ינון מגל ובן כספית

מרגש: אח מוסלמי קרא 'שמע ישראל' עם חולה יהודי ברגעיו האחרונים

מאהר איברהים, אח אחראי במחלקת קורונה בביה"ח העמק, שימח את משפחת הנפטר שלא הספיקה להגיע לביה"ח • "לפעמים אנחנו הקול האחרון שמטופל שומע"


מטופל יהודי־דתי במחלקת קורונה בבית החולים העמק, חיכה שמשפחתו תגיע לביה"ח ותלווה אותו ברגעים האחרונים לחייו - אך עקב מזג האוויר, המשפחה נתקעה בפקקים ולא הספיקה להיפרד. מאהר איברהים, אח אחראי במחלקת קורונה בבית החולים העמק, החליט לקחת יוזמה. איברהים, מוסלמי שלמד יהדות באוניברסיטה, קרא לאוזניו את תפילת 'שמע ישראל' - וריגש את בני המשפחה, וגם את ינון מגל ובן כספית כששיתף אותם בסיפור ב־103fm.

מאהר איברהים, אח מוסלמי במחלקת קורונה מצא עצמו בסיטואציה לא שגרתית, שהובילה אותו לקח סידור ולקרוא קריאת שמע לחולה. "היה מטופל דתי־יהודי שמצבו התדרדר לקראת המוות. הודענו למשפחה והם היו בנסיעה ארוכה מאזור נתניה לעפולה. כל הדרך התפללנו שיספיקו להגיע, לפחות לראות אותו ברגעיו האחרונים, ולצערי המוות היה מהיר יותר מההגעה שלהם", אמר.

הוא סיפר כי מניסיונו בעבודה למד שישנה חשיבות גדולה לתפילה אחרונה, בקרב אנשים רבים מכל הדתות. "עשיתי תואר שני ובלימודים לקחתי 2 קורסים ביהדות, באוניברסיטת בן גוריון בנגב. אתה לומד איך לקשר בין יהדות לבין העולם, חיים ומוות. אני לא מכיר את כל התפילה, אבל יודע שיש תפילה שאומרים אותה לקראת סוף החיים – 'שמע ישראל' אז עמדתי ליד הראש שלו ואמרתי 'שמע ישראל'. כשהגיעה הבת שלו זה היה מאוחר, הוא נפטר. הרגשתי שחסר לה משהו, אז שיתפתי אותה במעשה".

הוא הוסיף כי ציין בפניה שהוא "לא יודע אם זה מתקבל או לא מתקבל, משום שאני מסולמי והוא יהודי. אבל אני אמרתי את זה, המילים האחרונות שהוא שמע, אם הוא שמע בכלל, זו התפילה. ראיתי דמעות בעיניים שלה".

בתום השבעה, כך סיפר איברהים, התקשרה אליו בתו של המטופל, "אמרה שהמעשה שלי הוא הדבר היחיד שנתן לה נחת. חימם לי את הלב לשמוע שזה עשה לה טוב. לפעמים אנחנו הקול האחרון שמטופל יכול לשמוע, במיוחד במצב הקורונה עם המחלקות הסגורות וחוסר היכולת להנגיש את המפגשים עם המשפחות. אנחנו צריכים להיות בשבילם כבני אדם, לפני שנהיה שם כמטפלים. זה הדבר המתבקש וזה מה שנמשיך לעשות". בן כספית התרגש, ואמר: "יש לי דמעות בעיניים", וינון מגל הוסיף: "עשית דבר גדול מאוד".

    

עריכה: עופרי גליכמן

18/02/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מאהר איברהים
מאהר איברהים
Paris