אודי סגל וענת דוידוב

"רשת הביטחון למובטלים תמשיך עד סוף יוני - לא אשנה אותה"

השר ישראל כ"ץ על עניין החל"ת שגרם לעובדים להישאר בביתם ולבעלי עסקים שאינם מוצאים עובדים: "החל"ת זה סיפור הצלחה שהציל פה חיים"


אתמול (א') החלה הפעימה השלישית במסגרת ההקלות על פתיחת המשק. יכול להיות שחגגתם את המאורע החגיגי עם כוס יין או במסעדה טובה, אבל רבים מבעלי העסקים טוענים שהתקשו מאוד למצוא עובדים והאשימו בכך את מודל החל"ת. סביב עניין זה ביקשו גולן יוכפז וענת דוידוב לשוחח עם השר ישראל כ"ץ שטוען שמודל זה הוא סיפור הצלחה שהציל כאן חיים, והסביר למה ביקשו לבצע אותו והוא עדיף על זה שמיליונים ירוצו ברחובות. בהמשך נגע במעמדם של המובטלים הוותיקים.

בתחילה ביקש השר להזכיר שהוא יזם במעוד מועד תוכנית לעידוד מובטלים לחזור לעבודה, "מצד אחד יש רשת ביטחון עד סוף יוני ואני לא אשנה אותה בניגוד לכל מיני תדרוכים ושמועות, רשת הביטחון למובטלים שנותנת יציבות למשפחות בכדי שיוכלו להתארגן חזרה לעבודה ברגע שפותחים את המשק. יחד עם זאת יש גרעין ותיק של מובטלים שעלינו לתמרץ גם אותם וגם את המעסיקים שלהם על מנת להחזיר אותם לעבודה. בניתי תוכנית כזו באופן נרחב, מענקים של אלפי שקלים".

אז מי בעצם מטרפד אותה? לדבריו, התוכנית המדוברת גובשה יחד עם המוסד לביטוח לאומי בנוהל מיוחד בכדי להעביר אותה במהירות, אבל היועץ המשפטי עיכב אותה כמה ימים יותר מדי. בהמשך ביקש להזכיר תוכנית כלכלית נוספת שהגיש שאמורה לטפל בקניית החיסונים "אי אפשר לחכות עם הדבר הזה עד להקמת הממשלה. תבינו, אנחנו מתחרים פה עם מדינות אחרות על רכש החיסונים ואם אנחנו נתעכב יותר מדי אנחנו לא נוכל לקבל את החיסונים האלה".

האם מדובר בכלכלת בחירות? שר האוצר לא מסכים עם הטענה הזו. לתפיסתו אנשים מרגישים שהתוכניות הללו הצילו אותם מבחינה כלכלית. מה גם, שגם הגירעון הכלכלי הוא הרבה יותר קטן ביחס לציפיות. לסיום נשאל מה דעתו על דבריו של רה"מ שאמר שעל המסעדנים להגיע לצאלח א דין, ולכך שיש קולות שונים שטוענים שהקריאה הזו מזכירה את קריאתו של טראמפ להגיע לגבעת הקפיטול. לדבריו, רה"מ לא התכוון לדברים הללו.

עריכה: עדן בן ארי 

08/03/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אודי סגל וענת דוידוב
אודי סגל וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm
Paris