103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

בדרך להקמת ועדת חקירה של פרשת הצוללות?

פרקליטו של מיקי גנור התייחס לעתירה לבג"ץ של התנועה לאיכות השלטון בדרישה להקים ועדה כזו: "אם תוקם ועדה, ייראו שם שאין חשד לפלילים"


אתמול (ב') נערך דיון בבג"ץ בעקבות עתירת התנועה לאיכות השלטון בדרישה להורות ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה לפרשת הצוללות או לפתוח בוועדת חקירה. עורך הדין אורי קורב, שייצג את מיקי גנור בדיון בבג"ץ, שוחח עם אראל סג"ל ורועי עידן ב-103fm ועדכן בפרטים. בהמשך, הצטרף לשיחה עורך הדין תומר נאור מהתנועה לאיכות השלטון שהגיב לדברים.

עו"ד אורי קורב הסביר מדוע לא תמך בבקשה לפתוח בוועדת חקירה ממלכתית, חרף האמירה של גנור כי יתמוך בצעד זה: "לפעמים אתה מסכים למשהו בגלל נימוקים אחרים. הנימוקים מבוססים לכאורה על טענות שאמורות להיות מבוססות על ראיות אבל מאחוריהן אין ממש. אנחנו סבורים שלכשתוקם אם תוקם ועדת חקירה ממלכתית יראו דבר אחד מאוד ברור, שכמו שקבע היועמ"ש - שאין חשד אפילו קל שבקלים לאבק שבפלילים. השאלה היחידה היא אם היו אי סדרים מנהליים, אנחנו סבורים שאולי היו כאלה אבל לא נפל בהם שום רבב מבחינה מוסרית או פלילית וכל מה שהראו שם זה אנשים שכל מה שעמד לנגד עיניהם זה טובת המדינה".

עוד סיפר כי: "ביהמ"ש אמר את לעותרים שהקמת ועדת חקירה ממלכתית היא בסמכות של הרשויות ואי אפשר לאכוף זאת עליה. לגבי הנהלים בצוללות, לא הייתה שום התייחסות חיובית מצידו של ביהמ"ש, להפך. הוא התייחס לכך שהנושא נידון כבר. המקום היחיד שביהמ"ש הקשיב נקרא לזה כך וממש לא חושב שהוא יעשה משהו, היה בנושא המניות. גם שם ספק עצום בעיניי אם ביהמ"ש יתערב. הרושם שלי היה שכלל כל הטענות שלהם נדחו בשלב הדיון. התנועה לאיכות השלטון ביקשה שיפתחו בחקירה פלילית ואני אמרתי בדיון שצריך לפתוח בחקירת פלילית אבל נגד לכאורה הפעולות שנקטה התנועה לאיכות השלטון. בגלל שהתנועה לאיכות השלטון עשתה שורה של מהלכים שמעלים יותר מחשד לכאורה בעיניי לזיהום ההליך, לשיבוש הליכי משפט, אולי להדחת עדים וכו', מהסיבה הפשוטה – התנועה לאיכות השלטון היא לא רשות חוקרת".

הוא הסביר כי: "לכל עד אומרים לא לדבר על תוכן העדות, וודאי לא עם מי ששם עצמו כשרות חוקרת, והם עשו את זה באופן שיטתי. הם לקחו תצהירים באופן מתואם, כשהם באים עם אג'נדה והם פונים לאנשים שלחלקם יש אג'נדה ומביאים שורה של תצהירים שכולם הולכים עם אותה אג'נדה שלהם ותצהירים של אחרים שאומרים דברים אחרים כמובן לא הובאו. אבל החמור מכול שהתנועה הביאה תצהירים מטעמה שיש בהם סתירות מהותיות לדברים שנמסרו במשטרה. אחת הדוגמאות זה אחז בן ארי, מי שהיה היועמ"ש של משרד הביטחון שמעיד במשטרה על שיחה שהוא קיים עם עו"ד שמרון. שינוי הגרסה שנעשה בתצהיר הוא שערורייה לא פחות. אותו דבר עם העדות של השר לשעבר איילון, מי שהיה שר הביטחון. הדבר חמור ובעיניי היה צריך להיבדק הרבה לפני הדברים שהתנועה רוצה לבדוק".

עו"ד קורב הדגיש כי: "אנחנו אמרנו שאנחנו לא מתנגדים ונשמח אם תוקם וועדת חקירה ממלכתית כי אנחנו יודעים מה יהיו הממצאים. עם זאת, הדבר לא יכול להתבצע בד בבד עם ההליך הפלילי, ושאנחנו חושבים שהפעולה החריגה שעשתה התנועה לאיכות השלטון של לפנות לעשרות אנשים במעין חקירה עצמאית שעירבה אנשים שמסרו עדויות במשטרה זיהמה את ההליך".

בהמשך הצטרף לשיחה עורך הדין תומר נאור מהתנועה לאיכות השלטון, והגיב: "האמירה שעשו חקירה וכן הלאה? מדובר באנשים פרטיים, במידע גלוי ושרובם אמרו שמסרו למשטרה בצורה זו או אחרת. עשינו את העבודה שלטעמנו היו צריכים לעשות היועמ"ש ומבקר המדינה. גבינו את התצהירים, החתמנו את האנשים והכול היה שמור בכספת. כשהגשנו את העתירה העברנו אותם במעטפה חתומה לבית המשפט וליועמ"ש. רק אחרי שהיועמ"ש וביהמ"ש אישר לפרסם את אותם תצהירים הם הועברו אל המשיבים ומצאו את דרכם החוצה. עמד אתמול עו"ד אורי קורב והקריא מתוך עדויות של המשטרה. גם על זה צריך לתת את הדין ולדבר. לגבי ועדת חקירה – אמר אתמול השופט עמית בדיון שניתן לקיים ועדת חקירה בדלתיים סגורות. הציבור צריך לדעת מה קרה". על כך קורב השיב: "אתה לא יכול לעשות דין לעצמך. זה שהייתה חקירה והיא לא התלבשה על רה"מ, זה לא אומר שלא נעשתה חקירה".

   

עריכה: עופרי גליכמן

26/01/2021
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm