103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"ישראל תצטרך לתת מענה למל"טים האיראניים"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על התקיפות הישראליות על מיליציות איראניות בסוריה: "התקיפות לא מצליחות לנגח את האיראנים, הם ייחלשו בסופו של דבר"


הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם ניסים משעל ב-103fm על התקיפה האחרונה שמיוחסת לישראל בסוריה, וגם על מיליציית החות'ים שמאיימת על ישראל.

על פי דיווחים זרים, ישראל תקפה השבוע בסוריה, תקיפה מסיבית מאוד. משעל תהה, האם תקיפה זו תגרום לאיראנים לשנות את מדיניותם בסוריה, צבי יחזקאלי ('חדשות 13') השיב כי "התשובה לשאלה שלך היא כן ולא. כן איראן חוטפת, כן ישראל מראה פה נחישות, לא, זה לא מצליח לנגף את האיראנים, כי מדובר פה על כוח מאוד מסיבי שהם משקיעים. ישראל רוצה לסמן לעולם, 'אנחנו לא נוותר על המתקפות הללו'".

עם זאת טען, "ישראל תוקפת כבר כמה שנים בסוריה, והיא לא מצליחה להוציא את האיראנים מתוך סוריה. גם חיסול סולימאני שהיה לפני שנה, שהוא באמת החלשת המנוע האיראני באופן משמעותי, עדיין כל אלו לא גורמים לאיראנים להתקפל. מה זה אומר? שיש פה יריב רציני ונחוש שגם יודע להתגמש ולספוג. הזמן, הוא שם המשחק פה. ישראל תישאר עקבית, ובסוף תראה שהאיראנים ייחלשו בסופו של דבר בסוריה".

"יש פה מצב שאנחנו עומדים מול מיליציה לא קטנה"

יחזקאלי גם התייחס לדיווח ב'ניוז וויק' האמריקני שחשף צילומי לוויין שבהם רואים מל"טים מתאבדים איראנים שיכולים להגיע גם לישראל, ואמר: "כנראה מישהו מהמודיעין הישראלי העביר את זה כדי לאותת לאיראן וגם למיליציה החות'ית".

לדבריו, "בתימן מתחוללת מזה כמה שנים מלחמת אזרחים שבמהלכה האיראנים תומכים במיליצה החות'ית. המיליציה הזו השתלטה על רוב תימן בנשק שהגיע מאיראן, וסעודיה ניסתה לסכל את זה. זו בעצם מיני מלחמה בין איראן לסעודיה, שאיראן מנצחת במלחמה הזו. הטילים של החות'ים עפים מדי שנה לתוך סעודיה, והייתה אפילו מתקפה שהייתה סמוכה למקום שבו ראש הממשלה נתניהו נפגש עם מוחמד בן סלמאן הסעודי לפני כמה שבועות, עד לשם הם מגיעים".

עוד אמר: "לחות'ים יש נשק שיכול להגיע לישראל, ואת ישראל זה מדאיג. מה זה אומר? איראן מתקרבת אל ישראל עם עוד מיליציה. זה די דומה למה שקורה עם חזבאללה, די דומה למה שקורה בסוריה. ולכן זה מדאיג, לכן הפרסום, ולכן גם אני חושב שבמוקדם או במאוחר מתפתחת בתימן זירה שישראל תיאלץ לתת עליה מענה יצירתי וסיכולי, שינטרל את הזירה הזו, כי החות'ים אלה לא המיליציות האיראניות שיש בסוריה, הם עם יותר תעוזה, הם כבר מאומנים במלחמה, האצבע שלהם קלה על ההדק, וכמו שהם ירו לסעודיה, הם לא יהססו לירות לעבר ישראל. והפרסום הזה, הוא הסנונית הראשונה שבאה לומר לך, 'ישראל פוקחת עין על מה שקורה בתימן'".

כלומר, הם לא יהססו לשלוח טילים מסוגים שונים לישראל?
"תראה, החות'ים כמיליציה, היא ממש מיליציה אלימה, קרבית, למודת קרב, ואני חושב שהם לא פסיבים. אלה לא המיליציות האיראניות בסוריה, שבתגובה לחיסולים ישראליים ולמתקפות ישראליות, ירו כמה מרגמות לעבר הגולן. לחות'ים יש נשק יותר מתקדם, לחות'ים יש טילי סקאד, לחות'ים יש טילים ארוכי טווח".

והם לא יהססו לשלוח אותם גם לישראל?
"הם לא יהססו ברגע שהם יקבלו פקודה איראנית. אנחנו מדברים פה על פרוקסי, על קבלן משנה. ותסתכל על מפת האזור, ותראה שאיראן מתחילה לקדם את הקו לתקופה הבאה, היא יודעת שהעולם ידבר איתה על הסכם גרעין. ואחת הטעויות שהיו בהסכם הגרעין הקודם, זה שדיברו עם איראן כאילו אין טרור איראני בעולם, וזו אחת הסכנות, שהעולם ימשיך לדבר עם איראן, והיא תחמש את החות'ים שמקיפים ולופתים אותנו, את ישראל, מכל כיוון, וגם כמובן את הסעודים. יש פה מצב שאנחנו עומדים מול מיליציה לא קטנה, אלא מיליציה ששולטת במדינה כמעט שלמה, ויש פה בעיה לא פשוטה לישראל".

עריכה: אמיתי דואק

15/01/2021
הישארו מעודכנים