רז שכניק

"אני מגלה שירים שלא זכרתי שהקלטתי"

אילנית, הזמרת שריגשה את כולנו בטקס הדלקת המשואות, התארחה באולפן • ביחד עם רז שכניק חזרו אל הלהיטים שהפכו לקלאסיקות


הזמרת והיוצרת האייקונית אילנית, המלווה אותנו מזה 6 עשורים, זיכתה אותנו ברבות השנים בשלל להיטים ואלבומים. את הקריירה המוזיקלית החלה בצמד האהוב 'אילן ואילנית' בשנות ה-60, ולאורך השנים הקליטה יותר מ-600 שירים. אין זה מפתיע שהיא נחשבת לזמרת פופולרית ומובילה בזמר העברי, ורבים משיריה הפכו לקלאסיקות השגורות בפינו גם היום. רז שכניק ואילנית חזרו אל הסיפורים מאחורי הלהיטים הגדולים.

במהלך שנות הקריירה הרבות, הוציאה אילנית אין־ספור להיטים, ולדבריה, "בעידן הדיגיטציה וה־YOUTUBE אני מגלה שירים שלא זכרתי שהקלטתי". השנה, זכינו לראות את אילנית על הבמה בטקס הדלקת המשואות, בשיתוף פעולה עם הזמרת מרגול. אילנית שיבחה את שותפתה, "לדעתי היא זמרת נפלאה, היה מרגש". היא ציינה: "אנחנו מסתדרות נפלא".

השיר הראשון בו התמקדו אילנית ושכניק הוא להיט הדיסקו 'היי דנה': "הייתה לי תוכנית ספיישל בטלוויזיה, אני עם הסקטים שרה 'היי דנה', כמעט נפלתי. לקחתי כמה שיעורים, אבל זה לא עזר הרבה, היו צריכים לתמוך בי כדי שאוכל להשלים סיבוב עם הסקטים". כמו כן, היא הודתה: "אני לא עושה את השיר הזה בהופעות. זה שיר מוכר, אבל מעניין שהקהל שבא, וגם צעירים, רוצים את הקלאסיקות".

בהמשך, נזכרו בלהיט שהפך המנון, 'בללייקה'. אילנית סיפרה כי באותה העת "פתחו את שערי הברזל וברית המועצות התפרקה למדינות והתחילו להגיע יהודים. קובי אושרת רצה שאופיע איתו באירוויזיון. הוא בא אליי ואמר 'יש לשיר הזה סיכוי, הוא מדבר על היהדות'. אמרתי לו 'אני כבר למודת אירוויזיון, הייתי פעמיים. אני לא רוצה, אבל בשמחה אתה יכול לתת את השיר הזה'. הוא פנה כנראה לירדנה, כי שמעתי שהיא שרה את זה בהופעות. השיר חזר אליי בסופו של דבר, והוא לא שוכח לי את זה".

היא סיפרה על שיתוף הפעולה בשני הלהיטים עם שלישיית 'חלב ודבש: "הם חברים טובים וזמרים נפלאים. אנחנו עד היום בקשר, מדי פעם נפגשים בהופעות של קובי". שיר נוסף שזכה להצלחה אדירה הוא הבלדה 'חלק בעולם', שנכתב על ידי רחל שפירא והולחן על ידי קובי אושרת. "זכיתי בלהיט יפה ובשיר שנוגע בנימי הלב. בלדות זה כנראה הנטייה שלי", אמרה.

הלהיט 'נחמה' הפך עם השנים למזוהה עם ימי הזיכרון, אך למעשה אילנית סיפרה כי הוא נכתב על זוג שחי ביחד, אך כל אחד מבני הזוג רואה את החיים בצורה שונה. "אבל בעצם, שיר כזה יכול להתפרש לכל הכיוונים. נחמה זו מילה מאוד משמעותית בשכול, ולכן זה מתקשר לימי זיכרון". בין היתר, חזרו השניים אל הסיפורים מאחורי הלהיטים: 'נחלים', 'אני לא מאמינה', 'אל הדרך', 'חמסין של ניסן', ו־'בשביל אל הכפר'. 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

        

עריכה: עופרי גליכמן

06/05/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אילנית ושכניק באולפן
אילנית ושכניק באולפן  |  צילום: 103fm
Paris