לא לוקחים אחריות

בכנסת דנו באסון במירון והדוברים נמנעו מלהתייחס לשאלת האחריות למחדל • ח"כ משה ארבל: "למרות הלחץ יש גורם אחראי שמקבל החלטות והוא משטרת ישראל"


אתמול (ב') דנה מליאת הכנסת באסון במירון, ולראשונה שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) הגיב לדברים. הוא קרא שלא לייחס את המחדל להסרת ההגבלות באתר, וטען כי כמות החוגגים השנה הייתה נמוכה משמעותית משנים קודמות. למרות זאת, נדמה שרבים בציבור ציפו מדרעי לקחת אחריות, ולו מינימלית, למחדל – דבר שלא קרה. בנושא זה שוחחו גולן יוכפז וענת דוידוב עם ח"כ משה ארבל (ש"ס), שהביע את דעתו בנושא.

השר אריה דרעי אמר אתמול בכנסת כי 'האסון במירון הוא גזירת שמיים' ועורר את זעמם של רבים. חבר הכנסת משה ארבל הסביר כי "זה לא לזרוק אחריות ולא להימנע מאחריות, אדם מאמין יודע שכל דבר שנעשה הוא בהשגחה פרטית, גם בדברים קשים. בעבר הקמתי שדולה למניעת הרג פועלי בניין ויצא לי לפגוש את חבריי הערבים, שאצלם יש מונח דומה באמונה הדתית - 'מכתוב'. שאלתי 'אם זה מכתוב, לא צריך למנוע הרג פועלי בניין'? ענו לי 'וודאי שכן'".

הוא התייחס להקלטות שפורסמו בהן השר דרעי מתעקש שלא להגביל את העלייה למירון השנה, וטען כי "זה היה בנוגע לסוגיית הקורונה; כאשר רק חגגנו את יום העצמאות שבוע לפני, וביום העצמאות בשטחים פתוחים התאפשרו חגיגות". עוד הוסיף: "סוגיית הסדרי האבטחה והבטיחות לא נקבעים על ידי הרשות הארצית למקומות קדושים, אלא על פי הנחיות של משטרת ישראל. מי שמוסמך במדינת ישראל לאשר או לא לאשר אירוע בסדר גודל כזה היא משטרת ישראל".

באשר לטענות על לחץ שהופעל עם המשטרה על ידי נציגים חרדים, השיב: "שנה שעברה לא היה לחץ? היה לחץ פוליטי ומשטרת ישראל קבעה שלא תהיה הילולה במירון - ולא הייתה, למרות לחץ". לסיום, התייחס לבדיקה של מבקר המדינה, ואמר: "יש למבקר סמכות בחוק, שבמידה ויש חשש לעבירה פלילית, יש 45 הרוגים - גרימת מוות ברשלנות זו עבירה פלילית, הוא יעביר ליועמ"ש. המטרה היא להציל חיים כבר לל"ג בעומר הקרוב".

        

עריכה: עופרי גליכמן

04/05/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ משה ארבל (ש"ס)
ח"כ משה ארבל (ש"ס)  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris