103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"שיקיימו את משפט רה״מ ויפטרו אותנו מהשטויות"

סגן שר הבריאות יואב קיש הדף את הביקורות על שיקולים זרים של נתניהו: "רה״מ ומערכת הבריאות מסתכלים רק על המוטציה ועל איך לעצור אותה"


הווריאנט הבריטי שחדר לישראל הוביל לנתוני תחלואה גבוהים ומטרידים מאוד. סגן שר הבריאות יואב קיש (הליכוד) שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm, והתייחס למספרי המאומתים ולאחוז ההדבקה הגבוה, למרות סגר בן 3 שבועות ומבצע חיסונים מוצלח. בהמשך התייחס לדיונים על הארכת הסגר, וטען שגנץ פועל משיקולים פוליטיים.

סגן שר הבריאות יואב קיש הביע דאגה מהתפשטות המוטציות השונות ברחבי המדינה וטען: "המוטציה הבריטית, מדבקת הרבה יותר. זו לא המוטציה האחרונה - יש פה קרב שילווה אותנו עוד שנים רבות. יש מלחמת עולם שלישית, כל העולם משלם מחירים מאוד קשים על הקרב הזה". הוא אף הודה: "כשהתחלנו לעצור את המוטציה הבריטית היא כבר הייתה פה, זה היה מאוחר מדי. הייתה התעוררות עולמית מאוחרת בנושא המוטציה הבריטית והיום רואים את ההדבקות של המוטציה הבריטית". באשר ליעילות החיסונים כנגד המוטציות, הבהיר: "החיסון אפקטיבי. מי שיתחסן פשוט שם על עצמו אפודת מגן שיכול להציל לו את החיים".

לאחרונה זוהתה המוטציה הדרום-אפריקנית בישראל, וח"כ קיש עדכן בקצב ההתפשטות: "היו 3 מקרים שזיהינו שהגיעו מדובאי וגם מדרום אפריקה. עד היום זוהו כ-80 מקרים במדינת ישראל, עושים מעקב על כל שרשרת הדבקה כזאת. אנחנו בקרב להוריד את התחלואה בכל הכוח וזה הדבר המרכזי שאנחנו מתמודדים מולו בגל הנוכחי". כמו כן, התייחס לטענות כי הדרישה להאריך את הסגר נובעת מרצונו של נתניהו להתחמק ממשפטו שעתיד להתקיים ביום שני, ואמר: "אני מבקש שיקיימו את המשפט במועדו ויפטרו אותנו מהשטויות האלה, רה"מ ומשרד הבריאות מסתכלים על נושא המוטציה ואיך עוצרים אותה".

קיש הביע דאגה ממגמת העלייה במדדי התחלואה: "מדאיג, אני עוד לא רואה את הירידה שאנחנו מצפים לה בחולים הקשים. אנחנו עומדים על סף של 1,200 חולים קשים כבר הרבה זמן, עומס מאוד קשה בבתי החולים, מי שמכיר את המערכת ויודע מה קורה מבין עד כמה זה אירוע מורכב לכל מערכת הבריאות. אנחנו ב-R קרוב ל-1 וכל פתיחה לא זהירה תוביל להתפרצות. שילמנו מחיר כבד על הגל האחרון, מעל 1,400 נפטרים בחודש האחרון. אם נהיה לא זהירים אני מאוד חושש מהתפרצות נוספת".

"אנחנו בעולם אחר"

בהמשך, ייחס לעמדתו הבריאותית של רה"מ החליפי בני גנץ מניעים פוליטיים: "לפני הבחירות הוא היה מוכן לספוג וללכת עם מה שמשרד הבריאות ממליץ. בישיבה האחרונה הוא לא היה מוכן לקבל את זה, כנראה השינוי בגלל הבחירות. אני חושב שזה מייצר מצב מסוכן שיש פה עמדות שונות בממשלה פריטטית שיכול להביא לשיתוק. עמדתו שונה מזו של מומחיי משרד הבריאות, והוא יכול לכפות אותה על כל מדינת ישראל".

כמו כן, הוא הסביר מדוע חובת הבידוד לאחר חזרה ארצה מחו"ל תישאר עוד זמן רב: "אנשים שיוצאים לחו"ל צריכים להבין שהם חוזרים למלוניות, זה המחיר - אנחנו בעולם אחר. אנחנו המדינה היחידה בעולם שסגרה את כל הכניסות והיציאות, יש מדינות ששוקלות לעשות את זה בעקבותינו. מחר מגיע לכנסת חוק חדש שבא להסדיר את הכניסות והיציאות ממדינת ישראל בתקופה הזאת, ויש פה פגיעה בהתנהלות שהיינו חיים לה לפני כן".

  

עריכה: עופרי גליכמן

02/02/2021
הישארו מעודכנים

סגן שר הבריאות יואב קיש
סגן שר הבריאות יואב קיש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90