בן כספית ואריה אלדד

"ייקח לנו לפחות שנתיים לחזור להיות איפה שהיינו"

פרופ' זליכה על הדו"ח שחשף כי החוב הממשלתי חצה את סף טריליון השקלים: "איך יכול להיות שלקחנו כמות כה גדולה של כספים ולא מנענו סגירת עסקים?"


הדו"ח השנתי של החשב הכללי במשרד האוצר מגלה כי החוב הממשלתי גדל בשנת 2020 ב-20%, וחצה בתחילת 2021 שיא של טריליון שקלים. פרופסור ירון זליכה, שכיהן בעבר בתור החשכ"ל, שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על הנתונים המדאיגים, ובהמשך הגיב גם לכישלונו בבחירות האחרונות לכנסת ישראל.

"אני לא מוטרד מכך שהממשלה הגדילה את נטל החוב, היא הייתה צריכה לעשות זאת", הסביר פרופ' זליכה. "אני חושש מכך שהשימוש בכסף לא היה יעיל. לראייה, שיעור העסקים שנסגרו בישראל השנה הוא הכי גבוה בעולם. איך יכול להיות שלקחנו כמות כה גדולה של כספים ולא מנענו סגירה של עסקים?"

"מה שיותר מטריד אותי הוא מה שקרה לחוב הפרטי", הדגיש זליכה. "הנתונים האלה עדיין אינם לפנינו, אבל בעשור האחרון החוב הפרטי עלה מאוד, בעיקר בתחום המשכנתאות אבל לא רק. מה שקרה לאזרחי ישראל זה עלייה משמעותית בחוב שהם לקחו על עצמם, ושאותו הם, אנחנו, בנינו ונכדינו נצטרך לשלם".

כיצד ניתן להתמודד עם הגירעון בו נמצאת מדינת ישראל בעקבות משבר הקורונה? זליכה התייחס לשאלה והסביר מה היה עושה לו היה נבחר לתפקיד שר האוצר: "אנחנו זקוקים להפחתות מיסים משמעותיות, ואי אפשר להפחית מיסים בלי לממן אותם. הדרך היחידה להפחית מיסים לצרכנים ולעסקים קטנים היא באמצעות ביטול הטבות המס האדירות לחברות הגדולות. אנחנו חייבים להשוות את מגרש המשחקים לכולם, להטיל את אותו נטל מס גם על העסקים הגדולים ולהשתמש בכסף הזה כדי להפחית מיסים לכולם".

לסיום, כספית התייחס להפסד של זליכה בבחירות האחרונות לכנסת ישראל, וזאת אחרי שטען כי הסקרים משקרים וכי הוא יצליח לעבור את אחוז החסימה. "בסוף אלה שקראו לך מגלומן צדקו", אמר לו כספית. "כל התיאוריות שלך קרסו, דיברת על סקרים שמציגים נתונים אחרים בזמן שאנשים מנוסים אמרו לך, קצת צניעות".

"אותם אנשים שדיברו איתי על קצת צניעות, שיסבירו כעת לציבור כיצד הם הולכים לממן את העלייה במחירי הדיור בעוד 60 אלף שקלים, כפי שהזהרתי שיקרה", הגיב זליכה. "אני מציע למי שקרא לי מגלומן, שיסביר לציבור איך הוא מתכוון לעצור את זה".

עריכה: ג'וני דוב

20/04/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכה  |  צילום: פלאש90
Paris