103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

על קו הסיום: שוויון בין הגושים הפוליטיים

ממוצע סקרי השבוע: הליכוד מתחזק על חשבון סער ובנט, רע"מ ומרצ מעל אחוז החסימה • לגוש נתניהו וימינה 59 מנדטים • התוצאות המלאות - וכל הפרשנויות


המערכת הפוליטית לוטה בערפל: בפתח תוכניתו ב־103fm ביקש ניסים משעל להתייחס למכלול הסקרים האחרונים, וניסה להבין מה המשמעות של השינויים האחרונים. האם לנתניהו יש 61 מנדטים? ומה בדבר הקול הערבי? 

על פי הסקר שהציג משעל, הכולל גם את סקר 'מעריב' שראה אור הבוקר (ו'), עדיין לא ברור אם נתניהו יצליח, בסופו של דבר, להשיג 61 מנדטים - כך גם גוש מתנגדי נתניהו, שאין לו על פי הסקרים את הרוב הדרוש. ספק אם בבחירות האלה תהייה הכרעה - ואז ניאלץ להיגרר לסבב בחירות חמישי.

בסקר הסקרים זוכה הליכוד ל־29 מנדטים, יש עתיד עם 19, ימינה עם 10, תקווה חדשה חד־ספרתית עם 9, הרשימה המשותפת נשארת עם 8 מנדטים, ואחריהן ש"ס, יהדות התורה וישראל ביתנו עם 7 מנדטים כל אחת.

בתחתית הרשימה, המותחת והגורלית, נמצאות העבודה והציונות הדתית עם 5 מנדטים, ואחריהן כחול לבן, מרצ ורע"ם - כל אחת עם 4 מנדטים ועם סכנה מוחשית לא לחצות את אחוז החסימה.

ממוצע סקרי השבוע קובע כי הליכוד מתחזק על חשבון סער ובנט, ואולם לגוש נתניהו (הכולל את הליכוד, החרדים והציונות הדתית) יש רק 49 מנדטים. גם אם בנט יצטרף לגוש הזה, הוא יגיע ל־59 מנדטים - מרחק 2 מנדטים מהיכולת להרכיב קואליציה.

מנגד, לגוש מתנגדי נתניהו יש 57 מנדטים, ואם בנט מצטרף אליו - יוכל הגוש באופן תיאורטי להתאחד ולהקים קואליציה.

ויש עוד מפלגה - רע"ם - והיא יכולה, בסופו של יום, להכריע את הבחירות.

"ממשלת מיעוט - האסטרטגיה של שני הצדדים"

אורח התוכנית, היועץ האסטרטגי ישראל בכר, הצביע על מנצח בסבירות גבוהה בבחירות הקרובות: בנימין נתניהו. "הוא ימשיך לכהן כראש הממשלה", העריך, "ואם לא, נלך להשבעה של ממשלת מיעוט - זו תהיה האסטרטגיה של שני הצדדים".

לדברי בכר, אחוז המתלבטים הגבוה מגולם בתוך מודל המנדטים שהוצג בסקר. "מה שיכול להשתבש בתחזיות הוא ניבוי לא נכון שלהם במודל - אבל הם כבר מגולמים", אמר, והוסיף כי כמחצית מהתלבטים בישורת האחרונה תומכים בשינוי: "השיקול של הצבעה אסטרטגית בבחירות האלה הוא גבוה".

הכתב הפוליטי ספי עובדיה ('חדשות 13') העלה אף הוא תרחיש לממשלת מיעוט. בשיחה עם משעל בתוכנית העריך כי השטח עשוי להוביל שינוי בימים האחרונים, ובמיוחד ביום ההצבעה. "לליכוד וליש עתיד יש שטח הרבה יותר מלמפלגות החדשות כמו זו של סער", אמר, והוסיף: "התוצאות יכולות לכפות בחירות חמישיות. אני מעריך שיהיה ניסיון להקים ממשלת מיעוט גם אם אין הכרעה ברורה - אם זה יצליח, ממש לא בטוח".

"בנט יכול לכבוש את מבצר בלפור"

לאורך החודשים האחרונים שב וטען השר לשעבר חיים רמון כי נתניהו לא יצליח להרכיב את הממשלה הבאה, ללא הענקת הרים וגבעות לנפתלי בנט. גם הבוקר, בתוכנית, לא שינה סקר הסקרים את דעתו של רמון. בשיחה עם משעל אמר כי "היחיד שיכול אולי לכבוש את מבצר בלפור זה בנט. ניסים, אתה תראה בשבוע הזה קרב אדיר שבו נתניהו ינסה להוריד אותו ל־7-6 מנדטים - ואז כל התזה שלי תתמוטט".

רמון הוסיף כי בנט שואף לרשת את נתניהו בכס ראש הממשלה כמנהיג הימין. בדרכו לשם, ישיבה בקואליציה עם מנסור עבאס היא לא תרחיש בלתי־נמנע. "מספיק שהיא תימנע מההצבעה ותאפשר את הקמת ממשלת נתניהו, ולכן את זה הם יבלעו כדי שתהיה ממשלת ימין מלא־מלא", העריך, והוסיף בקריצה: "אני יודע שאם אני חס וחלילה טועה אתה תעשה ממני 'לופ'".

"הסקרים נגדנו"

הפעיל החברתי אלדד יניב, מנגד, טען כי "בנט יקרוס" ויישב בממשלת נתניהו. "אם הוא יהיה חד־ספרתי קטן הוא ייכנס כמו 'טטל'ה' לממשלה", הוסיף, והודה: נתניהו מגיע לבחירות, על פי הסקרים, במצב יותר טוב ממה שהיה יכול להעלות בדעתו.

"הסקרים נגדנו", הוסיף יניב, והביע תקווה: "יכול להיות שתהיה הצבעה מטורפת בקלפיות שתשנה את הסקרים".

יהודה שלזינגר, הכתב הפוליטי של 'ישראל היום', אמר למשעל כי הוא לא רואה כל תרחיש ריאלי לתמיכה של מנסור עבאס בקואליציית נתניהו שבה תשב מפלגת הציונות החדשה. "גם בליכוד אומרים שזה לא יקרה", אמר, "זה יהיה יום כיפור של הסוקרים, חד־משמעית". נשמע לכם מוכר?

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

19/03/2021
הישארו מעודכנים

ניסים משעל
ניסים משעל