים על שנה של שיסוי כזה. על מישהו שהודיע לפני הבחירות שהן מזויפות, ושאתמול קרא להם לעלות על קפיטול היל, ולכן אסור להתפלא שזה קרה. זה תמונות לא נעימות, וכולם מלמלו שזה לא להאמין שדבר כזה קורה באמריקה, אבל הקרקע הייתה פורייה לזה עוד קודם. אסור לטעות חברים, ליום הזה קדמו 1,440 ימים שבנו אותו".

לסיום נשאל כיצד האירוע יכול להשפיע על כהונתו של ג'ו ביידן והסביר שאין לזה שום קשר. "הכהונה של ביידן תתחיל מהחיסונים ותעבור לכלכלה. עכשיו, לגביי ההדחה: מה שטראמפ עשה אתמול זהו שבר גדול אצל חלק מהרפובליקנים, ולכן יכול להיות שיהיה להם עניין לפגוע בו. מצד שני, ואני לא פסיכולוג או מדבר עם טראמפ כידוע לכם, בכדי להיות קדוש מעונה אתה צריך שיענו אותך. יכול להיות שבכלל לא אכפת לו שיעשו דבר כזה. לכן, אני לא בטוח אם כל המשפטים כמו 'צריך להדיח אותו', ו'זה אקט של מרי אזרחי והסתה' זה משהו שיקרה פוליטית".

עריכה: עדן בן ארי 

07/01/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מהומות בארה"ב: "אסור להתפלא שזה קרה"
מהומות בארה"ב: "אסור להתפלא שזה קרה"  |  צילום: Andrew Caballero Reynolds/AFP Via Getty Images
Paris