103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
קרנבל פורים ב־103fm

"נגן על עצמנו במידה ונישאר לבד מול האיראנים"

השר להתיישבות צחי הנגבי (הליכוד) התייחס למעמדה של ישראל רגע לפני חזירת ארה"ב להסכם הגרעין עם איראן • האם אנחנו בדרך לעימות דיפולומטי?


בסקר 103fm שפורסם אתמול (ד'), מפלגת הליכוד ממשיכה לרדת במנדטים ועומדת על 28. לפי תוצאות הסקר, משמעות הדבר היא שלבנימין נתניהו אין כרגע היתכנות לבסס קואליציית ימין 'על מלא' כרצונו. איתן כבל ואראל סג"ל ביקשו לשוחח בנושא עם השר לענייני התיישבות (הליכוד) צחי הנגבי, שעדיין מצליח לשמור על אופטימיות, ומאמין שהם יכולים להגיע גם ל־36 מנדטים ביום הבוחר.

השר צחי הנגבי התייחס למצבה של מפלגת הליכוד בסקרים, ולפער הגדול מההישג בבחירות האחרונות. הוא הודה: "מדובר במשימה לא פשוטה עבורנו כליכוד, להצליח במקום בו לא הצלחנו ב-3 מערכות הבחירות האחרונות". למרות זאת הביע אופטימיות, "בשונה מהעבר אין קולות של הימין שהולכים לפח, כל מפלגות הימין אמורות על פי הסקרים לעבור את אחוז החסימה. יכול להיות שבמחנה השני יהיה דבר הפוך לכן אני מאמין שנצליח לעשות".

לדבריו, הירידה במנדטים נובעת ממשבר הקורונה, "המון אנשים סובלים, נפגעו, נפלו שבי לתעמולה הבלתי פוסקת על מחדלים, מחדלים, מחדלים. אני מאמין שנפגעי הקורונה המתוסכלים והזועמים יחזרו הביתה לליכוד". הוא ציין כי בכוונתם לשחזר את ההישג ממערכת הבחירות האחרונה, והדרך לעשות זאת היא לשכנע את הבוחרים לצאת ולהצביע.

באשר לאפשרות שישבו בממשלה עם גדעון סער ונפתלי בנט, אמר: "הם שרים מבוקר עד ערב, סער הרבה יותר, בנט ברמיזה, שמבחינתם הברית עם הגוש של הימין, של הליכוד, הסתיימה, אין יותר. המתמטיקה אומרת - 'רק לפיד, אין להם עם מי להקים ממשלה. לפיד המוביל בצד השני, הוא ראש האופוזיציה, על פי כל הסקרים אין סיכוי שתגיעו אליו. לכן, בבוקר שאחרי הבחירות, אתם עם לפיד אלא אם תתהפכו כמו מוריד השפם המפורסם, ואני לא רואה את זה קורה'".

"אנחנו לא מתנגדים לדיאלוג בין ארה"ב לאיראן"

בהמשך התייחס הנגבי להחלטת הממשלה לפצות את משפחות ילדי תימן הבלקן והמזרח שנחטפו במהלך שנות ה־50 בישראל. לדבריו, הילדים האלה לא התפוררו או התאדו, והמדינה צריכה לקחת אחריות: "פתחו את כל הארכיונים, "מה לא מופיע? האקדח המעשן, ההודאה של אדם 'אני קיבלתי הוראה לגזול ילד ממשפחתו, לרמות את משפחתו ולומר שהילד מת ולתת אותו למן דהוא'. אין לילדים קברים, אין תעודות פטירה, אין שום מידע אמין לגבי גורלם - הם פשוט נעלמו. מי שביצעו את העוול הזה, אם אכן בוצע, הלכו לעולמם לפני שנים רבות. הממשלה השבוע במידה רבה לקחה אחריות, לא על מעשה פלילי כי היא לא יכולה להוכיח אותו, אבל על כך שהיא מפצה כאלף משפחות שהילדים שלהם נגזלו".

לדעתו, "צריך שלב נוסף, שסוגר את המעגל הזה עם לקיחת אחריות הצהרתית. לא במובן המשפטי יותר במובן המוסרי של מדינת ישראל". עוד הוסיף הנגבי: "אני לא חושב שמישהו יכול לטעון ברצינות שזה צירוף מקרים קוסמי שאלף ילדים, רובם המוחלט מיהדות תימן אבל גם הבלקן והמזרח במהלך מספר שנים נעלמו כלא היו, ואין יד מכוונת. זה לא יכול להיות, היה ברור שהיו מהלכים מתחת לפני השטח, שלא נדע כנראה לעולם מי יזם אותם. אני לא חושב שזה היה מנהיג או מפלגה, אבל הייתה אווירה שאת הילדים האלה מצילים ברגע שלוקחים אותם ממשפחתם, שלא יודעת בכלל מה קורה.

לסיום: התייחס ליחסים עם הממשל האמריקני החדש, רגע לפני החזרה להסכם הגרעין עם איראן, והתריע: "זה הולך לעימות דיפלומטי בינינו לבין כמעט כל מעצמות העולם, שחוזרות להאמין באופן נאיבי ובאופן שגוי בתהליך ההתפייסות עם איראן, דבר שנחל תבוסה צורבת בשנים האחרונות מאז ההסכם של 2015. אנחנו לא מתנגדים לדיאלוג בין ארה"ב לאיראן, להפך, אין דרך להגיע להסכמות שמסכלות את תוכנית הגרעין האיראנית אלא באמצעות הסכם חדש", והדגיש: "אנחנו יודעים להגן על עצמנו במידה ונישאר לבדנו אל מול האיום הגרעיני האיראני".

וגם: מה דעתו על מסיבות הפורים המחתרתיות שנערכו אמש (ד') בתל אביב? "זה מאוד מקומם", אמר, והוסיף: "אין גבול לתחכום. את מי הם מרמים? על מי הם עובדים? הם פוגעים בעצמם, בהוריהם, בחיים שלהם, בבריאות שלהם".

                    

עריכה: עופרי גליכמן

25/02/2021
הישארו מעודכנים

השר צחי הנגבי
השר צחי הנגבי  |  צילום: ישראל סלם/פלאש90