103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"דברים קורים רק אחרי שמופעל לחץ"

בעקבות המחאה, הרפורמה למען נכי צה"ל תעלה לאישור הממשלה • זיו שילון, מבכירי פעילי הרפורמה: "הרפורמה תשנה משמעותית את חייהם של נכי צה"ל"


לאחר ההפגנות אתמול (ד') על רפורמת 'נפש אחת' של אגף השיקום משרד הביטחון הודיע ראש הממשלה היום (ה') כי היא תעבור לאישור הממשלה בימים הקרובים, וזאת אחרי ששר הביטחון גנץ, שר האוצר כ"ץ ויו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קליימן הגיעו להסכמות ביניהם.

זיו שילון, מבכירי פעילי הרפורמה באגף השיקום של משרד הביטחון, שוחח עם אלון גל וליאת רון ב-103fm וסיפר על הקשיים שליוו את התהליך עד האישור המיוחל: "הרבה מאוד דברים קורים רק אחרי שמופעל איזשהו לחץ, אבל אני יכול להגיד מהעבר השני שכל הנפשות הפועלות, בוודאי שר הביטחון שהתעסק בזה באופן ישיר בשבועיים האחרונים וגם שר האוצר שנרתם וראש הממשלה בעצמו, התעלו לגודל השעה והצליחו לאפשר לנו לפחות שלב ראשון, מני שלבים רבים שיגיעו אחריו, בהוצאת רפורמה שתשנה משמעותית את חייהם של נכי צה"ל".

"כמעט הרמתי ידיים, אבל אין לי ידיים"

שילון הוסיף בהומור מהול בכאב: "אני יכול להגיד שאיפשהו במהלך התהליך הזה יכול מאוד שהייתי מרים ידיים, אבל אין לי ידיים. היה שיח מאוד עמוק וגדוש בהרבה אלמנטים בימים האחרונים כי זה באמת נושא מורכב, בסוף זה טיפול בחיי אדם, טיפול באנשים. זאת מערכת שבשנים האחרונות אף אחד לא נגע בה, לא עדכנו אותה".

בהמשך מתח ביקורת על המערכת עצמה וציין אילו שינויים נדרשים: "המערכת הזאת נכנסה בשנים האחרונות לסחרור של העמסת ביורוקרטיה ויחס אישי לא אנושי, עבור אנשים שלחמו בחוד החנית של מדינת ישראל עבור כולנו. כשאני נכנסתי לעובי הקורה והתחלתי ללמוד את הדברים יחד עם ארגון נכי צה"ל ובאמת התחלנו לווסת את כל התנאים הבסיסיים כדי שהרפורמה הזאת תתחיל לצאת לפועל - הבנתי שיש הרבה רעות חולות שצריך לעקור מהיסוד. וזה היה לי מאוד קשה, כי בסוף אתה אומר לעצמך 'אני לחמתי על המדינה הזאת'".

"אני מקנא בך כי עלייך כולם רואים"

שילון אף הפנה את תשומת הלב לנושא חשוב, נכי צה"ל שסובלים מנכות נפשית שאינה נראית לעין: "על אלו שלא רואים, שהם פגועים בנפש וזה איפשהו בפנים, היה עומס מאוד גדול גם ברמה הנפשית וגם בוודאי ברמה הביורוקרטית, ואחר כך לך תוכיח שבאמת משהו אצלך חזר מהקרב לא בסדר". הוא סיפר סיפור אישי כואב שממחיש את העניין: "ישבתי עם חבר טוב שהיה באחת ההיתקלויות הכי קשות שהיו לפלוגה שלנו ברצועת עזה והוא אמר לי בדרך אגב 'תשמע אחי, לפעמים אני מקנא בך'. אמרתי לו 'מה זאת אומרת? אני פצוע, מוגבל פיזית, אצלך זה דברים שמתחוללים בפנים, איך אתה מקנא בי? כי גם לי יש את הדברים שבפנים'. הוא אמר לי 'אני מקנא בך כי עלייך כולם רואים'. זה משפט שהפיל לי אסימון חזק ומשמעותי מאוד וזה מסר עבורנו גם כחברה. שתבינו, יש אנשים שנושאים בתרמיל גבם מראות שאני לא מאחל לאף אחד, כאחד שחווה אותם גם ברמה הפיזית וגם ברמה הנפשית, לראות. וזה מראות שהאנשים האלה ראו רק בשביל לשמור על המדינה".

את דבריו סיים בנימה אופטימית: "התחיל תהליך עוד הרבה לפני מקרה איציק סעידיאן, אבל התהליך הזה רק התחיל איזה שינוי, ולצערי, בעקבות המקרה נעשתה האצה שהיום מניחה יסודות שאחריהם נוכל באמת לעשות שינוי. אני לא רואה דברים חוזרים אחורה".

 עריכה: יעל טלמן

06/05/2021
הישארו מעודכנים

הפגנת נכי צה"ל הצליחה לעורר שינוי?
הפגנת נכי צה"ל הצליחה לעורר שינוי?  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90