איפה הכסף
עם ענת דוידוב

באוצר אופטימיים, אבל שיעור האבטלה נשאר גבוה

יואל נווה, לשעבר הכלכלן הראשי באוצר: "המשבר הבריאותי ברובו מאחורינו. הפתיחה לא תופרע בהמשך בגלל הנושא הבריאותי"


בשיחה עם ענת דוידוב ב־103fm, הכלכלן הראשי לשעבר באוצר יואל נווה הביא את התרחיש האופטימי של התמודדות האוצר עם הגרעון והחזרה לעבודה. לדבריו: "המשבר הבריאותי ברובו מאחורינו ופתיחת המשק שאנחנו עדים לה כרגע לא תופרע בהמשך בגלל בעיות בריאות. מבצע החיסונים יאפשר לנו לנהל אורח חיים כמעט נורמלי בהמשך השנה הזאת". 

יואל נווה עוד התייחס לאופי החלטותיו של משרד האוצר בשנה הקרובה, כשלדבריו המצב הבריאותי הוא זה שיכתיב את מה שיקרה במציאות. "למשרד האוצר קשה בשלב הנוכחי להעריך מה יהיה הפרופיל הבריאותי של החודשים הבאים ולכן הוא לקח שני תרחישים, כשאחד מבוסס על היציאה מהמשבר הבריאותי כמעט לחלוטין והשני מבוסס על המשך התקלותנו בבעיות בריאותיות במהלך השנה - דבר שיפריע לפתיחה של המשק", טען והוסיף כי לפי התרחיש האופטימי מדינת ישראל תחזור לרמת תוצר שהייתה לפני המשבר  באמצע השנה הנוכחית או לקראת סוף שנת 2021. 

פגיעה כלכלית לא שוויונית

לטענתו של נווה, הבעיה החמורה ביותר במשבר הנוכחי היא בעיית החלוקה הפנימית של הפגיעה הכלכלית: "אנחנו יודעים שהפגיעה של הקורונה, גם בתעסוקה וגם במצב הכלכלי, לא פגעה בכל המגזרים באופן שווה. יש מגזרים שנפגעו באופן הרבה יותר משמעותי ממגזרים אחרים. מי שבעיקר מצא את עצמו מחוסר עבודה, הם אותם העובדים עם מיומנויות נמוכות". עוד הוסיף, כי: "אני מבין שיש כמות משרות פנויות יחסית נמוכה לכמות המובטלים בפועל, כלומר חסרות משרות במדינה. אני חושב שצריכים ליצור תמריצים להגדלת התעסוקה באופן בלתי מפלה. הכל כדי לייצר יותר תמריץ של מעסיקים, להקטין את עלויות העבודה ולייצר יותר מקומות".

עריכה: דוד זבולוני

09/03/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"המצב הבריאותי יכתיב את פתיחת המשק"
"המצב הבריאותי יכתיב את פתיחת המשק"  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris