103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"המינוי של מנסור עבאס - שוחד פוליטי"

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ): "מחליטים לעשות אותנו נתינים ולא אזרחים" • "ביבי נלחם כדי לא להחזיר את המנדט לנשיא" • הבטיח: "מרצ לא תהיה המכשול"


אתמול (ב') נרקם הסכם בין יו"ר הוועדה המסדרת ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) בין יו"ר מפלגת רע"ם מנסור עבאס ובו לכאורה ברע"ם יצביעו בעד הצעת הליכוד למינוי סגני יושב ראש הכנסת והוועדות הזמניות בכנסת, ובתמורה תוקם ועדה מיוחדת לענייני ערבים. דבר שהכרזתו עוררה הדים בזמן שח"כ זוהר הכריז עליה, מי שנכח באולם והתרעם על המהלך היה גם ח"כ עיסאווי פריג' ששוחח עם בן וינון ב-103fm על כך.

 

תחילה הגיב לכך שיו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הביע תמיכה בהצבעה אך לאחר מכן בשיחות סגורות לכאורה הביע חרטה: "זה בינתיים.. לא? הכול אצל סמוטריץ' זה בינתיים, הכול זמני מה שקרה אתמול בוועדה המסדרת שאני חבר בה זה ממש שערורייה אחרי 72 שנה של מדינה לבוא ולהקים ועדה לענייני ערבים זה דבר שצועק לשמיים זה דבר שמחזיר אותנו חמישים שנה אחרונה הכנסת בתמיכה הרשימה רע"ם ועבאס מנסור מחליטה לעשות אותי ואת האזרחים הערבים נתינים ולא אזרחים. ממתי מקימים ועדה לעניינים אתנית ועדה תמיד קמה לפי טיפול בסוגיות, נגיד הפשיעה בחברה הערבית. זה כאילו שיקימו בארה"ב עכשיו ועדה לענייני יהודים. תבין שאנחנו אזרחים, לאזרחות יש כוח יש משמעות, יש וועדות בכנסת והן יטפלו בכל הנושאים.

 

על כך שיו"ר מפלגת רע"ם תמך בהצבעה אמר: "הם רוצים להחזיר את המנהל האזרחי ברשות עבאס מנסור, אני קורא את התפקידים, צחוק הגורל, לדון במה? בבעיות שלנו בחברה הערבית? בכל העולם יודעים את הבעיות של החברה הערבית, יש עמותות אזרחיות שמגישות נתונים והם מטפלים בזה. אני רוצה שיניים, אתה רוצה לטפל בבעיות של החברה הערבית? תדפוק בדלת של משרדי הממשלה תיקח את הכסף תעמוד על המשמר ותקדם אבל לבוא בשביל להציג 'יש לי הישג לציבור הערבי, הקמתי ועדה!' זה שוחד פוליטי שניתן ברמה כזו בשביל שתתמוך בו זה בלתי נתפס. הוא מביא שינוי הוא מביא קו אחר, אבל הקו הזה הוא שיביא עלינו קטסטרופה, אני רוצה להיות במדינה דמוקרטית חזקה מדינת שלטון חוק, לא במדינה של 'תני לי את חלקי הסקטוריאלי ותשרפי בינך לבין עצמך'. לא מתאים לי אני כבן מיעוט מה שמגן עליי, זה דמוקרטיה חזקה, ושלטון חוק ברגע שאני שם את שני הדברים האלה הצידה ואומר לצד השני תביא לי קצת מהעוגה ומבחינתי תישרף תעשה מה שאתה רוצה תהיה אכבר גנב זה מודל שונה זה מודל של טווח קצר".

"לבנט אין האומץ להיות ראש ממשלה, הוא לא אמיץ מספיק"

בהמשך טען כי הקמת הממשלה על ידי גוש השינוי תלויה כולה ביו"ר ימינה, נפתלי בנט: "הממשלה בצד שלנו זה עדיין דמיוני, עדיין המנדט לא עבר אלינו מה שקרה בימים האחרונים זה כמו הבורסה לפוליטיקה, יום אחד המניות שלך להרכיב ממשלה עולות, ביום השני יורדות. היום המניות של ביבי בעליה, הוא נלחם לא להחזיר את המנדט לנשיא ולשם כך עושה כל מהלך לטרפד כל ניסיון להקמת ממשלה מהצד השני. הדברים ברורים.

הסיכוי להקמת ממשלה כרגע הוא 50/50, יש אי וודאות ואי בהירות בכל העמדות. יום עבאס מנסור רוצה להיות באקטיביזם והסכם קואליציוני בא עם הדרישה שלא שמענו. בנט בא כל יום עם דרישות אחרות, דרישות של פריטטי, דרישות של ממשלת ימין מובהק דרישות שכל השרים הבכירים בידיים שלו. כל הדברים האלו משתנים מיום ליום והכל זה דבר שנגרר כתוצאה מדבר. זה דבר פשוט מאוד - בנט אין לו את האומץ להיות ראש ממשלה, הוא לא אמיץ מספיק. בשביל להיות ראש ממשלה מנהיג אתה צריך להיות אמיץ. זה לא משנה מה הוצע לו זה התנאים שנוצרו כרגע נוצרו תנאים של ממשלת שינוי בראשות בנט ולפיד בשל הקמת הדבר הזה יהיו ויתורים כואבים מצד שלי ומהצד שלו. יהיו גם דרישות, אני מבטיח לך קודם כל תיתן לי להגיע לבאר, אני אבקש גם את העזרה שלך לשתות ממנו קודם כל תיתן לי להגיע".

עריכה: רעות מתתיהו ארגון

27/04/2021
הישארו מעודכנים

עיסאווי פריג'
עיסאווי פריג'  |  צילום: פלאש90