אודי סגל וענת דוידוב

"כעשרת אלפים איש השתתפו בלוויה אתמול"

ישראל כהן, הפרשן לענייני חרדים ברדיו 'קול ברמה', על הלוויה שהתקיימה אמש (א') בירושלים: "בימים כתיקונם הלוויה הייתה מגיעה ל־100 אלף איש"


כשבוע לאחר שתי הלוויות הענק בירושלים, נתקלנו אמש (א') בלוויה נוספת, הפעם בעיר בני ברק. הרב חיים מאיר וואזנר הלך לעולמו לאחר שחלה בקורונה וסבל מסיבוכי המחלה. אלפים מחסידיו ליוו אותו בדרכו האחרונה בניגוד לתקנות הקורונה, ושוב עוררו את זעם הציבור הכללי כלפי החברה החרדית. הפרשן לענייני חרדים ישראל כהן ('קול ברמה') התייחס לנושא באריכות, והשווה את חשיבות ההפגנות בבלפור לחשיבות הלוויות עבור המגזר החרדי.

ישראל כהן נכח אמש (א') בלוויה ההמונית שהתקיימה בבני ברק, והסביר מדוע חרף הביקורת הקשה כלפי החברה החרדית, אלפים הגיעו ללוויה. לדבריו, המשתתפים חשים כבוד לרב שנפטר, ולכן הם מגיעים. "יש למפגינים את התקדים של ההפגנות בבלפור, של הלוויה שהייתה לפני שבועיים בטמרה, בכפר הערבי, ושם הם אומרים 'לא ראינו כותרות'. הדמוקרטיה חשובה וההפגנות וכו' – זה כן מחיר של חיים? אם יש הבדל? יש הבדל. אם אין? אין. אותה משמעות שאתה נותן לקדושת הדמוקרטיה, אתה יכול לתת לכבוד של רב, שמלווים אותו אלפים", אמר.

הוא הדגיש: "אני לא חולק שראינו תמונות של קהל רב, אני חולק על איפה איפה. ההבדל הוא בסיקור בעוצמת השנאה וההסתה, בבוטות הדיווח, בניסיון להבין את הנרטיב של הצד השני". כהן ציין גם את פתיחת מרכזי ביג אתמול בניגוד להנחיות.

למרות זאת, גולן יוכפז ציין כי ההפגנות מותרות על פי חוק, בעוד הלוויות נאסרו נוכח התחלואה הקשה בקורונה. כהן תהה מדוע טוענים שאין הדבקה בבלפור כאשר אלפים מוחים, אך בהלוויות של חרדים טוענים שההדבקה גדולה. הוא ציין כי: "מרבית האנשים חלו בקורונה, חלקם התחסנו", וכי, "רק לפני 5 שנים השתתפתי בהלוויה של האבא של הנפטר, פוסק הדור, והיו בין 100,000-80,000 איש. היו יכולים להיות רבבות, אני יודע שהרבה בציבור החרדי כן מקפידים". לסיום העריך כי הלוויות הרבנים ימשיכו להתקיים, חרף המגבלות.

       

עריכה: עופרי גליכמן

08/02/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


לוויה חרדית. תמונה מתוך הארכיון
לוויה חרדית. תמונה מתוך הארכיון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris